IBAN vagy Paypal?

Figyelt kérdés
Ha valutát szeretnék fogadni külfölditől, akkor elég, ha megkérem, hogy utaljon az IBAN számlámra, vagy feltétlenül be kell ehhez jelentkeznem Paypalre? Az IBAN-ra tudna ingyen utalni nekem valutát, vagy mindenképpen fizetnie kell neki az utalásért, és ha igen, az kb. mennyi lenne? Gondolom, hogy ezt bankja válogatja, de mégis, több száz, vagy több ezer forint lenne az utalása (hallottam már az utóbbiról is), ha pénzbe kerül? Illetve ha van valakinek tapasztalata IBAN használatáról, kérem, ossza meg velem.

2013. okt. 15. 11:00
 1/10 A kérdező kommentje:
Most valami olyat is olvastam, hogy IBAN számlaszámot csak akkor kell megadni, ha valaki elfelejtette Paypal-en a jelszavát. Tehát akkor mindenképpen kell Paypal használatához egy úgymond hagyományos forint alapú számla? Ha nekem sima (nem dombornyomott) MasterCard kártyám van, azzal be tudok regisztrálni Paypalre?
2013. okt. 15. 11:50
 2/10 anonim ***** válasza:

Az IBAN-ra (nemzetközi bankszámlaszám) utalást neki kellene tudnia, mert tényleg teljesen eltérő lehet két bank, ráadásul az is számít, hogy pl EU-n belüli vagy kívüli utalás. De mindenképpen pénzbe kerül az illetőnek, ha meg azt mondom, hogy az utalt összeg ezreléke és százaléka nagyságrendű, esetleg egy minimum és egy maximum határ között, azzal nem sokat segítek, hogy mégis mennyi. Viszont a deviza fogadása forintszámlán szintén pénzbe kerül (általában néhány Eurótól kezdve néány ezrelék, szintén bankonként/számlacsomagonként más).


Paypalt nem biztos, hogy érdemes belevonni. Egyrészt mert a Paypalon a pénz fogadásáért elég sokat levesz (többet, mint a bank), másrészt ha váltani kell a kapott összeget, akkor nagyon kedvezőtlen árfolyamon váltja, tehát sok helyen veszítesz vele. Legfeljebb annyiból érdemes a Paypal, hogy ott az "utalás" azonnal átér (nehezebb pl nigériai csalással átverni a másikat hamis utalási igazolással), és ha úgyis használod fizetésre, akkor jó ha ott van a pénz.

2013. okt. 15. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszi a választ! EU-n kívüli utalás lenne (Amerika)


A nigériai csalásnál tudnak hamis utalási igazolást csinálni?


Én fizetni nem szeretnék Paypallel, csak pénzt fogadni, tehát a hosszútávú terveimben is csak a pénzfogadás szerepel. Ilyen esetben akkor nem ajánlod, hogy Paypal számlát nyissak?


Csak mert a vevő rögtön megkérdezte, hogy van-e Paypal számlám, és úgy tűnik, ő nagyon ragaszkodna ahhoz, hogy Paypal-en keresztül bonyolítsuk az üzletet. De vajon azért, mert mígy Paypalről fizetni eladónak ingyenes, ha az IBAN számlaszámomra fizetne, az nem volna az, és ezt akarná megspórolni? Vagy mi más okból ragaszkodhat a Paypalhez?


Amúgy pont az jutott eszembe, hogy nekem, eladóként az lenne a jobb, ha egyből az IBAN-omra utalná a pénzt, mert akkor nem kellene felesleges köröket futnom a pénzem Paypalről bankkártyára történő áttételével. Vagy rosszul gondolom?

2013. okt. 15. 13:10
 4/10 A kérdező kommentje:
Még egy kérdés: Te mit javasolnál: ajánljam fel a vevőnek az IBAN-omra utalást, hátha belemegy? Mit csináljak, ha nagyon kitart a Paypal mellett?
2013. okt. 15. 13:11
 5/10 A kérdező kommentje:

Még egy dolog eszembe jutott: ugye itt, Magyarországon az, ha bemégy egy bankban, és személyesen, készpénzzel fizetsz be bármelyik bankban egy bizonyos összeget, az ingyenes.


Nem lehetséges, hogy ha ugyanezt teszed csak külföldi bankkal (ő az ottani külföldi bankjában személyesen befizet az én magyar bankszámlára egy összeget euroban), az ugyanúgy ingyenes, vagy nagyon keveset számolnak fel?


Meg ugye ez így sokkal gyorsabb is lenne, mint ha Paypal-en keresztül utaztatnánk a pénzt mindketten, nem?


