Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Ha megszűnik a CSOK meg a...

Ha megszűnik a CSOK meg a babaváró mire lehet számítani?

Figyelt kérdés

Csak egy ilyen kósza itteni válaszban olvastam, hogy "ha megszűnik a csok meg a babaváró, hirtelen negyedére-harmadára fognak ott esni az árak".


Gondolom ez egy összetettebb dolog mert a korfánk ( [link] sajnos elég satnya, ezek a támogatások se nagyon segítették a születéseket (asszem mostanság volt valami negativ rekord születés, nyílván nem lehet egyből kihordani egy gyereket), stb...


Amire próbálok kilyukadni, hogy ezek mennyire lehetnek időtartós támogatások valamilyen formában? Mennyire valószínű, hogy megszünnek teljes mértékben és ha igen mikor? Másfelől milyen területeket, hogyan befolyásolnának (pl: Budapest+nagyváros, agglomerációk, vidék)?



márc. 25. 19:51
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
5-össel nagyjából egyetértek abban, hogy ezek a támogatási formák rosszak. Vagyis inkább rosszul célzottak. Nem azok tudják kihasználni őket, akik valóban rászorulnának. (Értsd: milliomosként (is) érdemes felvenni a kamatmentes ingyen milliókat, mert nagyobb forgótőkét jelent számodra, bármibe is forgatod.) Viszont az ingatlanárak szerintem előbb vagy utóbb akkor is megindultak volna meredeken felfelé, ha nem jönnek képbe az ilyen támogatások. Én úgy vélem, a nyugat európai sémát követjük Mo-n is. Ha megnézem, akkor a legtöbb nyugati országban már az a jellemző, hogy van egy "dedikált" réteg, akinek saját ingatlanbirodalma van, és ezek jellemzően abból is élnek, hogy kiadják ezeket az ingatlanokat. A hétköznapi kisember meg nem is törekszik már arra, hogy valaha saját ingatlanja legyen. Még ha megtehetné sem venne, mert helyhez kötné. Egyre ritkább már itthon is az egy munkahelyen eltöltött 40...50 év és a fiatalok zöme sem riad már vissza a külföldi munkától sem. Ha ők vesznek is ingatlant, akkor azt is jellemzően inkább csak kiadni vagy befektetésnek veszik. Így előbb utóbb a kínálati piac megtelik, a fizetőképes kereslet meg megszűnik, az új ingatlanokra. Végül csak a bérlők meg a bérbeadók maradnak. Szerintem ez a dolog az állami támogatásoktól függetlenül is ebbe az irányba tart már egy ideje. Ráhatása persze lehet, pl. hogy a Lölő félék gyorsabban kiépíthessék maguknak az ingatlanbirodalmaikat...
ápr. 1. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%
11-es: Én két ponton nem teljesen értek veled egyet. Az, hogy az ingatlanok ára megindult volna enélkül is, abban igazad van, viszont, hogy meredeken, ennyire gyorsan, azt nem hiszem, mivel a magyar emberek egy szűk réteget kivéve nem keresnek annyira jól és nincs annyi megtakarításuk se, hogy hirtelen 10-20-30 milliókat kivegyenek a párna alól, azonban ezek a támogatások hirtelen akkora pénzesőt hoztak azoknak is, akik ennyi pénzt sose láttak egyben, olyan településeken is, ahol eléggé alacsony az átlagbér, hogy bőven volt mozgástér ilyen brutálisan és gyorsan emelni az árakat. A másik pedig, hogy az emberek nem egy munkahelyen töltik le a 40 évet, ez igaz, viszont Magyarország olyan szinten vízfejű, hogy van BP meg a nyugat rész, ahol sok munkalehetőség van és magas bérek vagy közel a határ, ahonnan könnyű átjárni, hogy ebben a Győr - BP - Balaton M7 háromszögben mozog az a réteg, akiről te beszélsz, így aki itt telepedik le, az munkahely váltással sincs mozgásra kényszerítve a távolságok és az autópálya gyorsasága miatt, és innen kimozdulni nem érdemes, mert ide koncentrálódik a magas fizetéseket adó munkahelyek többsége... Igy az itt lévő ingatlanok ára továbbra is csak emelkedni fog, max nem exponenciálisan.
ápr. 3. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

