Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Barát segítségével vennék...

Barát segítségével vennék lakást. Nekem van 17M, neki 13 M egy 30M lakásra. Mire kell figyelni?

Figyelt kérdés

Évtizedek óta gyűjtök nagyobb lakásra (egyedülálló vagyok, nagyon nehéz. Egyre magasabbak az ingatlan árak) Van ahol éljek, csak kinőttük a kamaszommal.

Nagyon régi barátom felajánlotta, hogy emelőlegezi a szükséges pénzt, hogy nagyobb lakást vehessek, majd amikor eladtam ezt a lakást, ami van, abból törlesztek neki. Két fő kérdésem:

1. Amikor kifizetésre kerül sor és utalásra, jó e az, ha ő utalja el az eladónak amennyit ő tud állni vagy akkor széljegyre kerül, mint X %-os tulaj?

Csak mert ő nekem utalná, hogy én meg az eladónak a többivel együtt. Ész-szerűnek tűnik, de ezeknek az utalgatásoknak is van költsége és "látszata" is. A NAV firtatja, hogy miért utal nekem valaki 10M Ft-ot? Kell utána adózni?

2. Szeretnénk lepapírozni, hogy ő kölcsönt ad nekem - ezt milye formában érdemes? Lehet azzal az ingatlanos jogásszal, akit a vásárláskor bízok meg?

Köszönöm a válaszokat.



2023. aug. 5. 13:02
 1/5 anonim ***** válasza:
75%
Ebből semmi jó nem sülhet ki.
2023. aug. 5. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
80%
Egy ilyen fontos eseménynél miért a gyakori népének véleményét kéred ki, és nem mész egyből egy erre szakosodott ügyvéd konzultációjára?!
2023. aug. 5. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 krwkco ***** válasza:
73%

"Amikor kifizetésre kerül sor és utalásra, jó e az, ha ő utalja el az eladónak amennyit ő tud állni vagy akkor széljegyre kerül, mint X %-os tulaj?"

Annak lesz tulajdonjoga az ingatlannyilvántartásban, aki a szerződésben vevőként szerepel. Függetlenül attól, hogy ki adja a pénzt és milyen formában.

Ennek ellenére a lakásvételi szerződésben szerepelhet, hogy a vételárból ennyi meg annyi forintot XY fog átutalni. Csak hogy egyértelmű legyen, hogy az utalásokkal a vételár ki lett fizetve.

Kölcsönszerződéshez nem kell ügyvéd. Bár ártani nem árt. De elegendő értelmesen leírni, hogy miről van szó. Hogy XY a kölcsönadást az előző lakástulajdonosnak történő utalással valósítja meg. A visszafizetés határidejét, akár eseményhez (pl. lakáseladás után 15 nap) kötve. Két tanu (olvasható név, lakcím, aláírás) és a kölcsönszerződés teljes bizonyítóerejű magánokirat lesz.

Viszont ha a kölcsönadó jelzálogot akar bejegyeztetni az ingatlanra, akkor ahhoz már ügyvéd által írt szerződés kell. A jelzálog nem biztosítja az automatikus behajthatóságot, csak az ingatlan eladását nehezíti.

Vagy ha a kölcsönadó tartozás esetén azonnal végrehajtható kölcsönszerződést akar, akkor azt közjegyzővel kell jóváhagyatni.

2023. aug. 5. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
62%
Fú, haver. Előre sajnállak titeket. 🤣
2023. aug. 5. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
74%

Miért nem addig nyújtózol, ameddig a takaród ér? Az ilyen dolgokból semmi jó nem sül ki.

Vegyél fel bankból 10 millát, a kis lakást pedig add ki bérbe és abból törlessz, nem lesz hiteled és megmarad a második ház, passzív jövedelemmel.

2023. aug. 5. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!