Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ha bèrbe szeretném adni a...

Ha bèrbe szeretném adni a lakásomat, kivel kell szerződést iratnom?

Figyelt kérdés
Ha a bérlő bejelentkezik a lakásba, abból lehet valami kàrom hivatalos szerződés esetén?

2023. aug. 24. 10:16
 1/10 anonim ***** válasza:
31%

Bárki írhatja a szerződést, a szerződő feleknek és két tanúnak kell aláírni.


[link]


Lehet károd. Tönkreteszik a lakást, nem akarnak kiköltözni, nem akarnak kártérítést fizetni. A pereskedés hosszadalmas, és pénzbe is kerül.

2023. aug. 24. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
A bérlő ha akarod ha nem be tud jelentkezni a lakásba, mint tartózkodási hely, nem kell hozzá az engedélyed. Igazán nagy hátrányod nem lesz belőle. Ha a bérlő nem fizet tök mindegy, hogy bejelentkezett e vagy nem.
2023. aug. 24. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
A közjegyzői szerződést szokták biztosabbra mondani. Pénzbe kerül, sztem 80 körül biztos van, de védi a kiadót már csak azért is mert a nehezebb elemek ezt eleve nem akarják aláírni.
2023. aug. 24. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha bérbe akarod adni a lakásod, akkor van pár apróság, amit célszerű megtenni.


Elsősorban, ahogy az már elhangzott, a bérleti szerződést (amiben -- ugye -- egyértelműen le van írva, hogy nemfizetés esetén ki kell költöznie az embernek) közjegyzővel hitelesítsd. Ekkor nem kell pereskedni, ha az ember nem fizet, a közjegyző jogerőre emelheti a kiköltöztetési kérelmedet, és lehet hivatalosan kilakoltatni az embert.

Ezt lehet, hogy nem akarja majd a bérlő, de értelemszerűen aki ebbe nem megy bele, annak nem kell kiadni a lakást. Ha fizetni akarja a bérleti díjat, akkor neki elvileg mindegy kell, hogy legyen, ha meg nem akar fizetni, akkor ne akard kiadni neki a lakást.


A másik, amit elvárhatsz, egy befogadó nyilatkozat. Ez egy papír valakitől, aki kijelenti, hogy a bérleti szerződés megszűnése / lejárása esetén befogadja a házába a bérlőt. Ezt eggyel nehezebb lehet találni, mert nem feltétlenül van olyan, aki ilyet tud csinálni, vagy ha van, akkor az ország másik felében (bár ez technikailag nem akadálya a nyilatkozat érvényességének).

Erre azért van szükség, mert a kilakoltatási moratórium miatt nov. 15-e és ápr. 30-a között nem fogják kilakoltatni a bérlőt, közjegyzői szerződés ide vagy oda. Viszont ha van befogadó nyilatkozat, akkor megteszik, hiszen van neki hová mennie, nem az ég alá teszik ki.


Célszerű a bérleti szerződésbe belefoglalni, hogy a lakást milyen állapotban adtad ki, így ha a bérlő lerágja a csempét, mielőtt kiköltözik, nem lehet vita, hogy miért fogod vissza a kaucióból annak az árát.

Ha bútorozottan adod ki a lakást, akkor lakárleltárt is készíts, amiben leírod, hogy pontosan milyen bútorok, és milyen állapotban vannak a kiadott lakásban.


Köss biztosítást a lakásra, és ha bútorozottan adod ki, akkor az ingóságokra is. Így nem kell azon vitatkozni majd, hogy ki fizesse ki a kitört ablakot, vagy betörés esetén ki nyelje le a kárt.

2023. aug. 24. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a hasznos válaszokat!
2023. aug. 24. 12:30
 6/10 anonim ***** válasza:

3# Ez igaz, de nincs az az isten és szerződés sem, amitől te ki tudnád rakatni őket a lakásból ha nem fizetnek.

És aztán évekig bitorolnak rongálnak az ingyenélők.

2023. aug. 24. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

A Polgári Törvénykönyv erősen védi a birtokvédelemhez fűződő jogot is, azaz a bérlő jogait az általa bérelt lakáshoz kapcsolódóan. Neked kell tudod bizonyítani egy esetleges bírósági eljárásban, hogy jogod van kitenni a lakásodból azt a bérlőt, aki nem a veled való megállapodás szerint használja azt. Ez sok évig eltarthat, neked pedig nincs más lehetőséged, mint türelemmel várni, miközben a bérlőd pöffeszkedik a lakásodban.


Ennek a kockázatnak a kezelésére megéri közjegyzői okiratba foglalni a szerződéseteket, amiben - mégha ez kínos is tud lenni, aprólékosan, minden kockázatra kiterjedően érdemes szabályozni a jogokat és kötelezettségeket.


Macera ? Az !

De később, ha vita lesz köztetek, hálát adsz magadnak, hogy mégis megtetted.


A NAV nem innen fog tájékozódni, hogy neked keletkezett-e adófizetési kötelezettséged a bérbeadásból.

2023. aug. 24. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

" Ekkor nem kell pereskedni, ha az ember nem fizet, a közjegyző jogerőre emelheti a kiköltöztetési kérelmedet, és lehet hivatalosan kilakoltatni az embert."


Azért ez sem ennyire egyszerű, csak a média hangoztatja azt, hogy igen.


A közjegyző fizetési felszólítást küld, és ha a bérlő ennek ellentmond, akkor bizony ugyanúgy pereskedés lesz belőle, mintha nem közjegyző előtt köttetett volna a szerződés.

2023. aug. 26. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Igaz, de még így is lényegesen lerövidíthető a per és jobbak a bérbeadó esélyei egy számára kedvező lezárásra.


Plusz, gyakorlatilag kisebb az esélye annak h a bérlő ellentmond, így a fizetési meghagyás legtöbb esetben jogerőre emelkedik és a folyamat véget ér.

2023. aug. 26. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ebben is van valami...
2023. aug. 27. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!