12: 11 vok, ment a zöld :), köszi! Viszont én tartom az állításomat! Szerintem senki nem fogja tudni objektíven és valódi, mért adatokkal alátámasztani, hogy pontosan, milyen mértékű a ráhatása az ilyen támogatásoknak az ingatlanárakra, de az biztos, hogy van valamekkora! Ellenben pont azt mondom, amit írsz: ma csak egy szűk réteg engedheti meg, hogy kivegyen a párnacihából 20-30-50 akár 100 milkát. Szerintem viszont a jövőben is csak egyre kevesebben fogják tudni ezt megengedni. De nincs is kőbe vésve, hogy mindenkinek ingatlannal kell rendelkeznie! A hanyatló nyugaton sincs mindenkinek, pedig az anyagi lehetőségek általában ott jobbak. Abban szerintem tévedsz, hogy csak a BP-Balaton-Győr háromszögben mozognának az emberek. Ne arra gondolj, hogy egyik városból a másikba mennek, vagy átlépik a határt AU felé, hanem pl. egy tiszántúli falura, ahol, ahogy írod, egyáltalán nincs munkalehetőség. Mit tud csinálni az, aki meg szeretne élni egy ilyen faluban? Függetlenül attól, hogy van autópálya vagy nincs! Ha meg szeretne élni, akkor mozognia kell! Leginkább egy város felé, de legalább közelebb hozzá. Pénze egyelőre nincs, így marad az albérlet. A bérleti díj elviszi a fizetése x százalékát, közben az otthon hagyott saját tulajdonú ingatlant is fenn kéne tartania, ami gyakorlatilag már csak viszi a pénzt az ő szemszögéből, ezért inkább valszeg eladja nyaralónak. Ha ma adja el, akkor még lehet elég lesz neki egy önerőhöz és be tud szállni egy városi apartmanba. Valszeg csak hitellel, amit aztán megint jó pár évig fizethet majd. Vagy eladja, tovább fizeti az albérletet és közben keresgél, hátha jön egy jobb álláslehetőség, a pénzt meg vagy befekteti valamibe vagy elszórja. De mi van akkor, ha megtalálja, de az új álommeló megint 150 km-el arrébb lesz? Emiatt gondolom én, hogy ez nem régiós, de még csak nem is országos jelenség, hanem a régi szocialista országok mindegyikét érintő, társadalmi szintű (és természetes?) változás. Vannak ezek a felmérések, hogy mely országokban hány%-ban rendelkeznek az egyének saját tulajdonú ingatlannal. Ez a mutató az exszoci országokban még viszonylag magas, de szinte mindenhol csökkenő már a tendencia.


Egyébként nem kell meggyőznünk egymást a saját igazunkról. Nagyjából "egy nyelvet beszélünk"! :) Tényszerűen igaz, ha egy bármilyen hasonló támogatást rászabadítanak egy piacra, akkor ott a hirtelen jött pénzesőt rögtön lefölözik a nagykutyák és a szolgáltatások vagy termékek árában ez azonnal megjelenik. Lásd napelem piac, autóvásárlási támogatás, csok, babaváró, fűtéskorszerűsítési pályázat, stb...

ápr. 3. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

#13 Az itt a baj, hogy nyugaton kiforrott és reális árú, hosszútávú lakásbérleti piac van, idehaza meg nincs.

150 ezer egy albi. Ugyanaz a lakás 20 éves jelzálogra 170. A tulaj bármikor szólhat, hogy egy hónap múlva költözz ki, nem stabil az egész, nem rendezheted át a lakást vagy nem csinálhatsz felújítást. És pl ha albérletet kellene keresnem, hetekig bújhatnám a hirdetéseket, hogy olyat találjak, ahova vihetem a kutyát.

ápr. 3. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Ebben is egyetértek veled vagy veletek! Kint, ha albiban laksz, akkor kapsz egy komplett szolgáltatás csomagot. Egy ismerős Svájcban él. (Nem magyar, több nyelven is beszél és jó állása van. Még helyi viszonylatban is nagyon jól keres.) Kérdeztem tőle, mikor nálam volt, hogy milyen autód van? Azt mondja: nincs autóm. Kérdezem, hogyhogy? "Nincs rá szükségem." ...???... "Ha Svájcon belül kell mennem valahová, akkor nagyon jó a tömegközlekedés. Félóránként jön a busz vagy van taxi. Ha meg messzire kell mennem, akkor úgyis repülővel megyek, ott meg lesz bérautó, vagy tömegközlekedek. Saját autót fenntartani sokkal drágább lenne." Hát mondom oké, te tudod, de mi a helyzet a lakással? Az csak van saját, nem? Ha már ilyen jól keresel... Azt mondja, NEM! Nincs neki! Mert??? "Hát nézd, igaz, hogy a fizetésem egy része elmegy most a lakhatásra (ő akkor kb. annyi bérleti díjat fizetett az albiért, mint az én akkori fizetésem 2/3-a volt), de cserébe semmi másra nem kell költenem: füvet pl. nem kell vágnom, mert vágatja a tulaj. Ha elromlik a hűtő, akkor egy telefon és hozzák az újat. Ha kiég egy villanykörte, akkor egy telefon és cserélik. Ha elromlik a mosógép, akkor sincs külön kiadásom. Ezen felül nem kell felújításra sem költenem, és nem vagyok helyhez kötve." Ezek ott mind benne vannak az albérlet díjában! Ehhez képest itthon kapsz egy szobát, jó esetben valami ócska bútorral felszerelve, meg fizetsz pár havi kauciót is, arra az esetre, ha pl. véletlenül dugulás lesz, akkor legyen miből levonni a javíttatás költségét... Ennek a kultúrának még ki kell alakulnia itthon, valóban!


Az is benne van, hogy itthon mindenki rövidtávon gondolkozik, gyorsan akar minél többet kihozni belőle. Erre is írok egy példát: Panelban lakva jó pár évvel ezelőtt a szemben lévő lakás folyamatosan ki volt adva, hosszabb távra. Évekig ugyan az a bérlője volt a tulajnak. Aztán egyszer csak gondolt egyet, kitette a bérlőjét és elkezdte hirdetni a lakást rövid távra. Az akkori árakra már nem emlékszem, de ha mai árakkal számolok, akkor is igaz, hogy ha egy hónapra adod ki a lakást, akkor 100-150k-t tudsz kérni érte, ha viszont rövid távon, akkor akár 1 hét alatt is bejöhet ez az összeg. (Pl. szezonban a Balatonnál, vagy más kedvelt turisztikai célpontok környékén.) A különbség az, hogy rövid távon foglalkozni kell vele és nagyobb a rizikó (találsz-e folyamatosan bérlőt), hosszú távon meg kisebb ugyan a bevétel, de gyakorlatilag passzív a jövedelem.

ápr. 4. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!