Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Letilthatja e a bank a munkabé...

Letilthatja e a bank a munkabéremből a 33%-ot egy szerződésre hivatkozva, mindenféle végrehajtási okirat, közjegyző, bírósági ítélet nélkül? Direktbe megy a bankhoz a pénz.

Figyelt kérdés

2019. ápr. 29. 22:46
1 2
 11/12 Estádio de Felchút ***** válasza:
59%

"Állítólag aláírtam ilyet, benne van a lakáshitelszerződésben."


Ööö... várj csak. Öööö... olvasd el, mit írtál alá?!

Szívesen.

2019. ápr. 30. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Tök mindegy, hogy mit írtál alá, a munkáltató a bank követelését a munkáltatónak adott írásos hozzájárulásod nélkül nem vonhatja le.


A munkabérből levonásnak vannak szabályai. Jogszabály azt is rögzíti, hogy a dolgozó a munkabéréről előre nem mondhat le.

Te tulajdonképpen ezt tetted akkor, amikor adtál egy olyan nyilatkozatot a banknak, hogy ha nem fizetsz, vonassa le a béredből.


Csak hogy ez teljesen szembe megy a jogszabállyal.


3 eset van, amikor a munkabérből vonhat/köteles vonni a munkáltató:


1./ Jogszabály alapján a kötelező adóelőleg, járulék (munkáltatóra nézve kötelező)

2./ Végrehajtható okirat birtokában, annak megfelelően ((bíróság állítja ki, önálló bírósági végrehajtó hajtatja végre, munkáltatóra nézve kötelező).

3./ Ha a dolgozó írásban hozzájárul akkor, amikor a munkáltatóhoz egy ilyen jellegű "kérés" megérkezik, akár egy banktól, akár bárki mástól (szomszéd Juli néni ír a cégnek, hogy tartozol neki, és vonja már le a béredből).

Ha Te hozzájárulásod adod írásban, akkor vonhatja csak le annak megfelelően, ahogy engedélyezted. Azt azért hozzátenném, a munkáltató nem köteles ezt megtenni, dönthet úgy is, hogy nem teszi meg, mert neki a levont összeg eljuttatása a "kérő" felé plusz költséget jelent.

Ha nem járulsz hozzá írásban, akkor pedig NEM VONHATJA LE!


Ha a cég ennek ellenére megteszi, jogtalanul jár el. Konkrétan az a jogi felállás, hogy el van maradva a bér kifizetésével, hiszen a jogtalanul levont összeg Neked jár! Figyelmeztesd erre a céget, hiszen nyugodtan követelheted az elmaradt béred kifizetését és a hozzá kapcsolódó késedelmi kamatot is.


Még tovább megyek: A bér nem fizetése egy azonnali hatályú felmondás indokaként teljesen megállja a helyét.


De első kör mindig a munkáltatóval történő egyeztetés.


Nekem volt vitám hasonló ügyben bankkal. Nem vontam a dolgozó béréből, mert nem járult hozzá. Konkrétan fenyegettek a banktól. Én pedig ajánlottam neki, kérdezze már meg a bank ügyvédjét/jogászát, utána majd beszélgethetünk. Ő kért később elnézést, nem én. Kb. 2 hónap múlva jött az okirat a végrehajtótól, amelyben a banki tartozás behajtása szerepelt, és felhívás a munkabér letiltására.

Úgy már igen... :)

2019. máj. 1. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!