Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Ha nincs semmim, hogy hajtja...

Ha nincs semmim, hogy hajtja be a bank a hiteltartozást?

Figyelt kérdés
Felvettem személyi kölcsönt 2 éve (OTP), volt munkahelyem (ez volt a feltétele), a munkahelyem megszűnt fél éve, azóta nem találok semmit. Tegnap letiltották a bankszámlám, azt mondták hogy minden rá érkező bevételt a kölcsön, és a hiteltartozás (elértem a bankkártya hitelkeretét is), törlesztésére fogják vonni. Se lakásom, se kocsim, semmim, a szüleimmel élek, minden rendben lenne, ha nem szűnt volna meg a munkahelyem. A kérdésem az, hogyha elmegyek dolgozni valamikor, ha felvesznek valahova, és más bankszámlára/készpénzben veszem fel a fizetésem, akkor a bank mit tud tenni? Csak nem börtönöznek be... Ilyenkor hogy/mi módon hajtják be a pénzt?
2011. jan. 24. 19:58
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
87%

Börtön, lol... Ezer éve nincs olyan, hogy adósok börtöne, nem tudom, hogy hány évszázad múlva fog kikopni ez a népi köztudatból.

Pedig egyébként a börtönnel lehet, hogy jobban is járnál. Ott fűtenek rád, adnak enni, még TB-d is lenne.

Konkrétan jobban járnál, mint ez a munkásasszony:


[link]


Egyébként azt csinálják, hogy ha nem tudnak behajtani semmit, akkor várnak. 5 évenként küldenek egy felszólító levelet, hogy ne évüljön el soha a tartozásod. Persze addig is növekszik a tartozás a késedelmi kamatokkal, meg a végrehajtási költségekkel. Aztán ha lesz egyszer bejelentett munkahelyed, akkor egy tartozás esetén a munkabéred 33%-át tiltják le, ha több tartozásod van, akkor meg az 50%-át (ez minimálbérnél vicces tud lenni, lásd fenti cikk). Ha lesz vagyonod egyszer (mondjuk örökölsz valamit), akkor azt elárverezhetik. Ha meg bejelentkezel valaki máshoz (mondjuk élettársadhoz), akkor abból a lakásból vihetnek mindent, amiről ott helyben nem tudjátok névre szóló számlával igazolni, hogy NEM a tiéd (mert egyébként úgy veszik, hogy igen).


Kb. ennyi.

A konkrét kimeneteleket figyelembe véve valóban lehet olyan eset, hogy jobban jársz, ha elkövetsz valami bűncselekményt és lesittelnek, úgy legalább nem halsz éhen :P

2011. jan. 24. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
100%

Amint kiderül, hogy van más bankszámlád, azt is zárolni fogják. Már pedig ki fog derülni, mivel az APEH ki fogja adni a banknak a jogerős bírósági végzés alapján, hogy hol dolgozol. A munkahelyed meg eleve annyival kevesebbet utal majd a számládra amennyi a letiltás.


A tartozás pedig addig természetesen kamatozik és előbb-utóbb lesz majd pénzed. Legkésőbb akkor, amikor örökölsz, akkor a házat viszi már majd a bank.

2011. jan. 24. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
100%

A "lesitteléssel" a tartozás nincs kifizetve!

Lásd: Zalatnai esete!

2011. jan. 24. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:

"Ha meg bejelentkezel valaki máshoz (mondjuk élettársadhoz), akkor abból a lakásból vihetnek mindent, amiről ott helyben nem tudjátok névre szóló számlával igazolni, hogy NEM a tiéd (mert egyébként úgy veszik, hogy igen)."


Na ezt valaki cáfolja meg, aki ért hozzá... ekkora baromságot rég hallottam. Elmegyek mondjuk a haveromhoz lakni, és akkor elviszik az ő kocsiját? Vagy az ő számítógépét? Ez vicces...

2011. jan. 24. 20:17
 5/23 anonim ***** válasza:
100%

Én speciel (aki írtam) valamennyire értek hozzá, mert jogász vagyok.


Ha ennek a törvényi alapjára vagy kíváncsi, az a Végrehajtási törvény szerint a következő:


86. § (1) Lefoglalni az adós birtokában, őrizetében levő vagy más olyan ingóságot lehet, amelyről valószínűsíthető, hogy az adós tulajdonában van.

(2) Nem lehet lefoglalni az adós birtokában, őrizetében levő ingóságot, ha a rajta levő jelből vagy más körülményből minden bizonyítás nélkül kétségtelenül megállapítható, hogy az ingóság nincs az adós tulajdonában.

(3) A házassági életközösség tartama alatt a házastársaknak vagy bármelyiküknek a vagyontárgyát bármelyik házastárs ellen külön vezetett végrehajtás során is le lehet foglalni. Nincs helye a foglalásnak, ha az a házastárs, aki ellen a végrehajtás nem irányul, kétséget kizáróan igazolja, hogy a szóban levő vagyontárgy nem a házastársi vagyonközösséghez, hanem az ő különvagyonához tartozik.

87. § (1) Több ingóság esetén a lefoglalásuk sorrendjét a végrehajtó állapítja meg.

