Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mi jobb egy adott gazdaságnak,...

Mi jobb egy adott gazdaságnak, a hazai termelés fogyasztása, amelyet külföldi tulajdonú vállalat készít el, vagy olyan terméké, amely hazai kézben van, de külföldön lett előállítva?

Figyelt kérdés

Pontosítva a kérdést, "A" ország számára, az növeli jobban a gazdasági erőt, ha


"A" országt erületén,"B" ország tulajdonában levő vállalat állít elő valamit, de "A" ország munkaerejével, (majd nyilvan eladja valahová és profitot termel, amelyből az A orszagbeli leanyvallalat adózik)


Vagy ha, A ország állampolgárainak tulajdonában van egy vállalat, amely B országban termel, és így nagyobb profitra tesz szert, de a tulajdont és a hasznot feltehetőleg "hazaviszi"



Konkretizálva a kérdést, a Német gazdaságnak az a jobb, ha Magyarországon gyártanak Mercedest, vagy ha Németországban Fordot?



Válaszodban légyszíves jelezd mennyire érzed magad hozzáértőnek, pl közgazdász vagy, vagy ez csak laikus vélemény stb.


Én magam, mint közgazdaságtant (is) hallgató egyetemista kérdezem ezt, mivel még nem sikerült rá, csak árnyalt választ találnom



Köszönöm



2022. nov. 5. 19:42
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

"Máshol gyártott, de hazai vállalat, vagy made in adott ország, de külföldi vállalat"


Meglepő hogy közgazdászként nem egyértelmű hogy gazdasági szempontból az a jó ha minéltöbbet gyártunk és minél kevésbé függünk másoktól. Ezt az a dolog árnyalja hogy nem mindenhol ugyan olyan hatékony valamit gyártani. Ha A ország C1 terméket kevésbé hatékonyan gyártja mint C2 terméket, B ország C2 terméket kevésbé hatékonyan gyártja mint C1 terméket. Akkor megéri kiszervezni a gyártást oda ahol nagyobb hatékonysággal gyártható mert a teljes gyártási kapacitás nagyobb lesz, de csak simán kiadni a gyártást veszteség. Tehát lásd 1 válasz.


"Gondold már végig amit írtál... Ha nem lenne az országban az Audi akkor mégis honnan lenne az a 10 milliárdos jövedelem amit kivitt innen a cég?


Akkor maradt volna 10 milliárddal több ha a megtermelt jövedelmet nem vitte volna ki innen osztalékként, hanem itt költötte volna el."


Mondjuk azoktól akik új Audit vettek??? Magyarországon pedig nem igazán látok tőmegesen új audikat. Finoman szolva nem mi vagyunk a célközönség.


Lassan kifejthetnéd hogy tud az Audi magyarországból pénzt kiszedni. Mert itt nagy részt csak gyárt ami egy csomó költség neki, adó és munkabér forájában. Az autok nagy részét pedig külföldön adja el, amiért nem magyarok fizetnek. Az általad emlegetett 10 milliárd euronak sose volt köze magyarországhóz.

2022. nov. 5. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 A kérdező kommentje:

11


Nem vagyok közgazdász, kezdő hallgató vagyok, és azért kérdezek, mert nem vagyok birtokában az ismereteknek még


A tanáraimtól is kérdezek, de gondoltam ezen a platformon is megtehetem


Köszönöm az eddigi válaszokat

2022. nov. 5. 22:21
 13/24 anonim ***** válasza:
Konkrét számok és a tulajdonosi szerkezet ismerete nélkül nem lehet megválaszolni a kérdést. A profit a részvényesekhez kerül osztalék formájában, vagy visszaforgatásra kerül a cégen vagy cégcsoporton belül, és ideális esetben növeli a vállalat értékét. A győri Audi Hungária például 100%-ban a német Audi AG tulajdona, ami viszont 99,7%-ban Volkswagen AG tulajdona. Utóbbi nyilvános, ezért bárki lehet a részvényese. Hogy hova kerül a profit az attól függ hogy hol vannak a részvényesek, illetve a cégen vagy cégcsoporton belül hol és mire fordítják a bevételt.
2022. nov. 5. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 A kérdező kommentje:

Tehát, ha jól értem, egy adott (mondjuk hazai) gazdaságot nem minden esetben támogat a fogyasztó, azzal ha olyan terméket vásárol ami klasszikusan a gazdaság tulajdona, mert lehet a tulajdoni kör megváltozott.


Viszont minden esetben támogatja, ha olyan terméket vásárol, amely, az adott (mondjuk hazai) régióban készült, mivel az a vállalat ott adózott és fektetett be, fizetett munkabért, ami fogyasztást generált stb



A fogyasztás pedig helyben támogatja a gazdaságot mindenképpen, hiszen az ÁFA ott kerül leadózásra és remélhetőleg érdemleges elköltésre is



Jól értem?


