Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Melyik a jobb döntés a lakásom...

Melyik a jobb döntés a lakásommal kapcsolatban? (Állampapír, hitel, megtartás)

Figyelt kérdés

Van egy ingatlanom, amit nem tervezek használni soha, második ingatlan.

Az értéke jelenleg 30M ft. (Pécs, egyetem melletti)

Van rajta 10M ft hitel, de változó kamatozású, 3 havonta.


Jelenleg a törlesztő 75.000ft/hó.

(Moratórium után gondolom 100.000ft fölé ugrik) 25 év van még vissza.

Ki van adva albérletnek, ami havi 110.000ft-ot hoz jelenleg.



Melyik a jobb döntés?


A - Megtartani az ingatlant, mert nem fog veszíteni az értékéből, sőt, lehet, hogy még emelkedni is fog az ára.

Eközben nagyjából fedezi az albérleti díj a hitelt.


B - eladni, még a nagy válság előtt, hátha akad még rá vevő. Visszafizetni a hitelt, majd a maradék 20 millió ft-ot PMÁP-ba tenni, ami 4 év után előre láthatóan 30 millió ft lesz.

Így megszabadulok a hiteltől, és lesz annyi pénzem, hogy újra lakást tudjak venni. Ha bedől közben az ingatlanpiac, talán még olcsóbban is, vagy akár Budapesten, ami sokkal előnyösebb lenne nekem, mivel itt élek.


C - más ötletem van, leírom kommentben!



(Nem értek annyira a pénzügyekhez sajnos, és tudom, hogy nem lehet a jövőbe látni, de úgy gondolom, hogyha visszaforgatom az éves kamat kifizetéseket is állampapírba, biztosan 60-70% ot is ki tudok hozni 4 év mulvára. Persze, ha marad a magas infláció)

Így 20M ft-ból biztosan tudok csinálni 30-34 millió ft-ot, és megszabadulok a hiteltől is!

Ez kb évente 2,5-3 millió ft emelkedést jelentene nekem.



Ha megtartom az ingatlant, akkor marad a hitel, 4 év múlva még 21 évnyi törlesztőm marad, közben pénzt nem tudok kiszedni.

Jelenleg van ugyan 35.000ft havi nyereség, ami évi 420.000ft-nak felel meg, de a moratórium utàn ez el is tűnhet, vagy akár ráfizetéssel is járhat a részemről.

Viszont a lakás adott lesz, és az értéke emelkedhet a 4 év alatt többet, mint 50%.

Ekkor “pénzben” ugyan ott lennék, de megmaradna még 21 évnyi hitelem.


Jól gondolkozok, vagy sem?

Jó ötlet lenne eladni az ingatlant és befektetni a pénzt?



#ingatlan #eladás #lakás #állampapír #Muszajfejlesztenimagampenzugyileg, mertegyrakasszarvagyok
2022. okt. 22. 19:31
A kérdező szavazást indított:
A - megtartani a lakást. Ha eladom, lehet sosem tudok újat venni ennyiért.
B- eladni, és állampapírba fektetni, majd 4 év után 30M-val újat venni, szabadulni a hiteltől
C - Egyik sem jó ötlet, van jobb! Leírom kommentben!
12 szavazat
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
95%
Ha nincs szükséged a pénzre valoszinű a legjobb döntés a kamatokat fikszálni másik hitellel. Szerintem ha valoban komoly válság lesz simán haggyák bedölni a forintott, nincs semmilyen komolyabb indokuk tartani az árfolyamot. Lakni meg mindig kell majd valahol. Az egyetem miatt valoszinű kiadni is könnyű. Modjuk erről kicsit lekéstél 1-2 évvel ezelöt extrem olcsoak voltak a Hitelek.
2022. okt. 22. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
85%

Kérdés, hogy mi a terv: ha nem akarsz a pénzeddel foglalkozni és szeretnél többet kapni érte, akkor megtartod. Kockázata, hogy nem biztos, hogy felfelé fog menni az ára, de azért elég valószínű. Az albérlet árak felfelé fognak menni. Mivel direkt vettél rá fel hitelt, ezért nem érdemes szerintem most azon gondolkodni, hogy eladd, ráadásul a lakáshitel piac bedöglött, így várható az árak csökkenése, ha valakinek nagyon muszáj lesz eladnia. Lényeg, hogy én jelenleg nem adnám el, mert valszeg a felvett hitel nem rossz kondíciójú, viszont érdemes lett volna rögzíteni a kamatot, amíg nem volt ilyen magas.


Ha kellene gyorsan a pénz, akkor lenne érdemes eladni, de magad is mondtad, hogy ezt befektetési céllal vetted, ráadásul egy ingatlan értékesítése mindig elég bonyolult és hosszadalmas folyamat lehet.


Az állampapír nem az ingatlan kategóriája befektetés szempontjából és nem érthető, hogy miért váltanál a rövidtávú hasznon kívül. Az állampapírral többet kell foglalkozni, márcsak azért is mert gyorsabban jár le, mint az ingatlanos befektetés és ha most vennél is az ingatlan árából, majd a lejáratkor ismét jobbnak találnád az ingatlant, akkor valszeg bőven nem tudnál a pénzből olyan ingatlant venni, mint ez a mostani.