(2) A végrehajtó a foglalást addig folytatja, amíg a követelés - járulékaival együtt, ideértve az eljárás befejezéséig előreláthatóan felmerülő végrehajtási költséget - nincs teljesen fedezve. Figyelembe kell venni, hogy az adós házastársának vagyonközösségi igénye és más bejelentett igény esetén is fedezve legyen a követelés.


Az, hogy valahova BEJELENTETTED a lakóhelyedet az okmányirodában (amihez a tulajdonos hozzájárulása is kell), már elég ahhoz, hogy azt feltételezzék, hogy ott minden a tiéd, kivéve ha valami számlával, vagy egyéb körülménnyel nem igazoljátok, hogy nem úgy van.

Ezt persze lehet később is (a lefoglalt vagyontárgyat úgynevezett igényperrel visszakövetelni), de ha már ott helyben nem tudtátok igazolni, akkor nagy valószínűséggel később se tudjátok (ti megtartotok minden számlát több éves gáztűzhelyről, bútorokról, stb? Pláne névre szóló van-e róluk?)

Ha meg nincs, akkor sorry, úgy veszik, hogy az a tiéd, és elárverezik a tartozásod fejében.

2011. jan. 24. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:

Jesszusom...

Bocs, csak nagyon abszurdnak hangzott...

És ez meddig mehet? Ha mondjuk, nekem soha nem lesz semmim, és mondjuk az élettársam (ha lesz) mindenéről tudja igazolni, hogy az övé, akkor kin hajtják be? A még meg nem született gyerekemen majd? Vagy a szüleimen?

Köszi a válaszaid.

2011. jan. 24. 20:31
 7/23 A kérdező kommentje:
Meg ez nem csak arra vonatkozik, ha házas vagyok?
2011. jan. 24. 20:36
 8/23 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem tudják behajtani senkin, akkor senkin. Ilyen is van, néhányan leírják költségként, és elkönyvelik behajthatatlan tartozásként, de nem zárja ki semmi, hogy életed végéig megmaradjon a tartozás, abban a reményben, hogy egyszer majd lesz valami jövedelmed, amiből tilthatnak, vagy vagyonod, amiből foglalhatnak. Ehhez csak annyit kell tennie a végrehajtónak, hogy 5 évente megpróbálja behajtani (gyakorlatilag megkérdezi az APEHtől, hogy van-e bejelentett munkahelyed, ahonnan tilthatja a fizetésed, és küld egy felszólító levelet - ezzel megszakítja az 5 éves elévülést, így az újra kezdődik attól az időponttól).


Lehet örökölni is tartozást, igen, de csak az örökség erejéig. Vagyis ha te örökölsz egy 3 milliós házat, és egy 5 milliós tartozást, akkor legfeljebb 3 milliót követelhetnek tőled. De az örökös azt is választhatja, hogy a hagyatéki tárgyaláson lemond az örökségről, ezt akkor célszerű megtenni, hogyha az örökség tárgyára nem tart igényt, és előreláthatólag el is fog úszni az örökség a tartozásra. Ekkor nem örököl se vagyont, se tartozást.

Ez azért nem így megy automatikusan, mert elképzelhető, hogy az örökös ragaszkodik az örökség tárgyához. Például az az örökség a szülői háza, és azt mindenképpen szeretné természetben megtartani. Ekkor választhatja azt, hogy inkább kifizeti a 3 milliót saját zsebből (ennyi a fenti példában az örökség értéke, amit rajta maximum követelhetnek, hiába volt eredetileg 5 milka a tartozás), és így az örökölt ház az övé marad.

De ha ezt úgyse tudja megtenni, akkor érdemes róla lemondani, és akkor nincs hercehurca, ha úgyis el fog veszni később...

2011. jan. 24. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:
Akkor ez azt jelenti, hogy vagy életem végéig feketén dolgozom, és a leendő élettársam/lakótársam számlával igazolja hogy minden az övé, vagy pedig elmegyek bejelentett munkahelyre és vonják a fizetésemet... kb. 300 000 tartozás van... :(
2011. jan. 24. 20:51
 10/23 anonim ***** válasza:
100%

És nem, nem csak arra vonatkozik, ha házas vagy. A törvény azt mondja, hogy azt a vagyontárgyat lehet lefoglalni, amiről VALÓSZÍNŰSÍTHETŐ, hogy a tulajdonodban van (tehát nem kell bizonyosság, elég a valószínűsíthetőség).

Az, hogy a lakcímkártyádban egy bizonyos cím szerepel, az elég ahhoz, hogy azt valószínűsítsék, hogy abban a házban minden a tiéd, hacsak nem bizonyítják ennek az ellenkezőjét. Mondjuk névre szóló számlával, vagy egy díszkard esetében okirattal, ami más nevére szól, stb.

A házastársakra még ennél is szigorúbb feltételek is vonatkoznak, ott már az se számít, ha más a címük, amíg fennáll a házassági vagyonközösség, addig ott mindent foglalhatnak bármelyiküktől. Kivéve, ha azt igazolja az egyik, hogy az a tárgy az ő különvagyonába tartozik.

2011. jan. 24. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!