Köszönöm

2022. nov. 5. 22:39
 15/24 anonim ***** válasza:
27%

Összességében jobb amit a nemetek csinalnak hogy itt gyartatnak audit mint hogy náluk gyartanak fordot. Hogy miert? Mert az a munkaero aki a fordot gyartana naluk dolgozik mast és ugyanúgy leadozza,megkeresi azt a penzt amit a fordnal megkeresne. Ehelyett extra bevetelt szerez az audi azzal hogy nalunk olcson legyart 2percenkent egy motort a konszernnek amit aztan a vilagon mindenhol ertekesit.

Nem veletlenul azok az orszagok a gazdagok akik sajat maguk helyett egy olcsobb orszagban gyartanak valami ertekeset.

2022. nov. 6. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:

#9: Nem tudom máshogy mondani akkor.

Ennyire nem lehet lesarkítani. Nincs olyan, hogy fixen jobb az egyik és rosszabb a másik. Nem mindegy mit milyen forrásból, melyik ország milyen szintű közreműködésével szerez be az adott állam. Helyettesítőtermékek elérhetősége, piaci részesedés, termék helye a Mashlow piramisban stb stb. Millió meg egy szempont van, ráadásul a termékek egymástól is függnek minden tekintetben nemzetgazdasági szinten is.

Valahol egy jó termékmixet kell kitalálni.

Ha te egzakt jó/nemjó válaszokat akarsz, akkor a közgazdaságtan nem a te világod.


#6

2022. nov. 6. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

"Elég nagy bulshit hogy a multik hazaviszik a pénzt. Sok embertől hallottam már de eddig senki se tudta levezetni hogy ez mégis hogy sikerül nekik"


Akkor hagy vezessem le: a vállalatoknak mindig van tulajdonosa. A nagyvállalatoknak jellemzően több tulajdonosa van: a részvényesek, de egy nem részvénytársaság formájú céget is felfoghatunk RT-ként, csak úgy kell venni, hogy 1db részvény van és az mind a tulajdonosé.


Namost. Tegyük fel hogy az audinak mint részvénytársaságnak 100db részvénye van, amit valakik birtokolnak. Ha jól megy a cégnek akkor növekszik az értéke. Mivel a részvények a tulajdoni arányok megtestesítői ezért a részvények ára is növekszik. Vagyis az, hogy jól megy a buli és nő a cég értéke a tulajdonosoknál (=a részvényeseknél csapódik le).


Nem kp-vel megrakott teherautókra vagy aranyvonatra kell gondolni akkor amikor arról van szó, hogy a multi hazaviszi a pénzt hanem arra, hogy mivel a cégeknek jellemzően elenyésző magyar részvényese van és az állam konkrétan nem birtokol részvényt ezért a haszon nem Magyarországon lesz elköltve.


Itt a multi elkölti amit feltétlen el kell költenie: kifizeti a gyártási költségeket, a béreket, meg kifizeti azt az adót, amit nem tud kikerülni, viszont a hasznát nem itt költi el.


Remélem sikerült megmagyaráznom.

2022. nov. 6. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:

17 Ugyan azt leírtad hosszabban mint a 10 válasz, és továbra sincs értelme lásd 11 válasz. Az hogy a külföldön szerzet bevételeit a cég nem it költi el pedig nem jelenti azt hogy kivitte a pénzt az országból mert ilyen logika alapján a világ összes pénzét magyarországról vitték ki.


Továbbra is nagyon kiváncsi vagyok hogy tud az audi bármilyen pénzt kiszedni magyarországból.

2022. nov. 6. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
Az Audi konkrétan úgy tud "kiszedni pénzt Magyarországból", ha valamely termékét Magyarországon értékesíti, majd a befolyt összeget egy másik országba viszi és ott költi el vagy fizeti ki. (Most hagyjuk figyelmen kívül azokat a kormányzati ösztönzőket amikkel idecsábították.) A konkrét számok ismerete nélkül is úgy gondolom, hogy a vállalat több pénzt fizet ki Magyarországon munkabér, adók és járulékok formájában, mint amennyit a magyar gazdaságból elvon, tekintve hogy az autók nagy részét külföldön értékesítik. Az önmagában igaz, hogy a tevékenységből származó profit nagy része nem Magyarországon csapódik le, nem itthon lesz elköltve.
2022. nov. 6. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:

18... oké. Hagy kérdezzek vissza, hogy az audi vagy bármelyik másik multi költ-e bármit Magyarországon leszámítva azt amit abszolút kötelező (bérek, rezsi, valamennyi adó, DE minusz az állami támogatás, illetve néha pár 100eFt-ért valami látványpark)?


Szerintem, - az alapján, hogy sok multinak dolgoztam - az a válasz, hogy nem ugyanakkor viszont azt azért azt érezzük, meg tudjuk is, hogy a hazai leány nem csak ennyit termel hanem jóval többet mivel máskülönben nem tartnák.


Na a jóval több nem itt csapódik le. Azt, hogy valami általad 'logikának' nevezett agyfasz szerint akkor a világ összes pénzét innen vitték ki nem értem, de valószínűleg mások sem.

2022. nov. 6. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!