Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ne költsek semmire, csakugyan?...

Ne költsek semmire, csakugyan? Valóban ez volna a legjobb megoldás?

Figyelt kérdés

A barátnőmmel ketten élünk együtt, éppen nem minimálbérből élünk, de milliókat nem keresünk. Nyilvánvalóan közös ház a cél, de a család 90%-a azt sulykolja belénk, hogy most gyűjteni kell, meg kell húzni a nadrágszíjat aztán ráérünk utazni, hobbikkal foglalkozni majd 15-20 év múlva.

Ez valóban igaz is, nem verem el az egész fizetésem, de úgy érzem, hogy most tudok a gyerekkor után megengedni magamnak több mindent (ami nyilván pénzbe kerül). Így kicsit már rosszul érzem magam, ha tervezek valamit venni/elmenni valahova, hogy azt most akkor mindet gyűjtenem kellene...

Fiatalok-fiatal párok, ti hogyan vélekedtek erről? Hogyan osztjátok a dolgokat?



márc. 17. 17:58
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
Fizetés egy részét megtakarítjuk, ugyanakkor nyaralunk is. Eleve a szép kártyás egyenleget évente érdemes elkölteni, másképp veszít az értékéből.
márc. 18. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
63%
Mi is ketten élünk együtt, de azért a kulcsszó hogy élünk. Minden heten megyunk valahova, egy egy etterem, neha utazasok. Kb. a beveteleink felét igy is megtakaritasi szamlara kuldjuk. Elony hogy van sajat lakas.
márc. 18. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
28%

"de a család 90%-a azt sulykolja belénk, hogy most gyűjteni kell, meg kell húzni a nadrágszíjat aztán ráérünk utazni, hobbikkal foglalkozni majd 15-20 év múlva."


Amelyik család nem képes a saját gyerekének egy ingatlant vásárolni, köszönöm szépen annak a tanácsára nincs szükségem, mert egy gazdasági analfabéta.


18 éves koromban én is és a testvérem is úgy repültünk ki a családi házból, hogy kaptunk 1-1 lakást Budapesten hitel és tehermentesen és nem azért mert meghúzták a nadrágszíjat a szüleink, hanem mert bölcs gazdasági döntéseket hoztak.

márc. 18. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
83%

#13 Zsúrpubikám, azt ugye vágod, hogy rohadtul nem az átlagot képviseltétek?! Még egy jól szituált értelmiségi családban sem volt jellemző, hogy 18 évesen lakást toltak a csemete alá.

Az én szüleimnek a 90-es évek végén és 2000-es évek elején igencsak jól ment, de azért hogy tehermentes lakást tudjanak adni alánk? Szépen összegyűjtöttem magamnak a lakás önerejét, aztán vettem hitellel egy kéglit, mint mindenki más.

És ez még a CSOK által generált ingatlanár-robbanás előtt volt. Manapság megnézném ki tud lakást venni a gyerekének. 1000 családból egy talán.

márc. 18. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
66%

13, jó, hogy a szüleid a seggem alá rakták a lakást, de képzeld, nem mindenki teheti ezt meg.

Mondjuk én inkább arra vagyok büszke, hogy a saját házamban élek most a családommal, nem a szüleim vették, és hitelt is a minimalisat kellett felvenni rá, amit tisztességgel lefizettunk.

Ja, és nem a gyerekek után járó csok volt az a hitel, mivel akkor még gyerekeink sem voltak.

márc. 18. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
0%
#13 csak trollkodik...
márc. 18. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
63%

Kérdező: "úgy érzem, hogy most tudok a gyerekkor után megengedni magamnak több mindent"


Ez egy érzés. A pénzügy viszont nem érzésekről szól, hanem a száraz matematikai tényekről.


"Nyilvánvalóan közös ház a cél"


Nézd meg, mennyibe kerül egy olyan ház, amit szeretnél. Mennyi pénzt kell hozzá összespórolnod? Számold ki, mennyi idő alatt tudod azt a pénzt összespórolni, ha most kezded el és mennyivel többet kell majd hozzá félretenned, hogyha csak 15-20 év múlva kezdesz el spórolni?


