Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Milyen fajta állampapírba...

Milyen fajta állampapírba érdemes befektetni és pontosan hogyan működik ennek a kamatozása?

Figyelt kérdés

5 millió forintot szeretnék állampapírba tenni, de nem vagyok jártas ebben.

Mennyit kamatozik? Hány évre érdemes lekötni? Mi van akkor ha SOS-be szükségem lenne a pénzre és kiszeretném venni?

Nekem az OTP-nél van pénzem, de nem tudom hogy ez mennyire fontos tényező.

Köszönöm a válaszokat.



2023. febr. 1. 12:04
 1/10 anonim ***** válasza:
79%
2023. febr. 1. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
87%

Az állampapír egy értékpapír, abba nem beteszed meg kiveszed a pénzt, hanem megveszed pénzért az értékpapírt vagy eladod pénzért.


Az állampapír hitelviszonyt testesít meg, azaz az állam, amelyiknek az állampapírját/államkötvényét birtoklod, tartozik neked:

-kamatokat fizetni

-névértéket törleszteni


Az, hogy mikor vannak a kamatfizetések, a névérték hány %-a az éves kamat és mikor van a névérték visszafizetése (általában ez a lejárat), az elolvasható minden állampapír “nyilvános ajánlattétel” illetve “ismertető” című dokumentumaiban.


Amikor államkötvényt veszel, vagy adsz el, az árfolyam a névérték-hez viszonyítva jelenik meg, ilyeneket fogsz látni, hogy 101,3% pl. Ez azt jelenti, hogy egy 10000 forint névértékű államkötvényt (10000 forintot törleszt lejáratkor) 10130 forintért vásárolhatsz meg.


Ha lejárat előtt akarsz pénzt látni belőle, akkor el kell adni = vissza kell váltani az államkincstárnál. A kincstár jegyezHET árfolyamot (nem köteles) a kintlévő állampapírokra. Szóval ha azt látod, hogy a visszaváltási árfolyam 99%, akkor az azt jelenti, hogy a 10000 névértékű papírodért kapsz 9900 forintot.

2023. febr. 1. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
15%

#2 kissé félretájékoztat.

Olvasgasd az egyes linkjét és itt egy kis útmutató.

[link]

2023. febr. 1. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
88%
Kár hogy nem írta meg, a #3 hogy hol van félretájékoztatás, valószínű csak nem értette meg a leírtakat.
2023. febr. 1. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

#4

"pl. Ez azt jelenti, hogy egy 10000 forint névértékű államkötvényt (10000 forintot törleszt lejáratkor) 10130 forintért vásárolhatsz meg."


Én akár most adok neked egy köteg (100 db) 10.000,-ft nem névértékű bankjegyet (ennek pillanatnyilag is 10.000,-ft az értéke) ha adsz érte darabonként 10.130,-ft ot.

Óriási biznisz ha többér veszem meg mint amit 1,3,6,12 hónap múlva (lejáratkor) kapok érte.

Ha ehhez még hozzáveszem az egy év alatt bekövetkező inflációt akkor warren buffet-i magasságokba emelkedem befektetőként :)

2023. febr. 2. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

#5 még nem hallottál a pénzügyekről igaz?:) akkor egy kis gyorstalpaló (ettől persze még nem leszel Warren Buffett)


10000 forint névérték, minden évben fizet 10%-ot mondjuk.

Hátra van a lejáratig 3 év, és a piaci hozamgörbe kifizetésekre eső pontjai 2%, 2,5%, 3%.

Eladnád nekem 10130-ért ezt a kötvényt? Te biztosan, de aki tud jelenértéket számolni, az megvenné tőled.


Kifizetések:

1 év múlva 10000x10%=1000

2 év múlva 1000

3 év múlva 11000


Jelenértékek:

1000 / (1+0,02)^1 + 1000 / (1+0,025)^2 + 11000 / (1+0,03)^3 = 11998,76 (azaz 120%)

Ennyit ér ez a kötvény. Azért sokkal többet, mint a névérték, mert az elérhető piaci hozam felett kamatozik, vagyis vonzó a befektetők számára, a túlkínálat addig növeli az árfolyamát, amíg a hozama nem pont a hozamgörbével fog megegyezni. Ezt úgy mondják, hogy prémiummal vehető. (Ellenkező esetben diszkont - lásd diszkont kincstárjegy)


Szóval te összekeverted a készpénzt egy kamatozó instrumentummal, ami nem méltó ahhoz a magas lóhoz amiről beszèlsz.:)

2023. febr. 2. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

“számára, a túlkínálat addig n”


*Túlkereslet

2023. febr. 2. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Legyen igazad, de a leírtakból a kérdező valószínűleg nem sokat ért :)

Megmondom őszintén nekem is kínai amit írsz (na jó, nem teljesen), 30 éves vállalkozói múlttal. Viszont erre vannak a pénzügyi oldalak és a befektetési tanácsadók.

2023. febr. 2. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Viszonylag jó jegyeim voltak matekból, de amit itt páran leírtak. Nekem az kínai. Itt többet kérdést nem írok ki. Én naiv, azt gondoltam, hogy normális választ kapok a kérdésemre.

Inkább megkérdezek egy pénzügyi és befektetési tanácsadót.

2023. febr. 2. 15:07
 10/10 anonim ***** válasza:
90%

… hát sajnálom. Feltettél egy kérdést és kaptál rá választ. A világ nem lesz egyszerűbb csak mert valaki suta hozzá.


Arra figyelj, hogy a pénzügyi tanácsadó az az, akit te fizetsz. A “pénzügyi tanácsadó” néven futó, ingyenesen befektetéseket ajánlgató egyének azok ügynökök, akiket a bank/biztosító fizet. Es amit ők adnak, az nekik kifizetődő és nem neked. (Igaz, nem fogod észrevenni, mennyire lehúztak, ha egy pofonegyszerű államkötvény működése is magas.)

2023. febr. 2. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!