Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Harmadik fél elkérhet bankszám...

Harmadik fél elkérhet bankszámla szerződést megőrzésre bármilyen indokkal? Pl. munkáltató. A bankszámlaszámot megnézik róla, hogy elírás ne legyen, ez rendben, de megtarthatja a személyi anyagban vagy máshol?

Figyelt kérdés

2023. febr. 27. 15:16
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem. Te önként bárkinek megmutathatod, ellenben munkáltató, főbérlő, stb nem kötelezhet rá, illetve a banknak kifejezetten tilos kiadni 3. fél számára.

Ez alól kivételt képeznek a hatóságok, rendőrség, NAV bizonyos feltételekkel hozzáférhez, nekik kiadhatja, pontosabban nekik kötelező kiadni a banknak, ha kérik. De ez nem úgy megy, hogy bemegy a rendőr, hogy "Kiss Pista zászlós vagyok és Kovács Marika bankszámla szerződését szeretném látni", hanem hosszas jogi folyamat, pontosan le van minden szabályozva.

2023. febr. 27. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Elsőnek: Ne hidd, hogy olyan hosszas jogi folyamat, ha valamelyik hatóság banki adatokat akar kikérni.

Ha a nyomozáshoz szükséges vagy van rá esély, hogy szükséges, akkor simán kérhet adatokat.

Emellett a bank nem vizsgálhatja az okát.


Kérdezőnek:

Nem kötelezhet rá, de ha te odaadtad önként akkor már semmi jogellenes nincs benne.

Ha fenyegetéssel (pl. kirúgás) vagy valami más törvénytelen eszközzel vesz rá, akkor maga a módja a törvényellenes.


Banktitokról pedig beszélni sincs értelme ilyenkor, mivel az ügyfél bármikor felmentést adhat a banktitok alól illetve önmaga kiadhatja saját banktitkait. Itt most ezt történt.



Egyébként valahol érthető, hogy a munkáltató tudni akarja, hogy tényleg a munkavállaló-e vagy sem a bankszámla, mivel utána nem akar esetleg a NAV-val hadakozni, hogy egy nem munkavállaló számlájára miért utal havonta munkabért.

De ha mindenáron azt akarja, hogy igazold, hogy tiéd a számla akkor is elég lett volna bemutatni a szerződést, nem ott hagyni.

Illetve bankok ki tudnak állítani igazolást is, hogy XY személynek a nálunk vezetett számlaszáma xxxxxx.



Remélem tudtam segíteni, amit el lehet mondani erről szerintem meglett. :)

2023. febr. 27. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
70%

"Egyébként valahol érthető, hogy a munkáltató tudni akarja, hogy tényleg a munkavállaló-e vagy sem a bankszámla, mivel utána nem akar esetleg a NAV-val hadakozni,"

Ezt nem is értem, hogy miért kellene hadakoznia? MT ezt írja elő:


"A munkabért a munkavállaló által megjelölt fizetési számlára utalással kell megfizetni."


Semmiféle kikötés nincs arra nézve, hogy ennek a számlának a sajátjának kell lennie.


Én arra utalom a bért, ahova a dolgozó kéri. Írásba adja, hogy milyen számlára kéri. Ha elírja a számokat, az az ő baja. Nyilván segítem őket azzal, hogy ha behozzák a bankszámlakivonatot, vagy banki szerződést, akkor leírom róla a számokat, de a többihez közöm nincs, megtartani meg végképp nem fogom, nincs is jogom hozzá.

Soha életbe nem volt ebből gondunk.

2023. febr. 27. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
2-es válaszoló vagyok. A munka törvénykönyve alapján ez passzol is. Nem munkaügyi kérdés, hanem az adóhatósággal nem akar gondot magának a cég. Persze utólag el lehet rendezni, de nem akar kellemetlenséget.
2023. febr. 28. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Miért lenne gondja az adóhatósággal, könyörgöm?


Oda kell utalnia a bért, ahova a dolgozó kéri. Ha az övé a bankszámla, ha nem.

Ezzel a jogszabállyal még a NAV sem mehet szembe...


"Persze utólag el lehet rendezni" Mit is kellene utólag elrendezni? Még mindig nem értem. Ha pontosabban fogalmaznál, megköszönném.

2023. márc. 1. 04:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 xp ali ***** válasza:
Nem. Sőt, még a szerződést sem vagy köteles megmutatni. Nem is kell, hogy legyen szerződés a birtokodban és semmi ilyesmihez nem kötheti a munkabár kifizetését.
2023. márc. 22. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!