Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » El tudná valaki egy 21 évesnek...

El tudná valaki egy 21 évesnek magyarázni érthetően ezeket a dolgokat?

Figyelt kérdés

Sajnos nagyon nem vagyok képben, mi zajlik a való világban pénzügyileg. Vidéki vagyok, a szüleim középosztálybeliek. Szerencsémre ők fizetik nekem a Budapesti albérletet ami havi 80 és még kapok valamennyit kajára. Nagyon sajnálom és nem értem miért nem spóroltak gyerekkorom óta 20 éves koromig és legalább lehetne 5 millió forintom spórolt pénzként.

Elbizonytalanodtam, hogy mi lesz majd, én Pesten szeretnék állást keresni, de bölcseszként nem tudom hol. Szörnyű, hogy a gyerekem majd albérletben fog felnőni és soha nem lesz rendes otthonunk (kivéve ha majd egy jövőbeli páromnak lenne lakása vagy spórolt pénze). Nagyon kockázatosnak tartom, mert egyik napról a másikra kilökhetnek az albérletből, gyerekkel pedig iszonyatosan nehéz találni albérletet. És csak elgondolkoztam, hogy mi lenne ha lakást vennék egyszer. Csak semmi pénzem, és most ha elkezdenék részmunkaidőben dolgozni és valamennyit spórolni, akkor is csak max 2-3 millió jönne ki.

Mindenképp egy kisebb belvárosibb lakást képzeltem el, maximálisan 40-50 millióért. Csak reális szeretnék lenni, mert fogalmam sincs hogyan működik a hitel, azt sem tudom kb mi az a kamat, jó lenne ha valaki nagyon paraszt ésszel vagy logikával elmagyarázná nekem az esélyeimet. Ha felvennék valami hitelt, de a fizetésem is max 200ezer lenne, bár ez vicces mert egy orvos is ennyit keres. Szóval még kevesebb.

Előre is köszi! Nagyon el vagyok keseredve.


2018. nov. 10. 23:59
1 2
 1/20 A kérdező kommentje:
Még szerencsére fiatal anyuka lennék, szóval a gyerektervezés legalább 5 év, főleg ilyen anyagi helyzetben (csakhogy ne legyek félreérthető).
2018. nov. 11. 00:01
 2/20 anonim ***** válasza:
5%
Sajnos a mai fiatalok eléggé analfabéták ami a pénzügyi dolgokat érinti. Viszont minden tanulható. Szerintem a legfontosabb, hogy mindig tudd, hogy éppen hol tart a gazdaság. Erre jó példa a jegybanki alapkamat. Ez sok mindent meghatároz. Jelenleg 0.90% a jegybanki alapkamat 2016.május.25 óta és az évek múlásával felfele fog menni. Alacsony a kamat éppen ezért is pörög a gazdaság olcsóak a hitelek az állam pörgeti a gazdaságot ezért is van munkaerőhiány. A legbiztosabb befektetési forma jelenleg állampapír évi 2,5% hozammal. Viszont a várható jövő évi infláció 3% felettire várható éppen ezért is nem fektetik be az emberek a pénzüket, hanem inkább vesznek ingatlant vagy inkább otthon tartják. Vissza kanyarodva rád én az tanácsolom, hogy fejleszd magad az a legjobb befektetés, egy idegennyelv tanulás nagyon sokat ér. Személy szerint én itthon nem dolgoznék.
2018. nov. 11. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:
Ebből egy mondatot nem értettem. És a lényeg, hogy Pesten akarok élni egy lakásban, amit veszek (esetleg a párommal de az most nem a legfontosabb opció). Mit tehetek? Mik az esélyeim?
2018. nov. 11. 00:35
 4/20 anonim ***** válasza:
0%
Őszintén szólva én a helyedben lelépnék az országból. Gyűjteném a pénzt és várnék egy újabb válságot. Persze tudom erre sokan mondhatják, hogy lehet 5 vagy 10 év múlva is bekövetkezhet. Viszont befog következni. Annak semmi értelme nincs, hogy keresel 200 ezret abból elköltesz 140 ezret egy lakásra és a maradékból pedig fenntartod magad, az nem élet az csak vegetálás. Tanulj ki egy hiány nyelvet aztán irány külföld. Én ha most fiatal lennék, akkor vagy kínaiul tanulnék vagy németül.
2018. nov. 11. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
Hány évig tudnék havi 60 ezerből kijönni?
2018. nov. 11. 00:52
 6/20 anonim ***** válasza:
77%
Azt azért nem értem, mért gondolja minden vidéki, hogy neki rögtön lipótvárosi albérlete / lakása lesz öt percre mindentől... Mikor a legtöbb úgynevezett budapesti is (az 3 millió, aki jön-megy ott a városban) napi 2-szer egy-másfél órát kínlódik tömött buszokban, munkásvonatokban, mire bekeveredik a városközpontba.
2018. nov. 11. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
94%

"...fizetik nekem a Budapesti albérletet ami havi 80 és még kapok valamennyit kajára. Nagyon sajnálom és nem értem miért nem spóroltak gyerekkorom óta 20 éves koromig és legalább lehetne 5 millió forintom spórolt pénzként."

"


Nekem ez az, ami nem tetszik a kerdesedben. Felneveltek, fizetik a tanulasi lehetosegedet, es megis oket hibaztatod, hogy nem tettek neked felre milliokat?

Sotet, elkenyeztetett, igazi bolcseszmajom vagy. Ha milliokat akarsz magadnak, dolgozz meg erte, ha mashol nem, akkor kulfoldon. Es ez innentol kezdve nem penzugy kerdes, hanem hozaallas kerdese.

