Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Régi papírpénzek között...

Régi papírpénzek között milyen gyakori a vasalt/egyéb módon értéknövelés céljából rongált darab?

Figyelt kérdés

Mostanában fedeztem fel, hogy a gyűjteményemből egy-két darab esetleg átesett ilyen kezelésen. Van, amit elég biztosan ide tudok sorolni, mert egyáltalán nem érezni a réznyomást, csúszós a felülete, látszik, hogy úgy csillog, hogy a ráncai be lettek vasalva a papírba, és enyhén kunkorodik. Más daraboknál csak egy-két gyanús jelet látok pl 1990-es Ady 500-as selyemszálának színezőanyaga belediffundált a papírba, maga a papír kissé furcsa, tehát ez olyan mintha csak áztatták volna.


Mivel viszonylag sok darab esetén nem tudom eldönteni, hogy megalapozott-e a gyanú ezért kérdezem, hogy ez mennyire elterjedt. Példaként: az első világháború környéki koronák esetében gondolom azt, hogy azokból sok darab maradt fenn, de gyenge minőségben, ezért nagy arányban próbálkoznak ezeket javítani.


A kérdésem arra is vonatkozik, hogy pontosan mire kell figyelni, mert erre vonatkozó információt sehol nem találok.



2019. szept. 23. 18:03
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
38%

Értéknövelés miatt rongált???


Jól el vagy tévedve ha ilyet írsz.

2019. szept. 23. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

1-es, nincs eltévedve a kérdező, bár furcsának tűnhet számodra, de ezek szerint nem nagyon értesz a numizmatikához...


Ugyanis a "ropogós", nem használt, úgynevezett UNC bankjegyekért sokkal többet adnak a gyűjtők, mint a hajtott, gyűrődött pénzekért.

2019. szept. 23. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

"értéknövelés céljából rongált" alatt pedig azt értette a kérdező, hogy a bankjegy bordázata a vasalás miatt kisimul és igen, bizony, ez "rongálás", a bankjegy eredeti állapotának megváltoztatása.


kérdező, a kérdésedre a választ nem tudom, hogy milyen gyakori, de nekem is feltűnt már, hogy milyen sok szép "sima" bankjegy van.

2019. szept. 23. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
0%
Tehát nem rongálja hanem javítja...
2019. szept. 23. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Nem tűnt fel az oximoron, mert hozzáértők válaszát vártam. Javításnak felfogható, de szakszerűtlen, és az eredetiségét veszti el a pénz ilyen módon. Berakóban talán jobban néz ki, de kézbe véve a lényeg vész el.
2019. szept. 23. 19:21
 6/12 anonim ***** válasza:
Ha hozzáértő lennél akkor nyilván nem kellene itt ilyen hülyeséget kérdezned.
2019. szept. 23. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
72%

"a gyűjteményemből egy-két darab esetleg átesett ilyen kezelésen"

Ez nyilván attól függ, hogy a gyűjteményed a nagytata padlásáról származó közforgalomban volt darabokból áll, vagy "bankfriss" állapotú makulátlan példányként adták el neked drága pénzen az ominózus példányt. Nyilván a történelem iránti érdeklődésből is lehet valakinek bankjegy gyűjteménye, közforgalomban lévő darabokból is akár. De numizmaitikai értéke különösebben nincsen egy ilyen gyűjteménynek, bolhapiacokon kilószámra vásárolhatók ilyen LOT-ok nagytételben érmékből is, és papírpénzekből is - olcsón. Csak kifejezett dilettánsok és hozzánemértők azok, akik kivasalják esetleg a gyűrött pénzt, hogy szebben mutasson a zsibvásárban. Csak hozzánemértőnek tudja majd eladni ezt a papírdarabot. Egy hozzáértő ugyanis soha nem venne ilyet...


[link]

2019. szept. 23. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

[link]

Ha ez is ugyanaz a link lesz, mint az előző, ami a 31 végéig tartana rendesen, akkor tessen szíves a kisokosra klikkolni a tartásfokokhoz...

elnézést...

2019. szept. 23. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Első (illetve az összes többi 63%-os válaszoló): Ha nem tudsz érdemben hozzászólni a témához, akkor ne tedd. Azzal, hogy engem próbálsz itt sértegetni csak magadat égeted.


Az utolsó válaszolóra reagálva: nyilvánvalóan amikor elkezdtem gyűjteni pénzeket még nem értettem hozzá annyira, és most egy pár éves szünet után tűnt fel pár ilyen pénz. A tartásfokok leírását pedig régóta ismerem, egy vasaltat sosem kevernék össze egy EF vagy afölöttivel. Inkább pont az F körül tartomány, ahol zavaróan nagy arányban gyanúsak a pénzek.


Azzal meg nem értek egyet, hogy kétféle módon lehet gyűjteni a pénzeket "UNC/gyenge tartás" szerint, mert szerintem sokan egy VG egymillió koronásnak is örülnének. Illetve inkább kiadok pár ezret egy gyengébb nem vasaltért, mint tízezreket egy hibátlanért.


A második/harmadik válaszolónak köszönöm a válaszát. Az látszódik számomra beigazolódni, hogy ezek nagy arányban vannak jelen. És nem csak a piacokra gondolok, vaterán is több ezres adásvétellel rendelkezők 99,7%-os pozitív értékeléssel simán ilyeneket árulnak. Az külön idegesítő legtöbbnél, hogy meg sem jelölik a tartásfokot. És hozzátenném, hogy a numizmatikai boltokon is átcsúsznak ilyen rongált bankjegyek. Szinte már nevetséges mennyire próbál mindenki mindenkit átverni. Ez el is veszi az ember kedvét a gyűjtéstől.


Ha valakinek van még ebben tapasztalata, annak szívesen veszem a válaszát.

2019. szept. 24. 15:18
 10/12 anonim ***** válasza:
2,3-as vagyok: igen, én is a Vaterán "csodálkozom" rá néha egy-egy ilyenre.
2019. szept. 24. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!