Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » 1958-as szuletesu no elmehet...

1958-as szuletesu no elmehet nyugdijba 38 ev ledolgozott munkaviszony utan, ha ket gyereke van (ha jol tudom, gyerekenkent minusz egy-egy evet kap a megkovetelt 40 eves munkaviszonybol)?

Figyelt kérdés

2014. jan. 5. 20:07
 1/8 anonim ***** válasza:
73%

Teljesen mindegy melyik évben született a nő, ha megvan a 40 év munkaviszonya (vagy inkább szolgálati ideje, amely nem feltételenül munkaviszonyból jön össze mindig). A 40 éven belül számítanak be gyermekenként 2 évet, de maximum összesen 7 évet.

Tehát nem úgy működik, hogy 38 éven van, szültem 1 gyermeket és így meg van a 40 év.

Hanem van 40 évem, amely alatt "gyermekgondozásin" voltam 2 évig, és ez a két év is beleszámít a szolgálati időbe. Ugyanis szolgálati idő alapból az az időszak, amelyre volt nyugdíjjárulék-fizetési kötelezettség. Thgy. után ilyen nincs, mégis - a fentiek miatt - beleszámítják a szolgálati időbe. Ezt így kell érteni.

2014. jan. 6. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen a hasznos valaszt!
2014. jan. 6. 17:49
 3/8 Dudok Andrásné ***** válasza:
Először is nincs megkövetelt 40 év és nincs levont 1-1 év gyerekenként a te esetedben.A korodnál fogva ugyan elmehetsz, ha meg van a ledoldozott 40év!!DE a LEDOLGOZOTT és nem a szolgálati idő, mert nem egy a kettő!!Akkor elmehetnél máris ha 1953as születésü lennél. Igy, még jobb esetben 2év, ha marad ez a törvény és meglesz a 40éves munkaviszonyod.Én 2012 ben mentem el41év szolgálati idővel, de csak 28 év ledolgozottam jött ki, mert 4 gyereket szültem. A válasz,hogy nem mehetsz, csak ha megvan a 40 év LEDOLGOZOTT éved!!
2014. jan. 6. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Nem teljesen értek egyet (ettől még nem biztos, hogy igazam van).

Ez a gyermek-beszámításos dolog pontosan azért van, mert a gyermek gondozása alatt nincs LEDOLGOZOTT IDŐ. Ha gondozok, nem dolgozok.

Viszont volt időszak, amikor erre az időre nem kellett nyugdíjjárulékot fizetni, jelenleg egy részére (attól függ, ki milyen ellátásra jogosult) kell fizetni, egy részére nem.

Tehát még mindig állítom, hogy szolgálati idő kell hozzá, az pedig külön mazsola, hogy ebben az esetben mi számít bele a szolgálati időbe. Ha jól emlékszem, az álláskeresési ellátások időszaka nem, pedig nyugdíjjárulékot is vonnak utána. Tehát nem minden jogviszony alapja ennek. Viszont a kérdező azt írta, hogy 38 év ledolgozott munkaviszonya van. Itt nincs min' gondolkodni.


De most már utánanézek pontosan...

2014. jan. 7. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
46%

A kormányzati portálon a következő tájékoztatás van erről:


Az a nő, aki kereső tevékenységgel és a gyermekneveléssel összesen legalább 40 év jogosultsági időt szerzett, az életkorától függetlenül nyugdíjba vonulhat.


Annak érdekében, hogy a munkában töltött idő meghatározó jellege ne csökkenjen, a kedvezmény igénybevételének további feltétele a minimum 32 év kereső tevékenységgel szerzett jogosultsági idő.


A szabályozás más szolgálati időt, mint pl. a tanulmányi időt, a munkanélküli ellátást, a 18 év feletti tartósan beteg hozzátartozó ápolása miatt folyósított ápolási díjat és a megállapodás alapján fizetett nyugdíjjárulékot (amelyek egyébként az általános szabályok szerint szolgálati időnek minősülnek) a kedvezményre való jogosultság szempontjából nem veszi figyelembe.


Gyermekellátások folyósítási idejeként legfeljebb 8 év vehető figyelembe a kedvezményre jogosultság megállapításakor (ennél több csak 5 gyerek fölött).


Ki jogosult a 40 éves kedvezményes nyugdíj igénybevételére?


Öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő is, aki

- legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik, és

- azon a napon, amelytől a nyugdíjat megállapítják, biztosítási jogviszonyban nem áll.

(A biztosítási jogviszony nyugdíjazás miatti megszüntetését a munkavállalónak kell kezdeményeznie.)


Jogosultsági időnek minősül


• a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal, valamint

• a terhességi-gyermekágyi segélyben,

• gyermekgondozási díjban,

• gyermekgondozási segélyben,

• gyermeknevelési támogatásban és

• a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére tekintettel megállapított ápolási díjban eltöltött idővel szerzett szolgálati idő.


A 40 éves kedvezményes nyugdíj nem állapítható meg, ha a kereső tevékenységgel szerzett szolgálati idő nem éri el a 32 évet, olyan nő esetén pedig, akinek a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére tekintettel ápolási díjat állapítottak meg, a 30 évet.


Nagycsaládosokat érintő további kedvezmények:


A jogosultsági idő - ha a jogosult a saját háztartásában 5 gyermeket nevelt - 1 évvel, minden további gyermek esetén további 1-1 évvel, de összesen legfeljebb 7 évvel csökken.


Nekem ez a 7 év, meg 8 év a gyermekekre tekintettel kicsit ellentmondó. Én a törvényben 7 évre emlékszem, szerintem a 8 év elírás.


A fentiek alapján mégis jól gondolja a kérdező, hogy a gyermekek után járó éveket "mínuszként" kell figyelembe venni a kötelező 40 évhez. Már csak azért is így lehet, mert a GYES ideje is ide számít.

2014. jan. 7. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

En is igy ertelmeztem, de szerintem az lesz a legtisztabb, ha bemegyek szemelyesen a nyugdijkozpontba, es megkerdezem.

Egyetlen munkahelyen dolgoztam(dolgozom jelenleg is) a 38 ev alatt, vegig bejelentve, szoval, szerintem mar jogosult vagyok a nyugdijra.

Nagyon koszonom a hasznos es segito valaszokat!

2014. jan. 7. 20:21
 7/8 Dudok Andrásné ***** válasza:
Amit leirtam az valos, ugyanis ezeken már tulvagyok. Akkor mehetnél el ezzel a szolgálati idővel,ha 53 as lennél.IGY NEM!!!Igaz, hogy a gyes is beleszámit de akkor is meg kell lenni a 40 JOGOSULTSÁGi évnek. Igaz,amit az előbb itrak, max 8 évet adnak és 32 a ledolgozott, igy jön ossze a 40.Nekem igaz, hogy 41év szolgálati idöm volt, mégsem mehettem el, mert 4 gyereket szültem 10.5 évig voltam gyesen és abbol csak 8at számol be.A szolgálati időbe mind a 10.5 év beleszámit, de a 40éves munkaviszonyba nem.Menj be, vagy a gépen töltsd le az ONYF.oldalárol a szolgálati idő kérelmi lapot!! Ezt kitöltöd,beküldöd és 30 napon belül megkapod a határozatot. Azon minden kilesz számolva, az is rajta lesz mikor mehetsz pontosan nyugdijba.A 38 évedben a gyes is benne van? Mert ha igen nem mehetsz, csak ha meglesz a 40.év
2014. jan. 8. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Amint kapok valaszt, tudatom veletek, mi lett a vege...Koszi megegyszer mindkettotoknek a valaszokat!
2014. jan. 9. 02:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!