Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Egy bekövetkező gazdasági...

Egy bekövetkező gazdasági válság esetén mibe érdemes fektetni?

Figyelt kérdés
Nem előtte gondolom, hogy védve legyen a pénzem, hanem közben mibe érdemes? Nyilván olyankor minden nagyon bezuhan. Érdemes megnézni, hogy melyik részvény esik be a legjobban és abból bevásárolni? Esetleg crypto? Vagy van más okosság, hogy mibe érdemes olyankor pénzt önteni?

2021. júl. 5. 22:26
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
21%
gazdasági válság esetén az emberek nem vásárolnak, hanem eladnak, hogy legyen pénzük. Akinek kriptóban van a pénze, az azt fogja eladni. Egy gazdasági válság esetén semmilyen részvénynek vagy kriptonak nem viselkedik máshogy az ára/értéke, mint a többinek. Ha az emberek elveszítik a munkájukat, akkor a megtakarításaikhoz fordulnak. Ha az részvényben van, akkor azt adják el, ha kriptóban, akkor azt, stb.
2021. júl. 5. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
46%
#1 azzal tisztában vagy, hogy egy gazdasági válság nem ugyanúgy érint minden embert? Én a legutóbbiból pl. észre sem vettem anyagi szempontból.
2021. júl. 5. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
45%

2. és azzal tisztában vagy, hogy attól, hogy te nem vettél észre belőle semmit, az nem jelenti azt, hogy az emberek többsége sem vett észre semmit? Vagy saját magad 1 fős mintája = többmilliárd emberrel?

És egyáltalán mi köze annak, amit írtál ahhoz, amit én írtam? Hol látod azt az én válaszomban, hogy "minden embert ugyanőgy érint"?

2021. júl. 5. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
A 3 másik lepontozó ossza meg a véleményét, ne csak lepontozgasson. Ha ők tudjak a tutit, akkor válaszoljanak a kérdezőnek.
2021. júl. 5. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

1-es: Ez a legrosszabb gondolkodás ami létezik. Ennek az alapja egy marha rossz megközelítés. Az emberek többsége szélsőségekben gondolkozik, legyen szó bármilyen szinten a pénzügyekről. Kicsit kifejtem.


A családban is ismerek néhány embert, akinek az a havi cél, hogy kövi hónapra nullára kihozza a számláját, annyira elmegy a "falig". De a legtöbb ember hitelt is úgy vesz fel, hogy ki legyenek maxolva a lehetőségei, tehát a lehető legtöbb hitelt, a lehető legnagyobb elviselhető teherrel. Aztán amikor jön egy nagyobb kiadás, vagy sajnos betegség, akkor borulnak a családi pénzügyek. Mégegyszer mondom, ez a többség, de nem mindenki. Akinek nem inge, az ne vegye magára. Természetesen nem azokról van szó, akik sajnos minimálbérből élnek, hanem akiknek lenne kerete, de tovább nyújtózkodnak, mint a takaró érne. Havi részletre luxus telefon, drága autó drága fenntartással.


Ugyanez a helyzet a megtakarításokkal is. Ha napi gondjai vannak valakinek, vagy hitelei egymás hegyén-hátán, akkor természetesen ne fektessen be semmibe. Vagy ha igen, akkor valami nagyon likvid dologba, mint pl. MÁP+ amit a befektetéstől számított pár hónapon belül már pluszban tudsz kivenni kamatforduló előtt is akár, ha beütne a baj. A bankszámlán tartott pénznél még ez is jobb.


A legtöbb ember valóban a válságnál eladja a befektetéseit sajnos, de ennek mondjuk több oka is van. Lehet, hogy 10 évvel ezelőtt tette bele a pénzét mondjuk egy S&P500-at követő ETF-be és már így is 10x annyit ér a pénze, úgyhogy kiveszi, mert fél, hogy még jobban bezuhan.


Visszakanyarodva, alapvető probléma, ha az ember annyit tesz megtakarításba, hogy ahhoz a pénzhez bármikor hozzá kelljen nyúlnia vésztartaléknak.

