Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Biztosítások » TB szakértők! Kérlek SEGÍTSETE...

TB szakértők! Kérlek SEGÍTSETEK! Nagyon bonyolult a helyzetem?

Figyelt kérdés

Próbálom röviden...


Szóval a tényállás az, hogy január 23.-ától nincs munkaviszonyom.

Március elején az anyósomhoz kellett költöznünk a párommal, mert sajnos halálos beteg és ápolásra szorul. Mindenünket eladtuk, hogy ideköltözzünk szóval nem túl sok a bevételünk, és hát úgymond nincs semmink...:(


Ezzel egy időbe megigényeltem az ápolási díjat, amit nagy valószínűséggel, és 2 és fél - 3 hónapos hercehurca után, meg fogok kapni... Ez annyit jelent, hogy az igénylés napjáig visszamenőleg megkapom a pénzt és a tb-t is...


Na de a lényeg most jön... elmentem április végén a háziorvosomhoz és azt mondta van tb-m... :O

Ami már alapból meglepő volt hiszen csak a 45 napos ráhagyásról tudtam.. (lehet elrontottak bent valamit..)


Na, de ma elmentem a nőgyógyászhoz, ami már nem tűrt halasztást.. ott meg azt mondták, hogy nincs tb-m, de megvizsgálnak, csak majd érdeklődjem meg mi lehet a gond, nehogy utána rám terheljék a vizsgálat árát...


Szóval a kérdésem:

Ha megkapom az ápolásit, akkor visszamenőleg kifizetik nekem március elejéig a tb-t, és akkor nem kell a vizsgálatért fizetnem? Vagy így is kifizettetik majd velem?


A gond az hogy hiába kapok visszamenőleg tb-t ha nem tudom használni... Sajnos még az se biztos, hogy ebben a hónapban választ kapok...


Nem akarnám befizetni önerőből ezt a hónapot, 2 okból:


-az egyik, hogy nem állunk túl jól anyagilag, és ha úgyis kifizetik, minek fizetnék duplán?? Annyira azért nem vagyok eleresztve...

-a másik meg az, hogy ha be is fizetném és utána megkapom a pénzt, akkor megint szaladgáljak a NAV-hoz, hogy köszi most már az önkormányzat fizeti? Sok rosszat hallottam, hogy alig bírták visszamondani a fizetési kötelezettséget...


A lényeg, hogy még mennem kell majd vizsgálatokra, nem is egyre és tényleg nem tűr halasztást...


Segítsetek mit csináljak?


Bocsánat a kisregényért, de csak így lehet mindenkinek világos a helyzetem.. és köszönöm a válaszokat!



2012. máj. 15. 18:24
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Az eü.ellátási jogosultságok rendszerében előfordulhatnak hónapos "csúszások" a tényleges állapothoz képest. Ezért lehetett az, hogy amikor már nem voltál jogosult, még akkor is úgy látta az orvos, hogy van TBd. Még nem rögzítették akkor a rendszerben a változást.

A vizsgálat díját nem szokták kifizettetni azzal sem, aki jogosulatlanul veszi igénybe (habár amennyire rászálltak a pénz beszedésre mostanában, még az sem elképzelhetetlen, hogy az 5 éves elévülési időn belül visszamenőlegesen kifizettetik)


Az OK, hogy ha megkapod az ápolásit, akkor az igénylés időpontjától jogosult leszel az ellátásokra.

Most viszont az a helyzet, hogy nem vagy jogosult. Ha most esel bele az ellenőrzésbe (aminek a lehetősége az orvosi vizsgálatok gyakoriságával emelkedik), akkor március 6-től rendezetlen jogviszonyúnak tűnsz, előírják az eü.szolg.járulék fizetési kötelezettséget és meg is büntethetnek bejelentkezési kötelezettség elmulasztása miatt.

Most vagy rizikózol, hogy nem veszik észre addig a rendezetlen jogállásod amíg meg nem kapod a pozitív határozatot, vagy bejelentkezel visszamenőlegesen eü. szolg.járulék fizetésre.

Ha ez elsőt választod, nem kell tenned semmit.

Ha a másodikat, akkor visszamenőlegesen be kell jelentkezned. Ebben az esetben vagy befizeted a járulékokat visszamenőlegesen és majd ha megkapod a pozitív határozatot, akkor kijelentkezel visszamenőlegesen és visszakéred a befizetett pénzt, vagy a pénzügyi részt kihagyod: bejelentkezel, nem fizetsz (pár hónapig nem vesznek elő, hogy tartozásod van), ha megkaptad a határozatot, akkor kijelentkezel. Én a bejelentkezést választanám (így a bírságot elkerülöm akkor is, ha nem kapom meg az ápolásit) A pénzt pedig aszerint fizetném be, hogy tudom-e nélkülözni pár hónapig azt a kb. 12 ezer forintot.

"Sok rosszat hallottam, hogy alig bírták visszamondani a fizetési kötelezettséget": Ugyanazon a nyomtatványon amin bejelentkeztél, ki is jelentkezhetsz, ha megvan hozzá a jogalapod (munkaviszony létesítésénél ki sem kell jelentkezni, ott a bejelentéssel automatikusan törlik a fizetési kötelezettséged) Ha jogosan jelentkezel ki (pl. gyest kapsz), akkor maximum az igazolást kérik, hogy tényleg jogos-e a kijelentkezés.

Ha előre láthatólag még sokáig húzódik az ápolási elbírálás, akkor kérelmezd a helyi önkormányzattól, hogy szociális és vagyoni helyzeted alapján rendezze a TBd. Ez ugyan nem visszamenőleges, de hamar elbírálják és csak a március 6 és az e közötti időszakra keletkezik járulék fizetési kötelezettséged (amit ha megkapod március 6 előtt -től az ápolásit, töröltethetsz)

Az, hogy te mit választasz: rizikózol, vagy bejelentkezel visszamenőlegesen, a te vérmérsékletedtől függ.

2012. máj. 16. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod!

Nagyon sokat segítettél, és úgy döntöttem, hogy várok 2 hetet, mivel most szombaton jönnek ki, hogy elbírálják jogosan igényeltem-e meg.

Ha 2 héten belül megkapom a választ, utána megérdeklődöm, hogy van-e valamiféle tartozásom tb ügyben..

Ha nem kapnám meg addig, akkor pedig befizetem...

Szörnyű helyzetekbe kényszerítik az embereket amúgy... sajnos... :(

De nagyon köszönöm a válaszodat!

2012. máj. 16. 11:56
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
A TB tartozásod úgy is megnézheted, hogy csináltatsz egy ügyfélkaput bármelyik okmányirodában, vagy kormányablaknál és lekérdezed az adófolyószámlád.
2012. máj. 16. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Ügyfélkaput az önkormányzatnál kell csináltatni?
2012. máj. 16. 13:03
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Okmányirodában, vagy kormányablaknál.

Ezek helyileg lehetnek az önkormányzat épületében is (nálunk pl. nincs egyik sem, mert falun lakunk. A két közeli városban pedig eltérő: az egyikben az önkormányzat épületében van, a másikban pár épülettel távolabb egy teljesen különálló épületben)

2012. máj. 16. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítségedet! Remélem így nem lesz gond, és nem kell túl sokat fizetnem... :) Köszike
2012. máj. 16. 14:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!