Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Valaki el tudná magyarázni...

Valaki el tudná magyarázni egyszerű példával, hogy mik azok az endogén és exogén változók?

Figyelt kérdés

Azt írja: endogén változó:a közgazdasági modell belső működése által meghatározott tényező.


De ez mit jelent???


2013. dec. 28. 11:05
 1/4 anonim ***** válasza:
82%

Ez nem közgazdaságtani kérdés, hanem teljesen általános tudományos modellezésnél mindenhol előfordul. Az endogén az a változó ami a modellben "belül" változik, azaz vagy mi befolyásolhatjuk, vagy valami más bemeneti változótól függ.

Az exogén változók meg külső adottságok, annyi lesz amennyi, a rendszer maga nem hat rá vissza és mi se tudjuk befolyásolni.


Pl. makroökonómiai modellekben a születésszámot tekinthetjük exogénnek, mert nem tudunk hatni rá (a modell szerint, nem pedig arról van szó, hogy valójában indirekten lehet ilyet csinálni). Pénzmennyiség, adóráta stb. ilyeneket meg közvetlenül vagy más endogén változókon keresztül befolyásolunk vagy változtatjuk.

2013. dec. 28. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Jó, ebből kb annyit értettem meg, mint abból, amit én írtam...


Egyáltalán mi az, hogy közgazdasági modell?nem lehet ezt emberi nyelvre lefordítani? :-(((

2013. dec. 28. 11:37
 3/4 anonim ***** válasza:

Ezzel nem igen tudok segíteni akkor. Sajnos ahhoz, hogy a modellezés absztrakt fogalmát igazán megértsd el kell tölteni néhány évet az oktatásban vagy tudományos területen.


A tudományos kutatásnak ez az alapvető módszere, modelleket alkot és azokat teszteli utána.

De talán, ha nagyon köznapian akarom elmagyarázni, a szóhasználatban nem véletlenül nevezik mindenféle múzeumban az ilyen szemléltető játékokat is modellnek. Az is megpróbálja a valóságot leképezni leegyszerűsítve. De a modellek nagy része amit a tudományos világban használnak nem fizikai játékszerek, hanem képletek, matematikai összefüggések, amik a valóságot próbálják utánozni több-kevesebb sikerrel.

2013. dec. 28. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

Hátha valakinek még hasznos lesz ez.


A modellezés, ahogy az előző is írja, a valóságot akarja leképezni. Ez egy fokkal konkrétabban és érthetőbben azt jelenti, hogy van egy jelenség, amit nem értesz, legyen ez mondjuk a válások számának növekedése, és meg akarod érteni. Ahhoz, hogy meg tudd magyarázni a jelenséget, változókat vonsz be (pl. jövedelem, mekkora családban nőtt fel, vallásos-e). Minden olyan változót megpróbálsz bevonni, ami magyarázza (ezért van az, hogy minden modell leegyszerűsítés: képtelenség a valóság végtelen kopmlexitását megfogni). Ezek közül a változók közül van olyan, ami endogén és ami exogén.

Közgazdasági modelleknél ugyanígy van, csak a megfigyelt jelenség nem ilyen (szociológiai), amit én mondtam, hanem közgázos: pl fogyasztás változásai, fogyasztási viselkedések.

Ha nem egy jelenséget akarsz vizsgálni, hanem választ szeretnél találni egy olyan kérdésre pl., hogy milyen médiát fogyasztanak a fiatalok, azt is modellezéssel oldod meg, amit az adatokból állítasz elő.


Remélem, tudtam segíteni:)

2019. márc. 11. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!