Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Állampapír. Mi a kül. a vétel...

Állampapír. Mi a kül. a vétel és a jegyzés között? (A vételhez nagyobb kamat van írva, akkor miért nem ezt választja mindenki?). Mi a kül. a Magyar Állampapír és a Kincstári Takarékjegy között?

Figyelt kérdés

Teljesen laikus vagyok. Van egy kis megtakarításom és most tudnék eltenni, ne a "párnában" legyen és ne bankban, ahol 2ft-ot adnának hozzá.

Köszönöm szépen.


2022. márc. 17. 21:42
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Vétel esetén már forgalomban lévő papírt veszel, amelynek a vételárában már van felhalmozott kamat, pl ha évente június 30-án fizet 5%-ot akkor dec 31-én a vételárban felhalmozott kamat 2,5% a névértékre vetítve.


Jegyzéskor újonnan kibocsátott papírt vásárolsz (jegyzel elő).


Az egyes papírfajták közt különbséget kell tenni az alábbi ismérvek szerint:

-Kibocsátó

-kamatozás fix/változó

-lejárat, futamidő

-kamatfizetési gyakoriság

2022. márc. 17. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
Az Első Válaszolót kiegészítve csak annyit írnék, hogy jelenleg kizárólag az Egyéves Magyar Állampapírt valamint a Magyar Állampapír Pluszt lehet jegyezni, minden mást venni.
2022. márc. 17. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Azt látom, szépen van leírva (köszönöm), de nekem még valamiért kínai.

Ha 1M Ft-ot szeretnék betenni, most márciusban, 1-2 évre, forintban és talán fixre, akkor melyik a jobb, állampapír vagy takarékjegy, ill. vétel vagy jegyzés?

2022. márc. 18. 00:07
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Ki kell számolni melyiknek mennyi a hozama az adott időszakra nézve és korrigálni a visszaváltás/eladás díjával. Én most így látatlanban is a PMÁP-t venném (2028/I)ha minimum 1-2 évig biztosan meg akarnám tartani.
2022. márc. 18. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Ritkán szoktam Portfolio-t linkelni, de pont most aktuális, szinte minden esetben a PMÁP éri meg jelenleg:

[link]

2022. márc. 18. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2022. márc. 18. 22:57
 7/17 A kérdező kommentje:

Én nem tudok számolni-korrigálni, így nem tudom, vétel vagy jegyzés a jobb. Nem értek hozzá, mit hogyan kellene csinálni. Magyar Állampapír Plusz vagy PMÁP. Rendben. 2év biztos lenne. Köszönöm az infókat és a linket is.

Ha letelik a 2év, visszautalódik a bankomba? Ha nem kérem a visszautalást, akkor a Kincstárban marad akármeddig, aztán újra leköthetem? Egy teljesen laikus ember hol tanulhatja meg (érthetően), mi a helyzet az állampapírokkal? Amiket én olvasgattam, abból alig értettem valamit, mert olyan szakmai volt.

2022. márc. 18. 23:05
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

A MÁP Pluszt szerintem csak akkor érdemes most, ha bármikor szükséged lehet a pénzre, az egyetlen előnye jelenleg, hogy olcsón (0,25%-os díj mellett) visszaváltható. Én most a Prémium Magyar Állampapír 2028/I sorozatot venném. Jelenleg ennek a legmagasabb a kamata, az előző évi infláció+1,6%, ez jelenleg 6,6%. Jövőre is jó lesz a kamata, mert az idei infláció is magas. Azt hogy évek múlva mennyi lesz a kamata nem lehet tudni. 2028.02.23-án jár le, addig minden évben 02.23-án fizetik ki a kamatot a kincstári számládra. Idő közben bármikor el tudod adni, jelenleg 1 %-os díj mellett. Ha eladod akkor a kincstári számládra kerül a pénz, és onnan tudod kiutaltatni a bankodba, vagy felveheted készpénzben az MÁK-nál.

A vétel olyan állampapírra vonatkozik ami már forgalomban van, azaz a futamidő közben veszed meg. A PMÁP jelenleg ilyen. A névértéknél többet fogsz fizetni érte a kibocsátás vagy a kamatfizetés óta eltelt idő alatt felhalmozott kamattal, de ez ne zavarjon meg, rosszabbul általában nem jársz emiatt. Jegyezni olyan állampapírt tudsz, aminek a futamideje még nem kezdődött el.

2022. márc. 19. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, ne az alapján dönts, hogy vétel vagy jegyzés, mert nincs is olyan, hogy vagy ez a jobb vagy az. Bizonyos állampapírokat csak és kizárólag jegyzés útján (mint már írtam Egyéves Állampapír valamint MÁP+), míg a többit kizárólag vétel útján tudod megkaparintani. Nem te döntöd el, így ezt a részét engedd el.

A kettő közötti különbséget nem ragoznám, elég jól leírták már a korábbi Válaszadók.


"Ha letelik a 2év, visszautalódik a bankomba?

Ahhoz, hogy állampapírt vehess, nyitnod kell egy értékpapírszámlát. Ezt megteheted akár a saját bankodnál is(de nem ajánlom), vagy megteheted a Magyar Államkincstárnál is(ezt ajánlom), utóbbinál ugyanis ingyenes a számlavezetés többek között. A MÁP+ kamatos kamat elven működik, vagyis kamatfordulókor a kamattal növelt összeg kamatozik tovább, míg pl a már említett PMÁP kamatfordulókor kifizeti a kamatot az értékpapírszámládra, amit kiutalhatsz a normál lakossági bankszámládra, és akkor tudod már elkölteni. Vagy hagyod simán az értékpapírszámlán és veszel belőle új állampapírt.


"Ha nem kérem a visszautalást, akkor a Kincstárban marad akármeddig, aztán újra leköthetem?"

Pontosan.

2022. márc. 19. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek. :)
2022. márc. 21. 00:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!