Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mi az a tervgazdaság, piacgazd...

Mi az a tervgazdaság, piacgazdaság?

Figyelt kérdés
Rákerestem google-ben, de nem találtam normális fogalmat, köszönöm előre is a válaszokat!
2010. szept. 13. 17:46
 1/4 anonim ***** válasza:

[link]


[link]


Tényleg nagyon kereshetted...

2010. szept. 13. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
ez kínos, tényleg kerestem, nem tudom miért nem találtam, köszönöm azért, mégha nem is szívesen :)
2010. szept. 13. 18:01
 3/4 anonim ***** válasza:
A tervgazdálkodásban előre meghatározzák miből mennyit gyártanak, míg a piacgazdaságban a piac határozza meg hogy mennyit érdemes gyártani. Azt gyártanak ami jobban eladható.Most csinálnak magyarországon egy tervgazdálkodási marhaságot, elhatározták hogy villamosokat fognak gyártani mindenféle tapasztalat nélkül és nem lesz hozzá piac se.Mi lesz amikor csinálnak annyit ami itthon kell? Senki nem fogja megvenni mert a magyar áruk nem piacképesek az áruk miatt. Akkor meg lesz szüntetve a beleölt pénz ellenére?
2010. szept. 13. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

18:05 igazat írt, de nem ez a lényeg.

Az alapvető különbség az, hogy a tervgazdálkodás esetében a gazdaság (és a termelés) teljesen az állam kezében, míg piacgazdaság esetében privát kézben.


A 18:05nek igaza van, de ez már csak egy vetülete a dolognak. Persze mindkettőnek megvan az előnye, és a hátránya is. Egy jó tervgazdálkodás megvéd a válságoktól, amibe egy szabad piac újra és újra óhatatlanul belefut. Egy rossz tervgazdálkodás viszont, ahogy ez előző is írta, nem mindig igényre termel (sőt, igazából sose, mert előre nem lehet 100% pontosan kiszámítani az igényeket), ezért nem annyira gazdaságos, nem annyira fejlődőképes.

2010. szept. 13. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!