Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Érdemes a kevéske megtakarítás...

Érdemes a kevéske megtakarításomat havi szinten PMÁP-ba tenni?

Figyelt kérdés

Egy kezdeti, nagyobb összeget 7 éves PMÁP-ba fektettem. Ha havonta kb. 40-50.000 forintot tudnék félretenni a célra (van mellette vésztartalékom, tehát ezt az összeget tudnám havonta mellőzni), érdemes lehet ezt a pénzt minden hónapban betenni PMÁP-ba?

Ezek a kis összegek ilyenkor mind különböző lejárati idejűek lesznek? Akkor hogyan zajlik majd a kivételük? Mert így tulajdonképpen plusz 7 évet jelentene, mire a legutolsó összeg is "beérné magát".

És akkor minden apró befizetés egy úgy állampapír-tranzakciót képezne, egy új sort a portfólióban? Nem válna kezelhetetlenül átláthatatlanná évek után?

Érdemesebb inkább készpénzben összegyűjteni havonta azokat az 40-50 ezreket és egyszerre berakni PMÁP-ba évente? De akkor meg több havi kamatot bukok.

Úgy érzem, kicsit elvesztettem a logikai fonalat. Nem akarok nagyon mellényúlni, ezért kérdezek inkább.



2023. ápr. 2. 23:57
 1/7 anonim ***** válasza:
86%

1. Szerintem édemes PMÁP-ba fektetni, ha nincsen még nagy összegű megtakarításod és kedveled az alacsony kockázatú befektetéseket.


2. A PMÁP lejárati ideje előre meg van határozva. Ha nem a kibocsátáskor veszed meg ("jegyzés"), akkor a kamatának megfelelően mindig aszerint emelkedik a vételi ár, amennyi eltelt már a kamatozási időből. Tehát jelenleg évente 16%-ot kamatozik, ha fél évvel a kamatfizetés előtt veszed meg, akkor annyival magasabb az ár, amennyivel kevesebbet idő maradt a kamatfizetésig, mert akkor fix összeget fizet.


3. Éppen ezért csak annyifajta lejárati időd lesz, ahány fajta PMÁP-ot veszel, a vásárlás időpontja nem befolyásolja a lejárati időt, az csak a vételárat és így az elért nyereséget befolyásolja.

2023. ápr. 3. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
0%
Bitcoin
2023. ápr. 3. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
95%

Jobb, mintha bankszámlán tartanád, hiszen legalább kamatozik.


Nem érdemes készpénzben gyűjtögetni, mert amíg nem fekteted be, nem is kamatozik.


Kb 2-4 havonta adnak ki új PMÁP-ot, addig ugyanabba tudsz fektetni, vételi árfolyamon. Eladásnál kiválasztod melyiket szeretnéd eladni, mindegyiknek ugyanaz az eladási feltétele. Bármikor eladhatod, az államkincstár jelenleg 1% költséggel hajlandó visszavásárolni, azaz az éves 16% kamat miatt már 3 hét után pozitívan adhatod el. Ez a költség bármikor változhat.


Szerintem nagyon átlátható az államkincstár felülete, így ettől nem aggódnék.

2023. ápr. 3. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Csatlakozom + annyi, hogy ekkora összegeknél túl sokat számolgatni sem érdemes. Tedd csak be, gyűljön az ott, ha szimpatikusabb, kezdésnek teheted a havi összegeket minél közelebbi lejáratúakba. Bármilyen papírba, akár olyanba, ami hó közben lejár. Én a hó végén esedékes kifizetéseim összegét is itt gyűjtöm, ha épp van olyan papír ami hóközben járna le.
2023. ápr. 5. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Én azt mondom, hogy érdemes lehet elgondolkozni a most Magyarországra érkező Lightyear megoldásáról is.

Az egy normális befektetési platform, a különlegessége viszont, hogy a jegybanki alapkamathoz kötve, kamatoztatja a be nem fektetett, számlán csücsülő pénzedet is.

2023. ápr. 5. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy PMAP-ba lehet-e havonta fektetni, annyi biztos, hogy az 1 évesnél anno nekem nem engedte, csak kivenni belőle.

Én most azon gondolkozom, hogy a megtakarításomat befektetem PMAP-ba, a havonta gyűlő kisebb összegekre pedig keresek valami bankspecifikus befektetést. Például az OTP tőkegarantált kötvény alap jó lehet erre, ugyanúgy 15-16%-ot ad, bármikor kivehető & újraköthető, így ha majd összegyűlik újból egy nagyobb összeg, akkor feltöröm és vásárolok újból az államkincstárnál. Hogy ez így mennyire rosszabb megoldás, nem tudom, megkérdezem majd az ügyintézőt.

2023. ápr. 6. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Szerintem dkj-zz a kis penzekkel, vard meg, hogy osszegyuljon egy nagyobb osszeg es azt told bele pmapba, mondjuk evi 2x. De en 4 eves pmap-ot vennek ha 14 evnel hamarabb kellene ("Mert így tulajdonképpen plusz 7 évet jelentene, mire a legutolsó összeg is "beérné magát"."). Aztan ha mar tudod, hogy mikor fog kelleni akkor az utolso 1-2 evet rovid lejaratos dolgokban tartanam a penzt.
2023. ápr. 6. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!