Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Miért "kell" az éttermekben...

Miért "kell" az éttermekben 10% borravalót hagyni?

Figyelt kérdés

A pincérek bejelentett állása van, havonta kap fizetést és le is adóznak nekik. Mégis ha étterembe megy az ember akkor elvárják, hogy a fogyasztás 10%-ának megfelelő borravalót adjak. Volt hely ahol ezt ki is emelték, hogy "nem tartalmazza a felszolgálási díjat az étel". Értem én, nehéz munka de ők választották. Úgy tudom a favágó, szénbányász, árufeltöltő, és kasszások sem kapnak plusz pénzt. Ismerek pár vendéglátosbelit és senki sem szűkölködik... Ha elmegyek egy boltba ott nem emeli ki kasszás, hogy adjak már plusz pénzt... Szerintem a jatt az nem egy kötelező dolog, hanem az ember szívből adja vagy egy plusz szolgáltatásért...

Vagy mondjam meg a pincérnek, hogy "kössz haver de ki tudom hozni magamnak is". Voltam szorakozohelyen ahol alapból a sör 900 ft volt és ha kártyával fizettem akkor ott volt, hogy 10-20-30 % borravalót akarok e adni. Olyan, hogy nem akarok az fel sem merült...

Szerintem nettó gerinctelenség és kevés munkát nézek le de az olyanokat akik kéregetnek (ide értve pl a kutasokat is, akik szintén kapnak fizetést) én nagyon nem szeretem...



2022. okt. 31. 14:09
A kérdező szavazást indított:
Igen kell borravalót adni mert megérdemlik.
Nem, és undoritó a kéregetés
37 szavazat
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
96%

Én még adnék is de sajnos a vendéglátás színvonala tragikus.

Sok helyen még felháborodva fintorogva fogadnak ha be mersz menni enni,mert nekik dolgozni kell akkor.

Tényleg undorító lett az egész.

2022. okt. 31. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
96%
Én magamtól adok egy keveset (felfelé kerekítve, ha vissza kellene adnia, vagy kártyás fizetésnél készpénzt a pincér kezébe), de ha eleve szerepel a borravaló a számlán, akkor a lehető legkevesebbet, és az volt az utolsó látogatásom az adott helyen.
2022. okt. 31. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
86%
Pont ezért eszembe nem jut étterembe menni
2022. okt. 31. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
30%

En szakacs vagyok, szoval mind2 oldalrol latom a dolgokat. Szivesen adok, ha jofej, gyors es segitokesz. (Favagoval, banyasszal nem kerulsz kontaktba es nem "fuggsz" tole) Nalunk a konyha is kap a jattbol.. nyilvan kevesebbet mert tobb a fizunk (egy felszolgalo nem nagyon kap 2ezer/oranal tobbet egy szakacs meg akar 3ezer/ora) meg nem kell a vendegekkel jopofizni, de ha varial valamit a kajan az nekunk mar plusz melo, ill ha szar a kaja akkor ugyse kap a felszolgalo se. Bar itt nincs kotelezo jatt, de eleg sok osszejon igyis. (Foleg kulfoldiektol)

Esetleg abban az esetben lenne elnezheto a jatt sztem, ha nem varialna semmit, nem varna el a jofejkedest, nem kesne a foglalasrol, nem lenne semmifele plusz melo meg "gond" vele. De az ilyen nagyon ritka :/

Vannak ilyen gagyi "menzas" helyek meg gyorskajaldak ahol nem.szokas a jatt. Aki nemtud felfele kerekiteni annak az valo 🤷

2022. okt. 31. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
93%

Én a szolgáltatás színvonalával arányosan adok (vagy nem adok). Az hogy a pincér megcsinálja a "kötelezőt" még nem indokolja a borravalót, maximum a 6830 forintos számlát kerekítem fel 7000-re.


Azt egyébként én is utálom, amikor elvárják a borravalót. Múltkor voltunk egy (elvileg) jobb kategóriájú étteremben a családdal. A pincér nagyon lassan dolgozott, az adagok is kicsik voltak. Az ételek minősége is olyan volt hogy még nem lépi át azt a szintet ahol visszaküldeném vagy reklamálnék, de elmaradt ahhoz képest amit ebben az árkategóriában vártam volna. Mikor fizetésre került a sor, a pincér kihozta a számlát és a terminált. Nyújtom felé a bankkártáymat, ő pedig néz, vár. Túlzás nélkül mondom, hogy legalább 20 másodperces hatásszüntet tartott, várva hogy közöljem vele hogy mennyit üthet be a terminálba. Aztán leesett neki hogy itt egy fillér borravaló nem lesz. Pofavágás közepette, köszönés nélkül ment el az asztaltól a fizetés után.

2022. okt. 31. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
96%

Multkor konkrétan azt kérdezte a felszolgaló, hogy számolhat-e 10% jattot a számlához. 😃


Mondtam, hogy köszönöm így már inkább ne számoljon.


És meg volt sértődve...

2022. okt. 31. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
87%
Tűrhetetlen amit megengednek maguknak utána meg megy a csodálkozás hogy nincs vendég. Ami itt megy a nem vendéglátás hanem gátlástalan lehúzás.
2022. okt. 31. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
100%

Mivel bevezették a "Szervízdíj" nevű adót...


Nem mindenki építi be az áraiba, ahol be van építve ott külön fel kell tüntetni!

Ettől persze még nem a dolgozó kapja, hanem az állam!

2022. okt. 31. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
30%

"Ami itt megy a nem vendéglátás hanem gátlástalan lehúzás."

Ahha! Mondjad a NAV-nak meg a BELÜGYMINISZTERNEK!

Amit azok művelnek az mi?

2022. okt. 31. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
69%
Melyik vendéglátó egységben történt az hogy nem volt kiírva szerviz díj mégis kötelező volt adni?
2022. okt. 31. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!