Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Jogász kérdés: számolhat-e...

Jogász kérdés: számolhat-e kötbért a hivatalos szerv az éveken át hiányzó plombáért?

Figyelt kérdés

Véletlen során -de hivatalos személy által- lett felfedezve, hogy az egyik óráról hiányzik a plomba. Avagy ott volt alatta, szépen levágva. Fényképek alapján már 6 éve!!! A doboz magasan van, nem figyeljük, névátírás óta rá se néztünk. Minden évben fényképezik, senki sem szólt!


HELP!


Állítólag a mi felelősségünk, mert a fényképezők nincsennek kiképezve erre. Az a helyzet, hogy mi sem!

Hol írnak olyanról a szerződésben, hogy nem általam felfedezett plomba hiányáért 450 000 ft-ot (7500ft/amper) számolnak fel? Meg hogy "nézi kell minden nap?" és hogy "Nincs kamerája, asszonyom?"

Szerintük vállaltam a szerződés aláírásával. Ők meg jöhetnek fényképezni, akármi is történt. (Röhely, de ha tetszik, ha nem, mással nem is lehet szerződni.)


Megvettük a házat, felújíttattuk, beköltöztük. A köv fotón nincs plomba. Annak ellenére, minden évben jönnek fényképezni, de csak én vagyok felelős a más tulajdonában lévő portámon elhelyezett tárgyért. Easy.


Mert ha közterületen van, vagy ÉN szólok magamtól, akár 6 év után is - csak szerelési díj van! Viszont ha a hazámon kívüli falon, de kerítésen belüli-ahová még a leolvasók is bejárnak, ha nem vagyunk otthon- az már ejnye-bejnye.


Szomszédokkal nem vagyunk túl jóban-de már rögtön a legelején ezzel indítanának? Kétlem. Munkásokat küldtünk el, de mindig kifizettük őket. Vlki pedig szépen levágta. (nincs megbabrálva!) Villanyszerelő szerint nem ő volt, mert miért csinálna ilyet, és különben is csak a belső elosztótól húzta újra a kábeleket. (Egyébként ő még rendes ember is)


Jogosan követelnek, milyenek az esélyeink a bíróságon?



2019. aug. 29. 23:34
 1/7 anonim ***** válasza:
60%
Megnéztétek mi van a szerződésben, amire hivatkoznak?
2019. aug. 30. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
60%
Melyik szolgáltató ez?
2019. aug. 30. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen mindegy, hogy jogosan vagy jogtalanul követelik, több okból is:


- Ha nem fizetsz simán kikötik az áramot és semmit nem tehetsz ellene

- A szerződésedben benne van, hogy te felelsz a blombák sértetlenségéért és azonnali bejelentési kötelezettséged van

- Ha bíróságra mész akkor 100% a bukó, a magyar bíróságok kimondva minden esetben a szolgáltatók pártjára állnak


Nekünk ugyan ez volt csak gázórával - viszont még ennél is cifrábban. Pincében van a gázóra (régi ház, akkor még lehetett), egy lapát eldőlt és megrepedt az óra üvegének előlapja kb. 3 mm-en (nem tört be!). Veled ellentétben nem hivatalos személy van ellenőr vette ezt észre, hanem mi magunk jeleztük azonnal a gázműveknek, hogy bocsi, ez történt, nézzék meg. Jöttek, megnézték, kicserélték az órát. Aztán jelezték, hogy mivel mi vélhetően "illetéktelenül vételeztük" a gázt ezért megbüntetnek 600.000 ft-ra. Fellebbeztünk. Az órát előttünk szakértő megbontotta és azt állapította meg írásban, hogy nem bizonyítható semmilyen buherálás vagy manipuláció. Ezek után a bíróság jogosnak ítélte a büntetést azért, mert "nem bizonyítható az sem, hogy nem akartuk (!!!) piszkálni". Érted.


Ezek után mikor új házat vettünk ott azonnal cseréltettem minden órát...

