Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Volt olyan fogyasztó, kinek...

Volt olyan fogyasztó, kinek mostani gázszámlán "Versenypiaci költségeket tükröző ár" címszó alatt több mint 7x -es áron számoltak el egy tételt, miközben se az éves se a havi elfogyasztott köbmétert nem lépte át?

Figyelt kérdés

Havi általányos vagyok, télen több nyáron kevesebb általánnyal.

Mivel az október enyhébb volt így a jelleggörbét levették, és így bár 83 m3-et fogyasztottam még is a 3000 MJ hőmennyiségből 511-et piaci áron kellett fizetnem. Nem értem ez mi alapján történt elszámolásra, és ott az ügyfélszolgálaton se tudta megmagyarázni senki.



nov. 8. 19:11
 1/6 anonim ***** válasza:

"Havi általányos vagyok, télen több nyáron kevesebb általánnyal."


Nálunk éves az átalány, minden hónapban ugyanannyit kell fizetni.

nov. 8. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Nem havi átalányos vagy; átalányt olyan fogyasztónál állapítanak meg és számítanak fel, akinél nincs fogyasztásmérő.


A havi diktáláson alapuló számlázás választásán kívül éves egyenletes elszámolás és éves hőmérsékletfüggő elszámolás választható.


Én éves egyenletes számlázást választottam: a megelőző fogyasztási év fogyasztása alapján 11 hónapon át havi azonos fogyasztásról küldenek számlát, majd a szolgáltató leolvasása után, elszámoló számlát küldenek. Így fűtési időszakban és azon kívül is ugyanannyi fogyasztást számláznak, minden hónapban ugyanúgy oszlik meg a rezsivédett árú és versenypiaci árat tükröző rész, nem járhatok úgy, mint, te.

A megelőző fogyasztási évben is 11 hónapon át azonos fogyasztásról kaptam a számlákat; elszámoláskor visszafizettek, mert kevesebbet fogyasztottunk, mint az azt megelőző évben. Így erre a fogyasztási évre kisebb lett a havi számlázandó fogyasztás, arról kaptam a leolvasás utáni új részszámlát. És ha decemberben +25 °C lesz a napi átlaghőmérséklet, akkor is ugyanekkora számlát fogok kapni.


Te, nyilván, éves hőmérsékletfüggő elszámolást választottál: neked is a megelőző fogyasztási év fogyasztása alapján 11 hónapon át havi azonos fogyasztásról küldenek számlát, majd a szolgáltató leolvasása után, elszámoló számlát küldenek. Csakhogy, nálad nem állandó a rezsivédett árú és versenypiaci árat tükröző rész aránya, hanem az ún. időjárási jelleggörbétől függ.

Gondolom, az az oka, hogy ezt választottad, hogy nyáron ne kelljen ugyanannyit fizetni, mint télen; bár ennek a téli magasabb díj az ellentételezése.

Elszámoláskor rendbe jön, nem lesz a jogszabályt meghaladó mennyiségben elszámolva versenypiaci árat tükröző rész, de közben adódhatnak ilyen esetek. Ha a következő hónapok is enyhébbek lesznek, akkor majd jársz még így. Ha elszámoláskor túlfizetésed adódik, visszakapod, de addig rosszul fog esni kövér számlákat fizetgetni.

Nem tudom, miért nem megfelelő magyarázat az időjárás jelleggörbe, mit kellett volna még magyarázni az ügyfélszolgálaton?

Te dolgod, de gondold át, hogy maradsz ennél a választásnál, vagy valóban éves egyenletes számlázást választasz, ami megfelel a „havi átalány” elképzelésednek. Nem tudom, melyik szolgáltatónál vagy, az MVM-nél évente egyszer, éves elszámoló számla kiállítását követő 30 napon belül kérhető a számlázás módjának megválasztása; gondolom, erről a lehetőségről már lecsúsztál.

nov. 9. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

havi általány Novembertől Márciusig változóan 20- 25 - 30 - 25 ezres számlákat kapok majd nyáron 2-3 eFt-osokat.. nekem ez így teljesen jó volt hisz ahogy jött a tavasz úgy kellett kevesebbet fizetni


nyilván azért jött ez a hőmérséklet függő jelleggörbe mert az mvm használja a pénzünket, a kínai részvényekben megforgatja tavasszal meg visszaadja..

ez kb olyan mint ha azt mondanám a munkáltatómnak, hogy mivel kint most az átlagosnál melegebb van ezért több fizetést kérek nyárra mert jobban kifáradok.. csak ugye a monopóliumban van az mvm így ... a munkavállaló meg nem

nov. 19. 11:51
 4/6 anonim ***** válasza:
Pedig nálunk nyáron azért is fizetnek, ha nem jár az ember dolgozni.
nov. 19. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
nem az mvm-nél dolgozol?
jan. 8. 06:56
 6/6 anonim ***** válasza:

"mert az mvm használja a pénzünket"


télen 300 m3 gáz fogy kb. egy hónapban, és ezért csak 13ezer forintot kérnek, ami 130 m3 gáz ára, a többit a szolgáltató hitelezi, kb. aug-szept. mire kifizetem a teljes télen elfogyasztott mennyiséget.


Az átalány előnye, hogy 11 hónapra tervezhetően havi 13000 ft. a költség.

jan. 8. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!