Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hány százalék önerővel lehet...

Hány százalék önerővel lehet felelősen belevágni egy lakásvásárlásba?

Figyelt kérdés

A bank megadná a törvényileg meghatározott minimumra (20%) is, mert jól keresek és fiatal vagyok(huszonéves, ~1M Ft nettó). Ennek ellenére kicsit félek, hogy belebukok, nem igazán merek ekkora hitelt felvenni. Mi történhet, ha valamiért később lecsökken a bevételem, és nem győzöm fizetni a törlesztőt? Eladhatom a lakást, és abból kifizethetem a fennmaradó tartozást, a maradékból pedig visszakerül hozzám, amit addig már befizettem a banknak? Vagy nem ennyire egyszerű?

Nem akarom már tovább fizetni az albérletet, mert az sosem lesz az enyém.


50 millió Ft körüli budapesti lakásról lenne szó.



2023. márc. 3. 16:22
 1/10 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy a vásárlás során felmerülnek egyéb költségek is az önerőn kívül, nyilván azokkal is számolok, az külön van félretéve erre.
2023. márc. 3. 16:23
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha csökken a bevételed, akkor bemész a bankba, és letárgyalod hogy csökkenteni akarod a törlesztőt és növelni a futamidőt. Ami persze vlsz költségesebb, de nem a világ vége.


Ha el kell adni a lakást, akkor kb az lesz amit írtál (tehát pl 10M önerővel kezdtél, és mondjuk 20M-el szállsz ki), hacsak nem valami nagyon borzasztó konstrukciójú a hitel. De a banknak ez alapvetően nem érdeke, tehát tudnak bizonyos kérdésekben rugalmasak lenni.

2023. márc. 3. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

A megoldás egyszerű, ne 50 milliós lakást vegyél, hanem 35milliósat.


350-es tölesztő helyett máris csak 215-öt kell fizetned.

Ha most 1 misit keresel, akkor 6-7 nettóból utóbbit még kényelmesen tudod fizetni.


Ha úgy néz ki, hogy huzamosabb ideig nem tudod fizetni a hitelt, akkor a legjobb, amit tehetsz,hogy eladod a lakást és lezárod a hitelt.

Lakásárcsökkenést nem várok, 2-3 év múlva is 45-50 millióért el fogod tudni adni. A bankot kifizeted, neked meg marad 7-13 miliód.

Kb ott leszel, mint most.


Ha felveszel ma 40 milliót 20 évre, akkor 5 év múlva még 25 millióval fogsz tartozni a banknak.

2023. márc. 3. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
77%

Szerintem óriási okorseg most lakashitelt felvenni. Foleg 40milliot 10millio onerovel. Most tobb mint a duplajat fizeted vissza, 80m felett. Tavaly es elotte 40milla hitel 52 es 61m visszafizetest jelentett. Értelemszerűen 61volt a fix 52 az 5eves kamatperiódusú.


En mindenkepp varnek amig 1 2 even belul visszamegy normálisra a kamat. Ez biztos hogy igy lesz, ez a cel, hisz a gazdasagnak nem jo a tartosan magas alapkamat. Addig meg hozzatesztek par millat onerot.

2023. márc. 3. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
16%

3, te már láttad a budapesti lakásárakat? 50 milliós lakás olcsó és kicsi


Kérdező, 20% önerővel nyugodtan belevágnék a helyedben, de mindenkép olyan hitelt vegyél fel, ahol extra díj nélkül tudsz előtörleszteni, felesleges várni a kamatok csökkenésére, addigra mire lecsökkenek, a lakásárak fognak felmenni

2023. márc. 3. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
#5 - Igen, folyamatosan nézem, látom milyen lakások vannak 35-40 millió környékén. Jó esetben év végére kicsit lejjebb is mehet.
2023. márc. 3. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Akkor linkelj nekem egy 35-40 milliós jó lakást
2023. márc. 3. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
#7 - Minek? Te is találsz, ha akarsz.
2023. márc. 3. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

"a maradékból pedig visszakerül hozzám, amit addig már befizettem a banknak? Vagy nem ennyire egyszerű?"

Jaj! Ez nagyon nem így működik. Semmit nem fizet neked vissza a bank. Végtörlesztéskor az addig kifizetett részletekből a kamatrész az mind költség, a tőkerész pedig csökkenti a felvett hitelösszegből a tartozásodat, ezért nem 40M Ft-ot kell kifizetned pár év múlva, ha eladnád a lakást, hanem annyit, ami az akkor fennálló tőketartozás.


20% önerő csak akkor elég még budapesten is, ha a bank becslője szerint is ér a kiválaszott lakás annyit, mint vételár.


Írj rám privátban és segítek megérteni ezt az egész folyamatot. Biztonsági okokból előzetes értékbecslésre is van lehetőség, ha tényleg csak 20% önerőd van. Nem árt az óvatosság.

2023. márc. 4. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%-kal.
2023. okt. 3. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!