Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Biztosítások » Hogyan számítanád ki a nyugdíj...

Hogyan számítanád ki a nyugdíjad jelenértékét?

Figyelt kérdés

(A “nem lesz má nyugdíj addigra” válaszokat most mellőzzük kicsit, ez inkább elméleti kérdés)


Szóval ismert, hogy a jelenlegi módszertana a nyugdíjszámításnak az alábbi, leegyszerűsítve:


1. Éves bruttó jövedelmekből a járulékok kivonása, valamint az szja járulékokra eső részének eltávolítása := éves nettósított jövedelem

2. Az éves nettósított jövedelmek felszorzása az adott évhez tartozó valorizációs szorzóval - ezek évente kerülnek meghatározásra

3. A valorizált éves jövedelmek összesítése, elosztása az osztónapok számával (ami egyszerűsítve a nyugdíjra jogosító jogviszonyban töltött napok száma), szorzása 365-tel, osztása 12-vel := havi átlagjövedelem

4. A havi átlagjövedelem degresszálása: a 372 ezer forint alatti rész 100%-a plusz 372-421 ezer közötti rész 90%-a, plusz a 421 ezer feletti rész 80%-a

5. A havi nyugdíj := a nettósított, valorizált, degresszált, havi átlagjövedelem szorozva a szolgálati idő alapján meghatározott %-kal.


Valamekkora nyugdíjkifizetésnek már tehát várományosai vagyunk, ha volt szolgálati idő, meg jövedelem is, ennek összegéhez ismeretlen viszont:


A jövőbeli nyudgíjbamenetelkor érvényes valorizációs szorzó.


Egyszerűsíthetünk azzal, hogy nem használunk becsült jövőbeli valorizációs szorzókat, viszont nem is diszkontáljuk az annuitás nyugdíjbamenetelkori jelenértékét vissza a mai napra? (Feltételezve hogy a valorizáció a pénz időértékéért kompenzáló tényező)


Vagy korrektebb-e, ha mondjuk 30 év múlva betöltött nyugdíjkorhatár esetén az idei jövedelmet a jelenlegi 30 évvel ezelőtti jövedelemhez tartozó valorizációs szorzóval növeljük meg? Ilyenkor diszkontrátaként a magyar államadósság hozamgörbéjének 30 éves pontja használható vagy alkalmaznál valamilyen felárat is mellé?


Milyen diszkontrátát alkalmaznál a nyugdíjkifizetés - annuitások értékelésére a nyugdíjkorhatár évére vonatkozóan? A jegybankok 3%-os inflációs célját vagy valami sokkal vaskosabb inflációt? Vagy nem is az inflációhoz kötnéd?


Az eredménynek milyen viszonyban kell lennie a már befizetett járulékokkal?



#nyugdíjszámítás #Jelenérték becslés
2023. szept. 23. 15:27
 1/7 anonim ***** válasza:
Hazifeladatot irsz?
2023. szept. 23. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Túl sok az ismeretlen, addigra teljesen át is alakithatják a nyugdijrendszert. Szerintem nincs értelme számolgatni. Maradjunk annyiban, hogy megélni kevés lesz, szóval tegyél félre pluszban.
2023. szept. 23. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Házihoz már kicsit öreg vagyok de a nyugdíjhoz még nem. És nyilván nem alapoznék erre, hiszen ha most tölteném a nyugdíjkorhatárt, akkor az 1-5 lépéseken végighaladva 215.500 forint lenne a havi nyugdíjam ami ugyan nem fedezné 100%-ig az életvitelem költségeit de attól még számottevő kiegészítést jelentene.


Érdekes lenne nyomon követni hogy a nyugdíjrendszer szabályainak változásai révén mekkora összegektől esek el, hogyan károsít meg az állam szépen lassan.

2023. szept. 23. 20:55
 4/7 anonim ***** válasza:
Ahogy te is írtad, nem tudod a jövőbeli számokat, ahogy a jövőbeli béredet sem. Ráadásul egy kb. 40 éves időtávon a számítás módszertana és többször változhat.
2023. szept. 23. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Rendkívül szerteágazó a téma, de itt aránylag sok kérdésre kapsz választ: [link]
2023. szept. 25. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi a linket, ez a kalkulátor jóval magasabb számot ad ki, de valószínű azért, mert feltételez folyamatos jogviszonyt nyugdíjig. Én meg azt akarnám kiszámolni, hogy az eddigi “szolgálati idővel” és megszerzett jövedelemmel mekkora nyugdíjváromány keletkezett jelenértéken..
2023. szept. 27. 08:49
 7/7 anonim ***** válasza:
A legegyszerűbb módszer: Számítsd ki az onyf kalkulátor segítségével az eddigi valorizált átlagkeresetedet. Ezt szorozd meg a várható (eddigi+jövőbeni) szolgálati éveidhez tartozó számmal. Így megkapod azt az összeget amit most kapnál. Az is elképzelhető (bár elég nehezen), hogy valóban ezt az összeget kapod majd. Ehhez az kellene, hogy ne változzon a jövedelmed, illetve a valorizációs szorzó végig 1 maradna.
2023. szept. 27. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!