Az lehet hogy évek múlva jobbak lesznek a kamatok, de a te hitelednek is jobb lesz akkor, mivel változó.


Nem akarlak igazából rábeszélni a megtartásra, de mivel magad döntöttél úgy, hogy ingatlanba teszed a pénzed, az pedig nem rövid távú megtakarítás, ezért én most biztos nem nyúlnék ehhez hozzá. Ráadásul adóznod is kéne, ha 5 éven belül vagy.


A jelenlegi gazdasági helyzet egy sosem tapasztalt szitu, ezért nem lehet tudni mi lesz a befektetések sorsa, kivéve az ingatlanokét, pont azért mert ezek hosszabb távú befektetések.

2022. okt. 22. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

Egyetemista vagyok, a lakást 5 éve vettük (2 hónap múlva lesz ennyi), és a teljes lakást hitelre vettük, mert nem volt szinte semennyi félretett pénzünk.


Fedezetként a szüleim háza van rajta, ami 3-4x ennyit ér, így behitelezték az egész összeget, de hiába kértük fixre, azt nem kaptuk meg, mert a szüleim minimál bérre vannak bejelentve mindketten.


12M volt a lakás 5 éve, most 27-8 körül ér, de bútorozottan súrolja a 30-at, illetve fel is lett teljesen újítva, szerintem elmenne ennyiért.



Nekem nincs keresetem, max annyi, hogy magamat eltartsam, és nem is lesz a következő 4 évben biztosan.


A szüleimnek havi szinten max 150.000-200.000ft megtakarításuk van.


A tervem az, hogy ne kelljen aggódni, ha nagy gond lesz a hitellel, és mi lesz akkor, ha nem tudjuk fizetni, de a lakást sem szeretném bukni.

Próbáltuk fixálni, amikor 3-4% os kamatok voltak, de nem engedte egyik bank sem, nem feleltünk meg a feltételeknek valamiért sehol.


Őszintén, pontosan nem is tudom milyen hitelünk van, biztosan lakáshitel, és 3 havonta változó.


A tervem az, hogy egyetem után vagy közben akár tudjak venni egy Budapesthez közeli 1,5 szobás ingatlant, ahol el tudom kezdeni az életem.

Pécsen már nem tervezek tanulni, de ha netán fogok is, az albérletek most is 100-130 ezer ft között mozognak, ketten bérelve szinte nevetséges összeg. Azt bármikor ki tudnám fizetni, szóval nem látom értelmét megtartani.


(A fent leírtakkal ellentétben viszont nagyon szívesen meghallgatom a véleményeket, sőt, szeretném is, ha jönne más javaslat, mert semmiképp nem szeretném elbukni ezt a pénzt, vagy a lakást)

2022. okt. 22. 20:08
 4/18 anonim ***** válasza:
90%
Tehát el szeretnéd adni és venni rajta egy másik lakást? Akkor csak a hitel a probléma. Azt kellene megkérdezni, esetleg áttolni a másik lakás hitelébe vagy ilyesmi.
2022. okt. 22. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

Igen, de ez az 5 éves tervem mondjuk.

Előbb szeretnék szabadulni a hiteltől, és biztos befektetésbe tenni a pénzem.

2022. okt. 22. 20:36
 6/18 anonim ***** válasza:
94%
Akkor jó az állampapír. De ott állandóan mocorog a kamat, nem lesz mindig olyan jó, mint most.
2022. okt. 22. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%

Vedd figyelembe az illetéket. A lakáscserének egy éven belül kell megtörténnie, hogy csökkenteni lehessen az illetéket.

Amennyire lehetőség engedi gyűjtsetek pénzt és ha a kormány elengedi a kamatstoppot előtörlesszetek amennyit csak tudtok.

A mostani eladással és pmápba tevéssel valószínűleg jól járnátok-személyes megérzésem-de a helyetekben nem kockáztatnék, mert aztán ki tudja.

2022. okt. 22. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

Lehet rá esély, hogy államcsőd lesz és bukom mindenemet? Vagy lesznek ennek előzményei és tudom menteni majd a pénzem előtte?

Attól félek, hogy bukom ez esetben a pénzem, és a lakást is.

2022. okt. 22. 20:50
 9/18 anonim ***** válasza:
85%
Az államcsőd lehetősége egy másik kérdés témája. Az ellen nem sokat tudsz tenni.
2022. okt. 22. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

7# 5 éven túl vagyok, milyen illeték van ilyen esetben? Ha jól tudom, akkor semmilyen, pont ezért gondoltam az eladásra.

Pénzt gyűjteni nem tudunk sajnos, a saját lakóházunkban is rengeteg gép, bútor már csereérett, illetve az autóink is 20 évesek már, azokat sem tudjuk cserélni.


Ha lenne is nagyobb félretett pénzünk, biztosan nem a törlesztőbe menne.


(Mindenkinek megy a zöld amúgy, választól függetlenül, és köszönöm, hogy foglalkoztok a témával!!)

2022. okt. 22. 21:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!