Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Jár-e nekem TGYÁS/GYED, ha...

Zsoffi kérdése:

Jár-e nekem TGYÁS/GYED, ha nappali tagozaton tanultam, utána 150 nap munkaviszonyom van, majd veszéleztyetett terhesként 60 napot táppénzen töltöttem közvetlenül a szülés előtt?

Figyelt kérdés
Nappali tagozaton tanultam az elmúlt három évben megszakítás nélkül (igaz költségtérítéses képzésen, de ez tudtommal nem számít). 2012. január 31.-én szűnt meg a hallgatói jogviszonyom. Mivel akkor már tudtam, hogy terhes vagyok, hogy meg legyen a 180 nap bejelentett munkaviszonyom, már január 21.-től bejelentettünk alkalmazottnak egy családi vállalkozásba. Így fizetem magam után a járulékokat. Az orvosom részéről felmerült, hogy veszélyeztetett terhesnek nyilvánít. Ha jól látom, akkor rögtön táppénzre mehetek tudtommal (azaz nem kell betegszabadságon lennem, amikor ugyancsak magam után kellene fizetnem). Úgyhogy ebből még jól is jöhetnék ki. Kérdésem, hogy ha van idén 150 nap munkaviszonyom plusz 60 napig táppénzen vagyok a szülés előtt (tavaly pedig jövedelem nélküli diák voltam folyamatosan), akkor megvan-e a szükséges biztosítotti időm a TGYÁS-hoz, majd GYED-hez. Vagy mindenképp meg kell lennie a 180 nap munkában töltött időnek és azután menjek csak táppénzre. A másik kérdésem pedig, hogy ha akár 150 akár 180 nap munkaviszonnyal megvan a szükséges biztosítotti időm, akkor ezek összegét miből számolják. Ha jól értelmezem a 150/180 nap során szerzett napi átlagjövedelemből? Ha az utolsó egy-két hónapban táppénzen vagyok, vagyis csak kb felét kapom meg táppénzként az egyébkénti fizetésemnek, az akkor nem csökkenti a TGYÁS, GYED összegét? Csak akkor engedem, hogy veszélyeztetett terhesnek nyilvánítsanak, ha ebből legalább jobban jövök ki. Egyébként nincs értelme. Előre is köszönöm, ha válaszoltok!

2012. máj. 8. 09:43
 1/6 anonim válasza:
36%

Hívd fel kérlek akármelyik OEP irodát, hogy teljesen jó tanácsot kaphass, oké? Annyiféle változás volt mostanában, hogy nem is biztos, hogy helyesen felel az, aki pedig szeretne segíteni.

Én is így tájékozódtam és annyira kedvesek voltak (Cegléddel beszéltem anno) és segítőkészek, hogy nem győztem hálásnak lenni nekik.

2012. máj. 8. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
64%
Ahhoz hogy gyedet és tgyást kapj, a szüléstől számitott 2 évre visszamenőleg kell lenni 365 nap munkaviszonynak. A nappali tagozatos hallgatói jogviszonyból 180 napot számolnak bele. Ha 15 napot dolgoztál, akkor még kellene legalább 30, hogy járjon a gyed,tgyás. A táppénz nem számit bele. És az igénylés napján is élő szerződés kell, hogy járjon. Tehát ha a szülés napjától igényeled a tgyást, akkor a szülés napján is kell hogy munkaszerződésed legyen. A tgyás 168 nap, ezután következik a gyed. Ennek az igénylésének a napján is kell munkaviszony, hogy járjon. Ha még dolgozol 30 napot, akkor a gyereked másfél éves koráig jár majd a gyed.
2012. máj. 8. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
81%

Ketteshez hozzászólnék:

azt biztosan tudom, hogy ha a TGYÁS kezdetekor még élő szerződése volt, akkor jár a GYED is, még akkor is, ha a GYED kezdetekor már nincs meg a munkaviszony.