Csak így ugye számára nincs garancia, hogy megkapja az adott terméket (mert így ugye én azt várnám, hogy előre fizessen, én meg utólag küldeném postán a terméket), és gondolom azért szorgalmazza nagyon a Paypal-t, mert Paypal használatával csak miután megkapta a terméket, csak akkor engedne hozzáférni a termékemhez, nem?


Na szóval összegezve nekem, mint eladónak nem tűnik túl kifizetődőnek a Paypal, de neki, mint vevőnek igen?

2013. okt. 15. 13:22
 6/10 A kérdező kommentje:
*csak akkor engedne hozzáférni a pénzemhez ...bocs!
2013. okt. 15. 13:25
 7/10 A kérdező kommentje:
Még valamit olvastam épp most: hogy az IBAN-t állítólag csak EU-n belül lehet használni...csak mert akkor Amerika egyből kiesik, marad a Paypal, nem? :/
2013. okt. 15. 13:59
 8/10 A kérdező kommentje:
...vagy pl. ha lenne egy ismerősöm, akinek amúgy is van Paypal-e, akkor nem kellene regisztrálnom, és ő át tudná utalni az OTP-s bankszámlaszámomra a lóvét. Vagy inkább ne adjak meg ilyen személyes adatokat ismerősnek, mert vissza tudna élni vele?
2013. okt. 15. 14:23
 9/10 anonim ***** válasza:

Na szépen sorban, amire tudok, arra válaszolok.


"A nigériai csalásnál tudnak hamis utalási igazolást csinálni?"


Igen. Pont az a lényege, hogy ő "lobogtatja" az igazolást és az alapján perrel fenyeget, hogy azonnal küldd el a megbeszélt cuccot.


"Én fizetni nem szeretnék Paypallel, csak pénzt fogadni, tehát a hosszútávú terveimben is csak a pénzfogadás szerepel. Ilyen esetben akkor nem ajánlod, hogy Paypal számlát nyissak? "


Csak pénzfogadásra szerintem nem túl hasznos, ha nem onnan költöd el. Az sem mindegy, hogy mennyi és mekkora összegű utalásokat vársz. Ha sok kicsit (pl sokszor 100USD alatt), akkor érdemesebb a Paypal, és nem azonnal, hanem összegyűjtve kikérni a pénzt, mert minél kisebb összegek jönnek egyszerre, annál kevésbé éri meg a bankos módszer. Kevés, de nagy összegű utalásoknál jobb a bankszámla, mert egyszerűbb. Most néztem, hogy ha simán account-account közötti transzfer van, és a feladónak eleve PP-n van a pénze, akkor ingyenes a fogadás is.

Ez több későbbi kérdésre is válasz lehet.


"De vajon azért, mert mígy Paypalről fizetni eladónak ingyenes, ha az IBAN számlaszámomra fizetne, az nem volna az, és ezt akarná megspórolni? Vagy mi más okból ragaszkodhat a Paypalhez? "


Csak találgatni lehet, hogy miért ragaszkodik a Paypalhez. Lehet, hogy jobbára azon van pénze és azért.


"ugye itt, Magyarországon az, ha bemégy egy bankban, és személyesen, készpénzzel fizetsz be bármelyik bankban egy bizonyos összeget, az ingyenes.

Nem lehetséges, hogy ha ugyanezt teszed csak külföldi bankkal (ő az ottani külföldi bankjában személyesen befizet az én magyar bankszámlára egy összeget euroban), az ugyanúgy ingyenes, vagy nagyon keveset számolnak fel? "


Ezt nem teljesen jól tudod. Itt Magyarországon bemész egy bankba, és az annál a banknál vezetett számlára (többnyire!) ingyen rakhatsz pénzt akkor is, ha nem a tiéd a számla. Más belföldi banknál vezett számlára nem is mindenhol csinálnak utalást, ha csinálnak, akkor biztosan nem ingyen. Külföldi bankhoz meg mégdrágábban csinálnak utalást, tehát fordítva se lesz ingyen az ilyen befizetés.


"Még valamit olvastam épp most: hogy az IBAN-t állítólag csak EU-n belül lehet használni...csak mert akkor Amerika egyből kiesik, marad a Paypal, nem?"


Nem, az IBAN számlaszámra bárhonnan tudnak utalni, csak Európán kívül többnyire más a számlaszám formátuma.


"ha lenne egy ismerősöm, akinek amúgy is van Paypal-e, akkor nem kellene regisztrálnom, és ő át tudná utalni az OTP-s bankszámlaszámomra a lóvét. Vagy inkább ne adjak meg ilyen személyes adatokat ismerősnek, mert vissza tudna élni vele?"