"nem minimálbérből élünk, de milliókat nem keresünk"


Ez nagyon szép eufémizmus, de azért a minimálbér és a milliós fizetések között van egy nagyságrendi különbség.


"a család 90%-a azt sulykolja belénk, hogy most gyűjteni kell, meg kell húzni a nadrágszíjat aztán ráérünk utazni, hobbikkal foglalkozni majd 15-20 év múlva"


Egyfelől igazuk van benne, hogy minél előbb elkezdtek pénzügyileg tudatos döntéseket hozni, módszeresen megtakarítani, kamatoztatni a pénzeteket, annál hosszabb távon halmozódik a kamatos kamat és nagyobb arányban nő a megtakarításotok. Ez pedig egy olyan helyzeti előny, amit legalább alaposan megismerni, kiszámolni érdemes, mielőtt egy laza legyintéssel lerendezed, hogy "ejj ráérünk spórolni sokkal később is".

Másrészt az élmények, fejlődés, szórakozás is lehet fontos. A mérték és főleg, hogy tényleg megéri-e, az nagy kérdés. Meg hogy tudatosul-e benned, hogy mi mennyibe kerül, vagy csak impulzív döntéseket hozol. Megvilágosodás tud lenni, ha az ember megnézi éves összesítésben, hogy mennyi pénzt költ el az alkalmi kávékra, üdítőkre, cigire, munkába autózásra, vagy épp színházra és mozizásra. Ezzel nem azt mondom, hogy ne költs egyáltalán ilyenekre (vagy bármi másra). Viszont érdemes lehet ezeket a döntéseket időről-időre felülbírálni, hogy tényleg szükséged van arra a kávéra, üdítőre, nagyon érdekel az a mozi, vagy csak megszokásból, unalomból, téves "megengedhetem" érzésből szórod rá a pénzed. Tényleg kapsz-e tőle annyit, mint amennyibe összesítésben kijön a végén?


Mindenképp érdemes utána olvasnotok a pénzügyi tudatosság alapjainak. Legalább fogalmi szinten ismerkedjetek meg vele, hogy mit jelent a FIRE szemlélet és miért annyira népszerű mostanában. Aztán azt csináltok, ami nektek jó. Ahogy egyszer valaki bölcsen mondta: "Mindenki tehet bármit, csak aztán ne lepődjön meg a következményein!"


Létezhet olyan arany középút is, hogy megtervezitek a pénzügyeiteket, gondosan beosztjátok a bevételt, gondoskodtok róla, hogy legyen belőle megtakarítás, ami kamatozik, mellette pedig képeztek egy külön pénz kupacot, amiből bűntudat nélkül költhettek bármire, ami jól esik, mert minden másra már elkülönítettétek a szükséges pénzt, így a hosszú távú tervek sem szenvednek hiányt, meg a rövid távú élvezet is megmaradhat. Ha viszont azt adja ki a matek, hogy csak heti 2 ezer jut szórakozásra, akkor nézzétek meg alaposan, mire is költitek - meg hogy hogyan tudtok jóval többet keresni, hogy másra is fussa belőle...

márc. 20. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
63%

#17 Nagyon szép levezetés. De szomorú, hogy a legtöbb embernek tényleg ilyen szinten szükséges megfognia a pénzt. Az volna a normális, ha mindenkinek jutna a fontos célokra és a szórakozásra is.

Amíg nem kerestem jól, én is folyamatosan vezettem, mire mennyit költök és sokszor igenis visszatettem a polcra azt a sört, csokit vagy valamit, hogy ne toljam túl. Viszont az utóbbi 10 évben azon dolgoztam, hogy ebből ki tudjak lépni (képeztem magam és tudatosan építettem a karrierem) és sikerült.

Most már egyre kevésbé van kedvem vezetni a költéseimet, mert a jövedelmem 30-40%-a megmarad befektetni még úgy is, hogy már nem fogom vissza magamat a fogyasztásban (kettőnkek csak a kajára elmegy havi 200). Az lenne a jó, ha mindenki el tudna jutni erre a szintre.

márc. 20. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!