Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Azt tudom, hogyha munkanélküli...

Azt tudom, hogyha munkanélküli vagyok, és nem vagyok bejelentve álláskeresőnek, akkor magamnak kell fizetni a TB-t! De mivan ha nem fizetem? Megbüntetnek? Ha a büntetést nem fizetem ki? Behajtás?

Figyelt kérdés
2011. szept. 7. 23:41
 1/5 anonim ***** válasza:
41%
Nem büntetnek meg, de nem leszel jogosult az ingyenes (?) orvosi ellátásra.
2011. szept. 8. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
78%
Nekem egy ismerősömtől visszamenőleg behajtották, ráadásul úgy, hogy nem is vett igénybe ellátást. Egyszer csak jött neki a levél az APEH-től, hogy tartozása van. Nem is keveset, valami 5700ft kell fizetni havonta.
2011. szept. 8. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Akkori is magadnak kell fizetni ha be vagy jelentve álláskeresőnek és nem kapsz segélyt, csak jelentkezni jársz három havonta. Ha nem fizeted akkor ha orvoshoz mész, vagy bármiért kórházba kerülsz csodás nagy összeget számláznak ki neked amit köteles vagy befizetni. Tehát így nem kaphatsz ingyenes orvosi ellátást. Lehet kérni méltányossági alapon könnyítést vagy azt, hogy ne kelljen fizetned, menj be a hivatalba és érdeklődd meg, kérj nyomtatványt .Viszont ennek elbírálásában az egy lakásban, családban élők összjövedelmét veszik alapul.
2011. szept. 8. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Nem büntetnek meg, de ha orvosi ellátásra szorulsz, keményen ki kell fizetned. A második válaszoló ismerősétől azért hajtották be, mert szerződést kötött az APEhhel, hogy igényli a biztosítást havi 5700-ért, aztán nem fizette. Ha nem kötsz szerződést, nem zaklat az APEH, de nem is vagy biztosítva.
2011. szept. 8. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Az utolsó nem jól tudja.

Az egészségügyi szolgáltatási járulékot (havi 5100 forint idén) kötelező fizetni annak, aki nem biztosított és egyéb jogon sem jogosult az ingyenes eü. ellátásokra (nappalis tanuló/hallgató, GYesen van, nyugdíjas, stb)

Lehet eü.szolgáltatásra jogosító megállapodást is kötni a NAVval, de annak az összege nem 5100 Ft, hanem havi 39000 Ft. [link]

"A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (továbbiakban: Tbj.) 39.§ (2) bekezdése szerint az a belföldi személy aki nem biztosított a Tbj. 5.§-a szerint (pl. munkaviszonyban áll, álláskeresési támogatásban részesül stb.) és egészségügyi szolgáltatásra a 16.§ (1) a.-p. és s.-t. pontjai valamint a 13.§-a szerint sem jogosult, köteles havonta egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni"

[link]

Az eü.szolg.járulék fizetésre be kell jelentkezned a megfelelő nyomtatványon.

Ha nem fizeted, az elmaradt összeg a késedelmi kamataival adók módjára behajtható. Ha van bankszámlád, inkasszózzák (és ehhez a NAVnak nem kell bírósági, vagy közjegyzői végzés), a jövedelmedből letilthatják. Ha ezek nem vezetnek eredményre, árverezhetnek (ingót és ingatlant is), ráadásul ingóságnál az állandó lakcímed nézik és az ott levő dolgokat is lefoglalhatja és elárvereztetheti, ha nem tudod hitelt érdemlően bizonyítani hogy a nem a te tulajdonod. (azaz pl ha a szüleidnél van az állandó lakcímed, elvihetik a TVjüket, bútorokat, stbket)

Ha a bejelentkezést nem teszed meg, azért bírságot szabhatnak ki (bejelentkezési kötelezettség elmulasztása címén) és ez is adók módjára behajtható.

Ezeknek az elévülési ideje 5 év (biztos lehetsz benne, hogy ennyi idő alatt felszólítanak, és akkor újból indul az 5 év)

A második válaszoló ismerősétől azért hajtották be (függetlenül attól, hogy bejelentkezett-e, vagy sem), mert időről időre felülvizsgálják az ellátási jogosultságokat (nem számít, hogy vett-e igénybe orvosi ellátást, vagy sem) és kiderült, hogy semmilyen jogon nem jogosult az eü.szolgáltatásokra.

2011. szept. 8. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!