Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Végrehajtási kérdés! Örökölhet...

Végrehajtási kérdés! Örökölhető a végrehajtó felé a tartozás? Mire számíthatunk? Részletek lent.

Figyelt kérdés
Apa nevére jött a végrehajtótól papír, hogy fizessen meg egy tartozást. De apa már két éve elhunyt. A házban csak anyu él, aki szinte a házat is alig tudja fenntartani. Örökösök ketten vagyunk az öcsémmel. Ha tehát elhunyt apukám nevén van a tartozás, akkor automatikusan az örökösökre hárul a tartozás megfizetése? Vagy anyun próbálják behajtani?
2010. dec. 8. 15:02
 1/10 anonim ***** válasza:

Érdekes momentum van itt, az időpont, mert:

Az örökös örökli a javakat és a terheket, de joga van az örökséget kompletten visszautasítani, nyilván akkor teszi, ha a tartozások meghaladják az örökséget.

Itt az a gond, hogy nyilván el lett fogadva az örökség, a terhek ismerete nélkül, ilyenkor nem tudom mi a helyzet...

2010. dec. 8. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Hát a terhekről a halálát követő tárgyaláson még szó sem volt... Ráadásul olyan tartozásról van szó, ami az adott településen élő, helyileg illetékes személyre vonatkozna, én nem is azon a településen élek. Anyu nem fizeti azóta se a csekkeket, ami apu nevére megy még mindig ugyebár...
2010. dec. 8. 15:38
 3/10 anonim ***** válasza:
szerintem a tudtotokon kívül nem örökölhettek adósságot, ha már azt is lehetne, akkor nagyobb a baj, mint gondoltam.
2010. dec. 8. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
5 év ez elévülés. Ha ezen az időn belül jelez a bank, akkor sajnos kötelesek vagytok fizetni. Illetve csak az örökség értékéig. Legrosszabb esetben el kell adni a házat és abból kifizetni!
2010. dec. 8. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Első vagyok. Az rendben van, hogy a hagyatéki tárgyaláson nem volt róla szó, mert aki összegyűjtötte az anyagot (örökség alá eső javakat) nem tudhatott róla, de pl. ha Te tudsz olyan vagyonról, ami téged illet és bizonyítod, a hagyatéki tárgyalás részét fogja képezni.

És itt jön az én kérdésem: nem tudtatok a tartozásairól, sem Te, sem édesanyád? Mert ha igen, ezt elhallgattátok a tárgyaláson, és itt már a rosszhiszeműség jogilag feltételezhető.

Csak hangosan godolkoztam..

Ha ez így van, akkor úgy gondolom, behajtható..

2010. dec. 8. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Szerintem baromi egyszerű a dolog, ha elfogadtátok az örökséget, akkor a hagyaték erejéig feleltek az azt terhelő tartozásokért. Annál tovább nem. Ha mondjuk egy 3 milliós házat örökölsz, akkor 3 millió forint lehet a tartozásod amiatt, akkor is, ha apád tartozása mondjuk 5 millió volt.

Rosszabb helyzetbe nem fogsz jutni így se, mintha kompletten visszautasítottad volna az örökséget.

2010. dec. 8. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Dehogy is tudtunk róla!!!! Szó nem volt még akkor ilyen tartozásról. Tegnap ment ki az értesítő.
2010. dec. 8. 21:40
 8/10 anonim ***** válasza:

Csaxólok, hogy a tartozás az nem akkor "keletkezik", mikor a végrehajtó felszólítást küld a fizetésről. Hanem onnantól, mikortól apád felvett kölcsönt, nem fizette ki a számláit, stb. Ez a jogi tény pedig csak életében keletkezhetett. Onnantól kezdve pedig ez a tartozás az ő vagyonát terhelte, és ti automatikusan ezzel a tartozással együtt örököltétek meg a vagyonát, ha nem mondtatok le az örökségről. Akkor is, ha nem tudtatok róla eddig.

Nyilván a végrehajtó se tudja, hogy apád meghalt, de ennek nem sok jelentősége van, előbb-utóbb ki fogja találni. Pl. ha ingatlant örököltetek, ha megnézi a tulajdoni lapot, abból rögtön látja az öröklés miatti tulajdonosváltozást, aztán onnantól majd titeket keres meg név szerint.

Én a helyetekben elébe mennék a dolognak, írnék neki egy levelet, hogy apátok már meghalt, ti vagytok az örökösök, de ti erről a tartozásról eddig nem tudtatok, úgyhogy legyen szíves megküldeni nektek az eljárás alapjául szolgáló összes iratot, meg adjon egy kis időt, hogy eldöntsétek, miként tesztek neki eleget. Aztán ezek ismeretében eldönthetitek, hogy vitatjátok-e a követelést, vagy hogy megpróbáljátok összeszedni a pénzt, vagy eladjátok az örökséget, stb.

Szerintem ez jobb ötlet, mint várni. Már csak azért is, mert ha jogos a követelés (erről kell lennie egy jogerős bírósági határozatnak/fizetési meghagyásnak), akkor a végén úgyis neki lesz igaza, és nyilván azt értékeli jobban, ha próbáltatok együttműködni vele.

2010. dec. 8. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Úgy értem, mi örökösök nem tudtunk róla (már rég nem otthon lakunk), "jó" anyám tudott róla!!!! És azóta is csak halmozódik a tartozás, APU NEVÉN, anyu meg persze cseszik fizetni. Az eredeti tartozás a tudtom szerint ez idő alatt már a két és félszeresére nőtt a kamatokkal! Nehezíti a helyzetet, hogy anyuval nem is tartom a kapcsolatot, annyira összevesztünk már rég (hasonló hozzáállása miatt a dolgokhoz), és nulla köztünk a kommunikáció...
2010. dec. 9. 13:35
 10/10 anonim ***** válasza:

Attól tartok, részleteket is megismerve, előbb-utóbb nálatok köt ki a végrehajtó. Latolgatás:

Nem tudom a választ arra a kérdésre, mit lehet tenni, mert:

Az örökös Te vagy, de édesanyád haszonélvezetével terhelten. Nem teheted meg, hogy az ő beleegyezése nélkül eladod a házat, bár a haszonélvezet pénzben megváltható. (Nyilván nem kérdezem, hova menne lakni.)

Nem tudom a pillanatnyi követelés összegét, de a végrehajtó, ha meg is jelenik, a foglalásból, ismervén az értékesítés körülményeit, a végrehajtó javadalmazását, úgy gondolom számottevő összeg nem "keletkezik", és ha nincs más, ráterhelik a házra, a Tiedre, vagy jönnek hozzád is foglalni, egyik sem jó, az idő teltével igen csak felduzzadhat..

Édesanyád viszont tudott az adósságról, nem kellett volna elhallgatnia, de ez gondolom már a kapcsolatotokból következik.

Mint mondták, a legjobb felvenni a kapcsolatot a végrehajtóval és együttműködést javasolni a fizetésről, halasztással stb.

2010. dec. 9. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!