Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ha egy bróker cég csak egy...

Ha egy bróker cég csak egy közvetítő (mint ahogy a neve is jelenti), akkor ha csődbe megy, miért vesztik el az ügyfelek a pénzüket?

Figyelt kérdés
Ha venni akarok valamilyen papírt, akkor megbízok egy brókert, hogy vegye meg. Ehhez nála számlát kell nyitnom. A papírt megveszi, nyilvántartja a számlámon, valószínűleg fel is számít egy kis költséget. Ez az ő egyik bevételi forrása (jutalék). Ha ez a bróker cég nem túl nagy, és nincs sok megbízása, de fix költségei meg igen, akkor előbb-utóbb elfogy a pénzeszköze (az ügyfél számlájához elvileg nem nyúlhat), és ekkor csődöt kell jelentenie. Viszont ha ez megtörténik, akkor nekem elvileg még mindig meg kell, hogy legyen az értékpapír-tulajdonom. Hiszen én egy cég papírját vásároltam meg. A bróker csak a számlámat tartotta nyilván. Ha megszűnik, a számlámat átveheti valamelyik másik bróker. Rosszul gondolom?
máj. 1. 19:06
 1/1 krwkco ***** válasza:
58%

Ha a brókercég rosszul gazdálkodik: több a költsége (villanyszámla, bérek), mint a bevétele, akkor csődbe megy. De ettől az ügyfelek értékpapírjai nem tünnek el. Csak akkor, ha valamelyik alkalmazott elsikkasztja. Engedély nélkül eladja és a pénzt elteszi. Magyar értékpapírkezelőknél ez ellen véd az MNB-nél lekérdezhető állomány. És a BEVA.

A banki kötvényeknél előfordulhat, hogy a csőddel elvesztik az értéküket. Ez ellen semmi nem véd.

A készpénzzel kapcsolatban: ha az értékpapírkezelő kamatot fizet és ezt úgy éri el, hogy hitelként kihelyezi a pénzeket és az adós nem fizeti vissza, akkor az elveszhet. Ez meg OBA ügy.

máj. 1. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!