Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » A Forma-1 miért nem tesz...

A Forma-1 miért nem tesz közzé a Youtube-on egész futamokat?

Figyelt kérdés

Azért ebbe a kategóriába írom és nem a sportba, mert inkább az üzleti oldala érdekel ennek az egésznek. Ugye van a Forma-1-nek hivatalos YouTube csatornája, ahová rengeteg versennyel kapcsolatos videót, összefoglalót, összeállítást, interjút stb. feltesznek. Viszont futamot egészben eddig csak 1-2 alkalommal láttam, valami ünnepi alkalomból, és azokat is levették kis idő (pár nap) után.

Na most ha filmekről, sorozatokról lenne szó, amiket megvesznek az emberek, meg adnak a csatornák sok évvel a megjelenés után is (pl. teszem azt egy Star Wars vagy Jurassic Park), ott érhető lenne hogy nem teszik ingyen elérhetővé. De a Forma-1-es futamok nem ilyenek. Senki sem veszi meg őket, semelyik csatorna nem adja (nincs olyan hogy teszem azt M4 Sporton vagy bárhol máshol vasárnap este 10-től mondjuk 1998-as belga nagydíj). Innentől kezdve ezek a futam felvételek nekik mint jogtulajdonosnak nem termelnek pénzt jelen állapotukban.

Na most a YouTube fizet a videók alatt megjelenő hirdetések utána videók tulajdonosainak. Az F1 csatornája majdnem 4 millió követővel bír jelenleg, videóikat (főleg a futamok, időmérők összefoglalóit illetve az ilyen best of videókat) rendre több millióan nézik meg pár napon belül, és ezek csak pár perces videók. Na most egy átlag futam, mondjuk a felvezető kör előtti pár perctől a díjátadó végéig cirka 2 óra általában. Nekem egy 10 perces videó alatt is 5x játszott be reklámokat, és mivel nekem is fizet a YouTube (még ha nem is sokat), meg tudom saccolni hogy egy 2 órás futam videójukra simán adna megtekintésenként 1-2 Ft-ot így. Ha azzal számolunk, hogy az ilyen egész futamokat tuti pár hét alatt megnézné több millió ember, és van ezernél is több verseny eddig az F1 történetében (és a többségről azért volt minőségi közvetítés), akkor ebből ki lehet számolni hogy ha minden verseny elérhető lenne, az rövid időn belül is akár milliárdos (forintban persze) extra bevételt termelhetne nekik, ami azért még egy mammut vállalatnál mint a jogtulajdonos Liberty is számíthat valamennyit. Így meg hogy nem elérhetőek nem termelnek nekik semmit.

Kérdésem: miért nem teszik elérhetővé ezek után a YouTube-on ingyen a régebbi versenyeket? Mi éri meg nekik abban hogy hagyják őket porosodni, miközben ők is jól járnának (hisz lenne belőle pénzük pluszban) és a rajongók is örülhetnének?



2020. júl. 19. 23:21
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Jobban megéri eladni a közvetítési jogdíjat egy csatornának mint, hogy feldobni youtubera.
2020. júl. 20. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
így van, a google valószínűleg nem fizetne annyit nekik, mint világszerte az a néhány csatorna, ami megvásárolja a közvetítési jogot.
2020. júl. 20. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Pár éve elkezdték, hogy naaaagy ritkán felraknak versenyeket (utolsó maláj nagydíj kapcsán pl), a járványhelyzet alatt pedig heti két futamot adtak újra YT-n (egy régi klasszikust, és egyet a közelmúltból).


Akinek ennél több kell, annak pedig ott az F1 TV netes szolgáltatás, ahol előfizetésért cserébe korlátlanul nézhetsz F1 tartalmakat.


Tehát le tudták tesztelni, amit lehet a youtube-on. Ha nem raknak fel több futamot, akkor nincs benne annyi pénz, hogy megérje foglalkozniuk vele.

2020. júl. 20. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
A járvány idején tett fel az F1 teljes futamokat (pl. 2005 Japán, 1999 Európa, 1996 Monaco, stb), meg néha a rajongók is töltenek fel magyar nyelvű teljeset /2004-es szezonból láttam párat/, csak sajnos ezek előbb-utóbb tiltásra kerülnek a YT-n.
2020. júl. 23. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

a tévés jogok nagyon szövevényesek tudnak lenni. Magyarországon az MTVA közvetíti, a weboldalukon online is lehet nézni, de csak Magyarországról, mert az MTVA csak Magyarországra vette meg. ha magyarként külföldről próbálod az MTVA oldalán online nézni, akkor a F1-nél (meg focinál, olimpiánál, sőt talán filmeknél is, stb) kiírja, hogy ott nem tudod nézni. a saját gyártású műsoraikat viszont nézheted korlátozás nélkül külföldön is.

még a csak online működő Netflixen és Amazon Prime-on is előfordulnak olyan saját gyártású filmek is, amik Magyarországon nem elérhetőek, csak Amerikában vagy Angliában.


persze minden más országban is ugyanez van a hasonló műsorokkal. globális sugárzási jogokat nem sok tévétársaság vesz meg. még az Eurosport se mindig veszi/kapja meg az egész Európára vonatkozó jogokat - főleg, ha Angliában vagy más országban valamelyik másik csatorna megveszi a helyi sugárzási jogokat.


most pl. a két angol F1 futamnak mások a sugárzási jogai. az egyiket csak ugyanaz az egy tévé sugározhatja, amelyik általában szokta (azt hiszem, Sky), a másikat viszont egy másik is sugározhatja rajtuk kívül.


amíg az országonként eltérő tévés jogok bekavarnak, addig nem lesz egységes online sugárzás.

2020. júl. 26. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!