Most nem beszélek olyan esetekről, amikor hirtelen valami nagyon rossz dolog beüt (betegség, halál) és hozzá kell nyúlni akár milliókhoz is. De befektetni alapvetően csak olyan pénzt szabad, amit tudsz nélkülözni a következő 3-4 évben minimum. És akkor nincs pánik eladás, nincs kapkodás és akár bukással eladás.


Nathan Rotschild mondta az 1700-as években, hogy "Akkor kell befektetni, amikor vér folyik az utcán".

Gondoljon csak bele bárki, hogy mikor kell venni - mondjuk Apple - részvényt? Amikor szárnyal és 140 dolláron van (mint most), vagy amikor beüt egy gazdasági válság és leesik az ára? A válságoknak mindig vége van előbb vagy utóbb.

2018 márciusában az Apple részvény ára 6,74 dollár volt. A válság mélypontján ez 3,19 dollárig zuhant le. Gyakorlatilag, ha előtte vettél 1 millió forintért Applre részvényt (mert húúú, milyen jól ment az előző években), akkor az fél milliót ért pár hét múlva és ha a fent említett példában lévő ember vagy és ez volt a vésztartalékod, akkor veheted ki veszteséggel.

Viszont, ha 2008. decemberében, a válság kellős közepén amikor mindenki pánikolt 3,19 dolláron vettél 1 millióért Applre részvényt, akkor 2009 decemberében 7,31 dolláros árfolyamon egy év alatt több, mint a dupláját éri a pénzed. Ma meg a sokszorosát, ez 13 év távlatából már nyilván mindegy, bár egy 2x-es szorzót az "elején" vétek lenne kihagyni.

Nyilván ez ellent mond a józan észnek, hogy az ember válságban vásároljon részvényt, vagy bármilyen eszközt, de általában amit az emberek többsége csinál, az a rossz megoldás. :)


Szóval ezen gondolkozom, hogy konkrétan mibe lehet érdemes befektetni egy nagy esésnél, hátha más is töpreng ezen és tovább jutott annál, hogy megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos részvények, vagy hagyományos "blue chip" részvények kis kockázattal, esetleg nagyobb kockázattal crypto eszközök (BTC, ETH, ADA, DOT, SOL, stb.). Érdemes egy kis likviditással várni a következő éveket, ha az embernek módjában áll.

2021. júl. 6. 01:54
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, szerintem elég jól látod a helyzetet. Az emberek marhára szélsőségesen gondolkodnak, amikor szárnyal a gazdaság, akkor az utolsó fillérjüket is beletolják a tőzsdébe, kriptóba, hogy nyerészkedjenek, spekuláljanak. Aztán persze, hogy szárnyal a tőzsde, mert mindenki be akar szállni, felhajtják az árakat. Ez szerintem túlzott optimizmus.

A másik véglet, amikor baj van a gazdaságban, a nagyok kiszállnak vagy realizálják a hasznukat, utána beesnek az árfolyamok és kitör a pánik és mindenki ész nélkül menekül. Mindkét gondolkodás hibás.

Nyilvánvaló, hogy vásárolni válságban jó, de egyrészt senki nem tudja, hogy hol az alja. Lehet, hogy jónak gondolod az árfolyamot bevásárolsz, pár hónap múlva meg féláron vannak ugyanazok a részvények. Persze, ha hosszútávon gondolkodsz, akkor még jól jöhetsz ki, de akkor is kétszerannyiért szálltál be, mintha vársz. Másrészt, nem tudhatod, hogy egy jónak tűnő cég becsődöl-e vagy sem. Ezért szerintem érdemes olyan cégek részvényeit vásárolni, amelyek már több válságot megéltek a múltban, egy kisebb bizonyíték, hogy a cég életképes. Itt jönnek a startupok, kriptók a képbe, amikről még semmit nem tudunk hogyan fognak viselkedni, ha tényleg nagy a baj. Én biztos vagyok, hogy lesznek még ebből pofára esések a jövőben. Sok fiatal (nem mintha nagyon öreg lennék), de nem élt még át valódi válságot, többnyire ők fektetnek ezekbe. Én friss munkaerőként kerültem ki a válság után a munkaerőpiacra, aki ezt átélte tudja miről beszélek, egy éltere beleég az emberbe. Óvatosabban is fektet be, lehet, hogy kisebb a haszon, de biztosabb, hogy nem úszik el a pénze.