2019. aug. 30. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem túl életszerű, hogy 6 év alatt nem vetted észre, hogy nincs plomba.

Legalább 6-szor láttad te is, mert a leolvasaskor ott voltál.

Azt még halkan hozzáteszem, hogyha havonta diktálod, akkor 6*12 alkalommal azért rá kellett nézni az órára.


Nem teljesen világos amúgy, hogy eredetileg amikor át lett írva a nevedre, akkor volt-e a szolgáltató részéről ellenőrzés? Akkor megvolt a plomba? Vagy nem?


Abban pedig teljesen biztos vagyok, a leolvasónak tudnia kell, hogy hol kell plomba legyen, hiszen azt is dokumentálnia kell fényképpel. De ha ő véletlenül nem is veszi észre, akkor a kép feldolgozásakor a kolléga biztos, hogy észre veszi vagy azt, hogy hiányzik a plomba vagy azt, hogy nincs plomba fényképezve.

Szóval valami sántít a történetben.

2019. aug. 30. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Az óra 2.5 m magasan van, létra kell hozzá és nem diktálunk.

3 db óra van, csak erről hiányzott és ez a sarokban van, a legmesszebb. Amikor felmászik fényképezni az illetékes, eltakarja az amúgy is magasan, szekrényben lévő órát. Ugyanakkor én lekísérem, de nem lesem mit csinál.

De miért is kellett volna lesnem az órát? Áram, ellenőrzés van, az óra magasan, kerítésen belül. Vagy inkább kezdjem a napot a plombák ellenőrzésével?


A hivatalban felvilágosítottak, hogy nem kötelességük nézni fényképezéskor és NEM IS DOLGA, valamint egyáltalán NEM DOLGOZZÁK FEL a begyűjtött fényképeket. Csak zűrös ügyek tisztázására teszik el, hogy legyen nekik bizonyítékuk.


Valóban sántít az eset! A szerződő fél a felelős mindenért. Nem kívánom senkinek sem, hogy a saját bőrén érezze, de könnyen bekövetkezhet egy baki.

A feltételezések még nem tények.

Eddig teljesen jóhiszemű voltam, álmomban sem gondoltam volna, hogy bárki is árthat így nekem és hogy hivatalos ellenőrzések ellenére sincs rendben valami.


Ez nem büntetés, amit kiszabtak, hanem kötbér, a lopás lehetőségének létrehozására. (Bizonyítottan nem történt áramlopás, ha történt volna, akkor majd milliós lenne az összeg.) És eltelt időtől független, 20 év után is ennyi lenne...


A tanulság az, hogy a legjobb, ha minden nap nézi az ember, (rajtam szamon kérték a kamerát is és a saját fényképeim hiányát) vagy a legjobb, ha utcán van az óra, akkor no problem!

Vagy ha függetlenné válik. Napelem nem bizti, hogy elég egy háznak, vagy mégis? Milyen romantikus, 10 után villanyoltás, gyerekek hajtják a pedálos mosógépet...

2019. szept. 1. 08:01
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gázórás példát, tanulságos! (Rettenet! Már akkor ennyit kérni egy repedt üvegért!?)
2019. szept. 1. 08:03
 7/7 anonim ***** válasza:
Elnézést hogy offolok, de csak a saját példámat tudom leirni, ki ki hasznositsa ahogy tudja. Uj házat vettem, s nem ora cserében gondolkoztam, hanem csak kihivtam az elektromos mveket ellenörzésre. Irtak egy levelet, mikor jönnek, 1 nap szabadság, nem jöttek. Felhivtam őket s azt mondták, délután fél 4-re irták, ez csakis valami tévedés lehet, de nem számit biztos jo az ora. Erre mit mondjak? Egyesek szerint ez amit tettem, h kihivtam őket s nem jöttek, kimeriti a kötelezettségemet s innentől nem vagyok felelős ha találnak valamit. Ez igaz?
2019. szept. 13. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!