Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Ha felvettünk egy lakásvásárlá...

Ha felvettünk egy lakásvásárlásra jelzáloghitelt és még szocpolt is erre a lakásra és el akarjuk adni mert elváltunk akkor a szocplolt vissza kell fizetni? Fele fele arányban, van valami szabály erre?

Figyelt kérdés
2013. febr. 18. 14:38
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy 2010-es cikkből való idézet, nem tudom így megy-e még, de szerintem igen:


Bonyolultabb a helyzet, ha eladandó lakásunkra szocpolt vettünk fel. Ez az állam irányába olyan kötelezettséggel jár ugyanis, hogy ingatlanunkat 10 évig nem terhelhetjük meg, és nem adhatjuk el. Erre az időtartamra ugyanis, a szocpol összegéig, a Magyar Állam javára jelzálogjog, valamint elidegenítési és terhelési tilalom került bejegyzésre. Mindez azt jelenti, hogy ha a "szocpolos" lakást 10 éven belül eladjuk, lebontjuk, vagy a lakásigény kielégítésétől eltérő célra (pl. irodának, üzletnek) hasznosítjuk, úgy kötelesek leszünk a kedvezmény folyósított összegét - tehát akár több millió forintot is - visszafizetni.


E szigorú előírás alól kivételt képez, ha a 10 év alatt abból a célból kívánjuk értékesíteni az ingatlant, hogy vételárának felhasználásával másikat vásároljunk, azt lecseréljük, vagy abból másik építésébe kezdjünk. A helyi önkormányzat jegyzőjétől ugyanis ekkor kérhetjük, hogy a visszafizetési kötelezettségünket függessze fel - építési szándék esetében 3 évre, vásárlásnál 1 évre, ami méltányosságból 1 évvel meghosszabbítható. Ha ez alatt akár vásárlás, akár építkezés útján új lakásra teszünk szert, és számlával, illetve szerződéssel igazoljuk, hogy a régi lakás teljes árát az újra fordítottuk, akkor véglegesen mentesülhetünk a szocpol visszafizetés kötelezettsége alól. Az önkormányzat jegyzője ez esetben intézkedik, hogy a Földhivatal a kedvezmény visszafizetését biztosító jelzálogjogot jegyezze át az új lakásunkra, és a 10 éves tilalmi idő a jelzálogjog átjegyzését követően már az új ingatlanunkra lesz érvényes. AZ OCHC szakértői szerint fontos tudni, hogy ha a korábbi lakásunk elidegenítéséből származó bevételnek csak egy részét fordítottuk az új lakás megszerzésére, akkor az eladási ár és a vételár közötti különbözetet terheli a visszafizetési kötelezettség.


Mindezekkel nem csak eladóként, hanem szocpollal terhelt lakás vásárlójaként is tisztában kell lennünk, hiszen a tulajdonjogunkat csak akkor fogja bejegyezni a Földhivatal, ha az adásvételi szerződéshez csatolni tudjuk a jegyző igazolását arról, hogy az eladó visszafizette a szocpolt, illetve, hogy ezt a kötelezettségét felfüggesztették. Nem mellékesen pedig, ez a procedúra hosszú ideig is eltarthat.

2013. febr. 18. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
Mikor elváltatok az ügyvéd nem mondott semmit erről? Vagyon megosztásról nem volt szó?
2013. febr. 25. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nem mert a lakás maradt továbbra is a közös tulajdon,illetve már annak idején ugy lett megvéve hogy fele fele arányban voltunk tulajdonosok!
2013. febr. 25. 11:17
 4/4 anonim ***** válasza:
Az biztos, hogy ahogyan előttem írták, 10 éves elidegenítési és terhelési tilalom lett bejegyezve a lakásra az állam javára, amikor felvettétek a hitelt, így inkább a banknál vagy a MÁK-nál (Magyar Államkincstár) érdeklődnék, hogy mi a teendő. Telefon: 06 1 327 36 00
2015. jan. 26. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!