Mindent összegezve én a múltból indulnék ki, hogy egyes cégek hogyan jeleskedtek válság, válságok alatt. Azok a cégek számomra sokkal erősebbek, akik mögött van "matéria, anyag", tehát gyárak, gépsorok, emberi tudás, know-how, kiépített értékesítési láncok, akár tartalék tőke, valós üzleti teljesítmény évek, évtizedek óta, jó esetben osztalékot fizettek még válságok alatt is (legfeljebb kevesebbet) és hitel csak egészséges mértékig. Ezért nálam bukik a Tesla is, persze spekulálni fölös pénzzel lehet rájuk, de amíg nem bizonyítottak, csak ígéretekkel van tele a padlás, addig kiesnek nálam.

A másik szempont, hogy amire mindig van szüksége az embereknek, azt a jövőben is vásárolni fogják. Pl. lakhatás, élelmiszer, tiszta ivóvíz, energiaforrások stb. Ezekkel foglalkozó cégek.

Természetesen, ha válság lesz már csak megszokásból is a nemesfémek ára elindul, a részvényeket meg eldobálják a pánikhangulatban.

2021. júl. 6. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
61%

Kedves kérdező! A kérdés nagyon jó, de elkövettél egy nagy hibát azzal, hogy ezt mástól kérdezted meg. Az egyes válaszoló az a normál ember (nem megsérteni akarom őt), aki semmit nem tud a befektetésről, mert vagy sosem volt neki, vagy tudattalanul csinálta. Sajnos belőlük lesz a több, akik ugyanezt gondolják. Ezekkel nem jutsz előrébb. Te magad tudod, hogy mit beszélsz, ahogy a 6-os válaszoló is képben van.


Én maradok annál, hogy van egy kis TESLA részvényem, de a maradék 3/4 rész mind cryptoban van. BTC, ADA, ETH. Nyilván nem rövidtávon gondolkodom én sem, hanem úgy 10 év távlatában. Olyan pénzem van bent, ami nem kell a folyamatos megélhetésemhez. Most is eléggé lent van a piac, de nem nagyon szomorkodom, mert tudom, hogy lesz ez még feljebb is ebben az évben, vagy jövőre és 10 év múlva. Mivel ilyen alacsonyan van, kicsit jó is, mert ahogy írtad, ilyenkor jobban megéri vásárolni. Ahogy idézted: "Akkor kell befektetni, amikor vér folyik az utcán". Ennek az a második sora: "Akkor is, ha az a te véred." Vagyis hiába nagyon rossz érzés tudni, hogy pirosban vagyok, annál inkább az lesz a cél, hogy MOST KELL VENNEM! Ez pszichológia, amivel több befektetési könyv is foglalkozik. És itt térnék vissza az elejére, hogy az emberek úgy próbálnak meg befektetni, hogy azt sem tudják mit csinálnak! Ahogy egy könyvben olvastam, hiába láttál egy csomó autós újságot és tudsz mindent az autókról, az első kanyarban összetöröd, ha sosem vezettél előtte. Tehát aki tudás nélkül száll bele és csak elképzelései vannak a haszonról, annak a pénzét fogják azok felhasználni, akik ebből élnek! Mert ők akkor adják el, amikor nem kéne és mi akkor veszünk. Amikor ők visszajönnek később, akkor már nekünk ott a haszon. Ha pedig tovább esne, akkor ismét venni kell, mert nem az összes pénzt kell egy helyen elkölteni, ami szintén lényeg! Ez válasz a fent említett felvetésre is. Ugyan sosem tudjuk hol van az alja, de mindig kellene, hogy legyen némi tőke, amit még bele tudunk "pumpálni". Ha meg nincs több, akkor nem a legalján vettük, többet kell várnunk, hogy hasznunk legyen belőle. De ez csak idő kérdése. Néha pár hét, néha pár év. Türelem és elhivatottság kell ahhoz, hogy megérje a végén!

