Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Lehetséges-e hogy a jelenlegi...

Lehetséges-e hogy a jelenlegi ingatlanpiaci konjunktúra egy 2008-ashoz hasonló pénzügyi válságba fog torkollni?

Figyelt kérdés
Azt látom hogy az olcsó hitelek és alacsony kamatok miatt boldog-boldogtalan ingatlanba akar fektetni, ami persze hajtja fel az árakat. Nem vagyok sem ingatlanos, sem bankár, de ez már-már a 2000-es évek eleji buborékra emlékeztet, aminek nem lett jó vége. Kerültek-e vajon a bankrendszerbe valami olyan fékek amik megakadályozzák hogy újra beszakadjon az egész?

2021. máj. 30. 12:07
 1/10 anonim ***** válasza:
53%
Igen
2021. máj. 30. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
68%

Igen, újra és újra meg fog történni. Ennek az oka egyszerű: "overleverage" - azaz masszívan ki van feszítve az emberek hitelkerete, "túl vannak pozícionálva". A kamatkockázatot a bankok futják, az árfolyamkockázatot pedig az emberek: ha a hitel mögül eltűnik a fedezet (árcsökkenés esetén), az további pótfedezetet kíván. (ugye valahogy a bankoknak meg kell védeniük magukat a veszteségtől)


Ilyen akkor történik, ha leállnak a jegybanki eszközvásárlási programok és beleszaladunk egy kamatemelési ciklusba (igen, most még nagyon lehetetlennek hangzik, de közeleg). Izgalmas idők jönnek, érdemes figyelni mi történik a különböző piacokon (kötvény, nyersanyag), mert az erre adott válaszok fogják meghatározni az eszközárakat ebben az évtizedben.

2021. máj. 30. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%
Most volt egy jelentős ingatlanár-csökkenés, mégse omlott össze se az ingtalnok ára, se nem lett pénzügyi válság.
2021. máj. 30. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
44%

2. Milyen árfolyamkockázata van a forinthitelnek??

Milyen pótfedezetről beszélsz? Mióta szoktak a bankok ingatlan hitel esetén pótfedezetet kérni? Még a devizahiteles időben se kértek ilyet.

2021. máj. 30. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Elég magas azoknak a hiteleseknek a száma, akik valójában nem hitelkepesek.

Felveszek babavarót önerőnek, aztán még hozzá támogatott lakashitelt.

Közben pedig nincs egzisztencia, nincs tartalék, nincs pénzügyi kultúra.

Viszont jönnek a gyerekek, mert az a vállalás. Ettől nő a kiadás. A bevétel meg nyilván nem ilyen arányban.


Ebből lesz a baj, nem a hitelallomany nagysagabol.

A minőség a lényeg.

2021. máj. 30. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
67%

#4: nem a "forinthitelnek" van árfolyamkockázata (??? ennek így semmi értelme), hanem a lakás árának (nyitottál egy 5x tőkeáttételes pozíciót).


Mondjuk egy lakás 100 pénzbe kerül, te beleadsz 20-at, a bank hitelez 80-at. Ha ennek a lakás ára 80-ra csökken, akkor a bank továbbra is 80-at hitelezett, na de hova lett az önrészed? ;) Ha ez alá csökken az ára, akkor valamivel pótolnod kell a fedezetet a hitel mögé, különben elárverezhetik a lakást a fejed fölül (pozíció likvidálás). Ez így működik minden banki, brókeri kölcsönnél. Attól, hogy nem tudsz róla, a kockázat még ott van. Aki később száll bele a buliba, nagyobb eséllyel fog bukni, a korán beszállók (és az okosan méretezett hitellel rendelkezők) jó eséllyel megússzák.


Lehet szemellenzősen élni, és csak egy irányba nézni. De a kockázat ott van. Az idő eldönti.

2021. máj. 30. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

6. Az hol árfolyamkockázat, hogy a lakás értéke csökken?? Mi köze bármilyen árfolyamnak a lakás értékének csökkenéséhez? Ne keverd már a tőzsdét a lakáshitellel, a kettőnek semmi köze egymáshoz.

Kockázat van, de forinthitelnél nem létezik olyan, hogy "árfolyamkockázat" és a tőzsdéhez meg a tőkeáttételes kereskedéshez se lehet hasonlítani a lakáshitelt, semmi köze hozzá, még csak messziről se.

2021. máj. 30. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

#2: „A kamatkockázatot a bankok futják...”


Hát nekem is van lakáshitelem, de mivel változó kamatozású, ezért kb semmit nem kockáztat a bank. Annak meg persze szép felára van, ha fix kamatozásút akarna a hitelfelvevő :)


#3: „Most volt egy jelentős ingatlanár-csökkenés...”


Merrefelé, a Holdon?

2021. máj. 30. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
8. 3as vagyok, igazad van, űgy látszik túl éhes voltam ebéd előtt, nem tudom miért írtam ilyen hülyeséget :) Albérletek ára csökkent, az viszont valóban.
2021. máj. 30. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

#9

Igen, az albérleteknek jót tett az Airbnb visszaesése, meg a sok távmunka, távoktatás. Én különben tavaly tavasszal azt gondoltam hogy emiatt hirtelen sok befektetésként kezelt lakást fognak piacra dobni és ez maga után húzza majd az árcsökkenést, de aztán mégsem.

2021. máj. 30. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!