Ez azért biztos, mert nekem határozott munkaszerződésem van és e hó 31.-én jár le és pont szerencsém van, mert előtte megyek TGYÁS-ra, és így jogosult vagyok GYED-re is.

2012. máj. 8. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Thgy. annak jár, aki a szülést megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és a biztosítása fennállása alatt, vagy annak megszűnését követő 42 napon belül szül, vagy a 42 napon túl szül ugyan, de baleseti táppénz folyósításának ideje alatt.


A biztosítási időbe beleszámít a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejéből 180 nap. A munkaviszony alatti táppénz időszaka is biztosítási időnek számít!


Ha 3 éve nappalin tanulsz, akkor már 180 napod megvan a biztosítási időhöz. Plussz a 150 nap munkaviszony, valamint plusszban a 60 napnyi táppénz. A Te biztosítási időd az ellátásokhoz így 390 nap, a minimális 365 helyett.

Tehát jogosult vagy thgy-ra.

Ha nem passzív jogon leszel jogosult a thgy-ra, akkor automatikusan járni fog a GYED is, még akkor is, ha közben a munkaviszonyod megszűnne.

Passzív jogon akkor vagy jogosult thgy-ra, ha a munkaviszonyod megszűnése utáni 42 napon belül szülsz. Ekkor kaphatsz thgy-t, de GYED-et már nem.

Viszont, ha kapsz - nem passzív jogon - thgy-t, akkor hiába szünne meg a thgy. ideje alatt a munkaviszonyod, akkor is jogosult leszel már GYED-re.


A thgy, és majd a GYED összegét mindig az ellátásra jogosultságot megelőző tárgyév jövedelme alapján számolják ki, ha van abban az "irányadó időszakban" legalább 180 bérezett naptári nap. Ha nincs, akkor az ellátásra jogosultságot közvetlenül megelőző 180 bérezett naptári napból állapítják meg az ellátás összegét. Ha akkor sem lenne, akkor a minimálbér lesz az irányadó.


A leírtak alapján csak 150 bérezett napod lesz, tehát nem lesz meg nemhogy tavaly, de még idén sem a 180 napod. Akkor Neked az ellátás összegének kiszámításához a minimálbért veszik alapul. Ha nem mennél el táppénzre legalább 30 naptári napig, akkor meglenne a 180 bérezett nap, és az alapján számolnák ki az ellátásodat. Te döntesz. Ha a béred most jóval több, mint a minimálbér, akkor természetesen az ellátásod is több lesz.


A veszélyeztetett terhességnek ehhez semmi köze. Az csak abból a szempontból lényeges, hogy kapsz-e betegszabadságot a táppénzed előtt, vagy sem. Egy táppénzes állományt nem kötelező igénybe venni. Én is veszélyeztetett terhes voltam, mégis a 8. hónap végéig bejártam egy másik városba busszal hajnali 5 órakor dolgozni.

2012. máj. 8. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Akkor megvárom, hogy meglegyen a 180 napom és a fennmaradó időben megyek csak táppénzre. A 180 napba ugye beleszámítanak a hétvégék és az ünnepnapok is, nem csak a munkanapok?
2012. máj. 8. 16:04
 6/6 anonim ***** válasza:

Beleszámítanak, még akkor is, ha nem kap rá igazán bért az ember.


Van egy évben 365 nap általában. Ebből a 365 napból vonják le azokat a naptári napokat, amikor nem volt valakinek fizetése. Például táppénzes napok, fizetés nélküli szabadság naptári napjai, igazolatlan távollét, igazolt, de nem fizetett távollét stb.

Ha a maradék nap megvan legalább 180, akkor az abban az időszakban kapott, pénzbeli egészségbiztosítási járulékköteles kereset bruttó összegéből számolnak egy átlagkeresetet. Ennek 70 %-a lesz a bruttó ellátásod összege. Thgy. esetén adókötelezettség van csak, míg GYED esetén (ha addig nem változnak a jogszabályok) adókötelezettség és nyugdíjjárulék-fizetési kötelezettség is lesz. Más nem.

2012. máj. 9. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!