2021. júl. 6. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
38%

"gazdasági válság esetén az emberek nem vásárolnak, hanem eladnak, hogy legyen pénzük."


Kinek adnak el? Hiszen azt mondtad nem vásárolnak.

2021. júl. 6. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
64%

7-es vagyok


Az igazi befektetőknek adnak el, hiszen ők ekkor vásárolnak! Ahogy azt fent is leírtam. A gyengék pénzét használják fel a saját meggazdagodásukra. Ezért van nekik egyre több, míg a gyengéknek egyre kevesebb.

2021. júl. 6. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
74%

Na, mint várható volt itt mindenki nagyon ért a befektetéshez. Élükön az, aki a mindenki által túlárazott Teslát meg a kriptót tartja biztonságos befektetésnek... Igaz a Tesla értéke ugyanannyi most, mint 8 hónapja volt. Fantasztikus befektetés... A bitcoin ugyanaz.

Meg szerinte lent van a piac, igaz az amerikai tőzsdeindexek minden nap rekordot döntenek...

Kérdező: bár úgy látom szerinted nagyon értesz a befektetésekhez, így nem értem miért tetted fel a kérdést, de ha már írtál, reagálok 1-2 állításodra:

- "Ha napi gondjai vannak valakinek, vagy hitelei egymás hegyén-hátán, akkor természetesen ne fektessen be semmibe" Hol láttál te ezzel bármiben is ellentmondó állítást az 1es hozzászólásban? Ha annyira nagyon értesz a befektetésekhez, akkor miért nem nézed meg hogyan alakultak a tőzsdeindexek egy pénzügyi válság idején? Szerinted emelkedtek? Segítek: nem. Estek. Miért esnek a tőzsdeindexek? Mert eladják a részvényeiket az emberek. Mutass nekem egyetlen olyan gazdasági válságot, amikor a tőzsdeindexek növekedtek! Sőt, olyat is mutathatsz, amikor eyszerűen csak nem estek.

"MÁP+ amit a befektetéstől számított pár hónapon belül már pluszban tudsz kivenni kamatforduló előtt is akár" Pluszban... Ismét egy "fantasztikus" meglátás... Ha az árak évi 10%-kal emelkednek, egy megtakarítás hoz évi 4% kamatot, akkor hol a plusz?

"Viszont, ha 2008. decemberében, a válság kellős közepén amikor mindenki pánikolt 3,19 dolláron vettél 1 millióért Applre részvényt" Jaja, mert az úgy működik, hogy az emberek a jövőbe látnak és tudják meddig tart a válság és mikor van egy részvény árfolyama a mélypontján és hogy mikor fog többet érni.

Igazából hagyom is, ebből a legutóbbi mondatodból látszik, hogy fogalmad sincs a tőzsdéről, múltbeli történésekből vonsz le következtetéseket a jövőre és úgy gondolod, hogy te meg tudod majd jósolni mikor van egy részvény árfolyama a mélypontján, mikor kezd el emelkedni és mikor mennyit fog érni.

Ha ennyre okos vagy, akkor minek kérdezed mibe fektess? Egyszerűen ne fektess semmibe, legyen kp-d, hogy majd amikor tudod (hiszen te tudni fogod) mikor érdemes és milyen részvényt venni, akkor legyen miből.

Jó, persze, ez a gyk, tele milliomos kőművesekkel, fodrászokkal, jövőbe látó bitcoin "befektetőkkel" és pénzügyi zsenikkel.

2021. júl. 6. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!