Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mi történik, ha az értékbecslő...

Mi történik, ha az értékbecslő fölé becsli a lakás árát?

Figyelt kérdés

Úgy néz ki, hogy nagyon áron alul sikerül vennünk egy felújítandó ingatlant a XIII. kerületben. Értem ezalatt azt, hogy hasonló kaliberű lakások 28-30 millió körül mennek el, mi 21-ért állapodtunk meg a tulajjal. Nincs benne semmi trükk, nem fizetjük szerződésen kívül a különbözetet készpénzben zsebbe, leírnám ha így lenne, anonim nincs jelentősége. Egyszerűen csak ennyire le van lakva a panel lakás amit venni szeretnénk.


Szóval magyarázkodás befejezve, csak elejét akartam venni pár kukacoskodó kommentnek.


A bank azt mondta, hogy előzetesen nem fog kijönni az értékbecslő, mert reális a vételár. Viszont utólag kijönnek megnézni. Kérdésem, hogy ilyenkor mi történik, ha addigra felújítjuk, simán érni fog 30 milliót vagy többet is, neki meg ott van a kis papírján, hogy 21 millió.


Ilyenkor feljelenthetnek minket, mert gyanúsak vagyunk, vagy a banknak tök mindegy, nekik csak az a fontos, hogyha bedőlne a hitel, akkor legyen ami fedezze a tartozásunkat?



2018. máj. 24. 01:49
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
81%

Nyilván csinálsz fotókat, az értékbecslő pedig látni fogja, hogy milyen helyzet volt.

Mondjuk 1-2 év múlva sokan fognak a kardjukba dőlni, a 20-30 millió panelekben.

2018. máj. 24. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Koplárovics Béci ***** válasza:
30%
Jó esetben számláid, szerződéseid is lesznek a felújításról. Meg azért látszik az is, hogy nem valami rég volt a felújítás.
2018. máj. 24. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Tudtam, hogy nem úszom meg okoskodás nélkül, köszi első! :D

Hihetetlen...egyrészt, nem fog annyit zuhanni semelyik ingatlannak az ára amennyit sokan hisznek. Még mindig olcsóak a magyar ingatlanok az európai sztenderdekhez képest. Külföldi befektetők meg vannak, nem is kevés. Ha meg akkora nagy krach jönne, ami 30-40%-kal lenyomná az ingatlanárakat, akkor az minden mást is érinteni fog, ergo reál értékben érdembeli csökkenés nem lesz.

2018. máj. 24. 10:21
 4/15 anonim ***** válasza:
54%

Ezzel ne törődj.

1. amikor mi házat vettünk, a független értékbecslő 7,5 millióra becsülte, mi 6,5 millióért vettük. Több hitelt megkaptunk volna az értékbecslés miatt, de nem maximalizáltuk a hitelt. A bank nem foglalkozott vele, hogy kevesebb van az adásvételin, mint a becslésen.


2. Amikor tesóm kivásárolt egy 6. kerületi ingatlanból, felbecsültettem független becslővel (aki a házunkat is becsülte). Ő akkor 13millióra becsülte a lakást, ez alapján lett megírva az adásvételi, és így is fizetett ki. Majd felújította a lakást, és kb 1-2 év múlva 28 millióért adta el...


Amúgy a banknak az csak jó, ha többet ér a lakás. Miért kötözködne ezen? Ő csak akkor bukik, ha kevesebb a piaci értéke, mint amire becsülték.

AMúgy meg nem értem ezt a " utólag kijönnek megnézni. ". Miért is??? Mielőtt elbírálják a hitelt, akkor szoktak ingatlanbecslést végezni, és azt figyelembe venni a hitelnél.

2018. máj. 24. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Ez a K&H-nak egy kedvezménye, hogy 1-2 héttel lerövidítik a hitelbírálatot azzal, hogyha reális a vételár, akkor nem jön ki értékbecslő, csak utólag. De hogy akkor utólag is minek, az már más kérdés. :)
2018. máj. 24. 11:21
 6/15 Koplárovics Béci ***** válasza:
35%
Egyébként a "fölébecslés" még a jobbik eset. Ha 20 millióért veszel egy lakást, arra ad a bank mondjuk 15 millió hitelt, ami 75% hitel, 25% önrész. Ha kiderül, hogy a lakás 30 milliót ér, akkor a hitel 50% az önrész 50% lesz, azaz csökken a bank kockázata. Baj akkor lehetne, ha 20 millióért veszel egy lakást, amire kapsz 15 millió hitelt, de a lakás csak 15-öt ér.
2018. máj. 24. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
93%

"A bank azt mondta, hogy előzetesen nem fog kijönni az értékbecslő, mert reális a vételár."


Ez fura. Nekünk még úgy is jött értékbecslő, hogy a vételár teljesen rendben volt és arányaiban annyira kevés hitel kellett, hogy a telek a ház értéke nélkül is többszörösen fedezi. Mégis jött értékbecslő mert ez a hivatalos eljárás.

2018. máj. 24. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Utolsó: Gondolom nem budapesti lakásról van szó az esetedben. Nálunk budapesti panelről van szó amiknek eléggé jól behatárolt ára van manapság. Ez az átlagártól is egy jó 15%-kal olcsóbb, így nincs értelme az értékbecslésnek. Ez elvileg a bank hatásköre, hogy szerinte kell-e vagy sem. Vagyis kelleni így is kell, de így már csak utólag.

Az meg nem történhet meg, hogy valójában nem ér annyit a lakás. Van egy price map a bankoknál ahol megnézik az adott kerület/utca átlagos négyzetméter árait. Ha az alá esel, akkor megúsztad az előzetes értékbecslése való várakozást.

2018. máj. 24. 14:17
 9/15 anonim ***** válasza:
90%

"Utolsó: Gondolom nem budapesti lakásról van szó az esetedben."



Ez igaz, mert budapesti családi ház, nem panel. De írtam, hogy csak a telek többszörösét éri, mint a kért hitel. A törlesztő részlet a havi jövedelemünk kb 5%-a. Nem azért mert sokat keresünk, hanem mert csak 5 millió a hitel és 30 évre kértük, biztosra mentünk. :)


Szóval ezek szerint banktól függ, mi bankunk minden esetben küld értékbecslőt.


De ugyanígy érthetetlen minek kell nekik biztosítás,ha a telek leégett házzal is a hitel többszörösét éri. Mindegy, amúgy is van biztosításunk, csak ez is egy felesleges kör volt szerintem.


Persze simán megkaptuk a hitelt csak nem értem ezeket.

2018. máj. 24. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
90%

9-es:

5 milliót 30 évre vettetek fel, és ezzel érzed magad biztosítva? Milyen thm, milyen törlesztő?

2018. máj. 24. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!