2018. nov. 11. 03:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
22%

Egyetértek...


Rengetegen indulnak nulla eséllyel.


Nekünk annak idején még hitelfelvételi lehetőségünk sem volt, mert nem kerestünk annyit, hogy adjon a bank.

9 évig güriztem 2 munkahelyen is egyszerre, mire lett annyi indulom, hogy tudtam venni egy kicsi, pokolian lepusztult lakást munkáltatói kölcsönnel megsegítve. 4 (igen négy) év alatt visszafizettem a cégnek a kölcsönt.

Ehhez áldozatot kellett hoznom, elég keményet. Konkrétan a napi kaja adagom volt kimérve éveken keresztül úgy, hogy üresen kongott a lakás, mert egy ágyon, egy közétkeztetésből hozott konyhai asztalon és széken kívül semmi más nem volt benne. A céges konyhán mások által meghagyott desszert volt a luxus kategóriám.

Ezt akkor sem szégyelltem, és most sem teszem.

Soha, de soha nem jutott eszembe, hogy bármiért is a szüleimet okoljam.


Azt, hogy most mennyi mindenem van, le sem írom. Tudom, hogy a gyerekem nem fogja megbecsülni a felhalmozott javaimat, és halálom után mind pusztulni fog, mert az értékrendekkel keményen problémák vannak, hiába lát általam más példát, ha a rajtam kívül álló környezet nagyobb hatással van rá.


Ha akarsz valamit, tegyél érte, ne siránkozz...

A mostani fiataloknak sem rosszabb a helyzetük, mint nekünk annak idején, ezt elhiheted.

2018. nov. 11. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

" a szüleim középosztálybeliek. Szerencsémre ők fizetik nekem a Budapesti albérletet ami havi 80 és még kapok valamennyit kajára."



Már jobban állsz, mint a hasonló korodbeli vidékiek akik BP-en tanulnak.



"nem értem miért nem spóroltak gyerekkorom óta 20 éves koromig és legalább lehetne 5 millió forintom spórolt pénzként."



Azért, mert ez nem a szülők feladata. Az ő feladatuk az, hogy felneveljenek, segítség a tanulásodat/első szakmához jutást (és emellett gondoljanak magukra is, pl jövőbeli nyugdíjukra). Azzal, hogy középosztálybeliként albérletet fizetnek neked (kolesz helyett) még egy kicsit túl is vállalják magukat anyagilag (ha nincs 5 millió Ft-juk akkor jó eséllyel nem raktak félre nyugdíjra sem, ami égetőbb, mint a te lakásgondod).



"Pesten szeretnék állást keresni, de bölcseszként nem tudom hol"



Ez mind a te döntésed lenne. Nem muszáj Pesten keresni, és nem muszáj bölcsésznek maradni.


" Nagyon kockázatosnak tartom, mert egyik napról a másikra kilökhetnek az albérletből, gyerekkel pedig iszonyatosan nehéz találni albérletet."



Akkor ez egy komoly érv a saját ingatlan mellett, ahhoz pedig pénz kell. Például első körben lakhatnál koleszban, és az albérlet árát félretehetnéd. Második körben kereshetnél mellékállást és és fizetésed jelentős részét félretehetnéd. Akár a karrierváltáson is gondolkodhatnál ha úgy érzed bölcsészként nem keresnél jól (ami csak részigazság, 2 jó nyelvtudással akármilyen bölcsészdiplomával lehet jól keresni).



"Csak semmi pénzem, és most ha elkezdenék részmunkaidőben dolgozni és valamennyit spórolni, akkor is csak max 2-3 millió jönne ki."



Hát dolgozz többet (mármint tovább, ne 1-2 év alatt akard a lakásra valót összeszedni) vagy jobban fizetőt. Koncentrálj a saját értéked növelésére (pl tanulj meg egy idegen nyelvet magas szinten).



"Mindenképp egy kisebb belvárosibb lakást képzeltem el, maximálisan 40-50 millióért. Csak reális szeretnék lenni..."



A te anyagi helyzetedben a 40-50 millió minden, csak nem realitás. A 22 milliós 2 szobás panel vagy egy kis ház az aglomerációban közelebb állna a valósághoz.



"jó lenne ha valaki nagyon paraszt ésszel vagy logikával elmagyarázná nekem az esélyeimet"



Akkor megteszem: képezd magad olyan módon, ami növeli az értékedet a piacon. Ha a bölcsész diploma nem ilyen akkor tanulj mást (a bölcsész diplomát meg lerakod később, hobbiból).

Ha növeled az értékedet, akkor könnyebben találsz jól fizető állást vagy vállalkozhatsz abban, amiben jó vagy (sokkal több pénzért, mint amit most gondolsz realitásnak). A pénzedből rendszeresen rakj félre. 2 embernek könnyebb ingatlant venni, mint egynek (gyanítom a leendő gyerekednek lenne apja is). Két fizetésből könnyebb kigazdálkodni a hitelt. Sok sikert.

2018. nov. 11. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
87%

Bölcsészként mit tanulsz? Lesz piacképes végzettséged? Ha pénz kell akkor külföldre kell menni dolgozni, nyelvet beszélni meg diploma nélkül is megy. Havi 60 ezerből nyomorogni lehet nem megélni. 40ből eszek egy hónapban, és akkor még nem költöttem tömegközlekedésre, nem költöttem mosószerre, fogkrémre, nem szórakoztam, nem raktam félre, nem voltam beteg..

Az a baj, hogy fogalmad sincs a pénz értékéről. Szüleid fizetik a 80 ezres albeit, egy minimálbér és ember keres 90 ezret! Na ezt kell felfogni.

Milyen szakon tanulsz?

2018. nov. 11. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!