Paypal kikérésnél a Paypal accountnál megadott vezetéknévnek és a bankszámla tulajdonosának a nevének azonosnak kell lennie. Így valószinűleg magának tudja az illető kikérni a pénzt, és utána továbbutalni neked, de akkor meg már megspórolsz egy átutalási díjat, ha magadnak csinálsz egy Paypalt. Nem tudna visszaélni amúgy a bankszámlaszámoddal, viszont ha eleve ilyen bizalmi probléma van, akkor miért bíznál rá akármennyi pénzt?


Összességében talán jobban jársz a Paypallal, kisebb az átverés lehetősége.

2013. okt. 15. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a kimerítő választ, még fárasztanálak egy kicsit, ha nem bánod :D


"Az sem mindegy, hogy mennyi és mekkora összegű utalásokat vársz. Ha sok kicsit (pl sokszor 100USD alatt), akkor érdemesebb a Paypal, és nem azonnal, hanem összegyűjtve kikérni a pénzt, mert minél kisebb összegek jönnek egyszerre, annál kevésbé éri meg a bankos módszer"


Sok kicsi lenne, mindegyik vélhetően 100USD alatti összegű, persze előfordulhat esetleg magasabb összeg is, de inkább azt mondanám, hogy nem valószínű.


Igen, én is pont ezt latolgattam,hogy inkább "gyűjtögetni" kellene a Paypal-emen(ha ez lehetséges)és mondjuk havonta kivenni egy bizonyos összeget.

A NAV vajon mennyire tud belelátni a Paypal-es számlákba?


Amúgy azt a Paypal-nél be kell állítani valahol, hogy kb. milyen összegek érkeznének x időn belül a Paypal számlámra? Mert itt írtad,hogy ha pl. 100 USA dollár alatti..de mi van, ha mondjuk e pillanatban 100 USA dollár alattiak a bevételeim, de fél év után (tételezzük fel), hirtelen megugrik a bevételem? Olyankor változik valami a Paypal számlámon? Várható bármilyen kezelési költség, vagy ilyesmi bevezetése egyidejűleg a pénzösszegek növekedésével?


"Most néztem, hogy ha simán account-account közötti transzfer van, és a feladónak eleve PP-n van a pénze, akkor ingyenes a fogadás is"


Mármint ingyenes nekem, az eladónak is? Csak mert mindenhol azt olvasom, hogy mindig az eladókkal fizetteti meg a Paypal úgymond "önnön fenntartását", no meg állítólag abból is van lé számára, hogy valutából forintba vált, állítólag elég rosszul, bár nem tudom, ebből is mi igaz.


"Nem, az IBAN számlaszámra bárhonnan tudnak utalni, csak Európán kívül többnyire más a számlaszám formátuma"


Na akkor végképp nem értem, miért olyan fontos a vevőnek a Paypal...:( lehet, igen, hogy ott van többségében a pénze, ahogy írod, és úgymond kényelmetlen lenne neki más módszer használata, mint pl. az IBAN? De mindenesetre lehet, megkérdezem, mit szólna, ha az én IBAN számlámra utalná...habár nem tudom, nekem, mint eladónak kerülne-e pénzbe az, ha az IBAN számlámra utalná az összeget? És vajon ez olcsóbb lenne-e számomra, mint ha Paypal-re utalná.


Szóval összegezve tulajdonképpen az lenne a kérdésem, hogy nekem melyik érné meg jobban: ha IBAN-ra utalná, vagy ha Paypal számlámra? Mert neki egyértelműen az érné meg jobban, ha Paypalről, mert tudtommal a vevőnek az ingyenes.


Én azt amúgy egy kicsit igazságtalannak tartom a Paypal részéről,hogy minden költséget az eladó nyakába sóz. Hiszen eladóként éppolyan minőséget adok el, mint amilyen minőséget a vásárló kap, miért kivételeznek akkor a vevőkkel az eladó "kárára"? Ha fele-fele arnyban osztoznának meg a költségek a vevő és eladó között, az igazságosabb lenne :( Pl. a valuta-forint átváltási költség is teljesen az eladót terheli, pedig ő csak hozzá szeretne jutni ahhoz a pénzhez, amit a terméke eladásából kap.


Ó, és még egy kérdés: ha nem E-bayen keresztül vásárol tőlem a vevő, őt akkor is védi a Paypal, és akkor is visszakaphatja a termék árát ha pl. nem érkezett meg a termék vagy hibás? Igaz, hogy a vevő blokkolni tudja a kifizetést mindaddig, amíg készhez nem kapja a terméket? És ha ez igaz, mi van akkor, ha megkapja rendben a terméket, de ő azt állítja,hogy nem kapta meg, de közben nem is oldja fel a blokkolást, és sem termékem, sem pénzem nem marad eladóként? Ilyen lehetséges?

2013. okt. 15. 16:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!