Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mi történne, ha a Magyarország...

Mi történne, ha a Magyarországon megtelepedett külföldi multi üzletláncokat átvennék a már tőkeerős és jól működő hazai kereskedelmi hálozatok, láncolatok?

Figyelt kérdés

Okozhatna-e fennakadást, áremelkedést a vásárlók szempontjából nézve a dolgot?


A másik fontos kérdés, hogy adózás szempontjából jobban járna-e Magyarország? Jobb lenne-e az államkincstárnak, ha ez gazdasági csere megtörténne?


Ja még egy szempont: Mi történne a dolgozók bérével? Befizetett TB és nyugdíjjárulékaikkal?


Még egy kérdés, mi történne a környezeti hatások tekintetében? Változna-e vagy romlana a morál? Ez kifejezetten olyan környezettudatossági kérdés, amelynek hatását befolyásoló döntések, csakis vállalati stratégiai szinten dőlhetnek el.



2015. jan. 1. 11:45
1 2 3 4 5 6
 1/60 anonim ***** válasza:
87%

"... átvennék a már tőkeerős és ---> jól működő <--- hazai kereskedelmi hálozatok, láncolatok?"


Ilyenek nincsenek



"Okozhatna-e fennakadást, áremelkedést a vásárlók szempontjából nézve a dolgot?"


Áremelkedést vagy rosszabb szolgáltatást biztos kapnánk, lásd első kérdés ("jól működő...")



"A másik fontos kérdés, hogy adózás szempontjából jobban járna-e Magyarország?"


Adózás szempontjából ugyanúgy járna Magyarország. Mind a nálunk lévő külföldi multik, mind a "magyar" üzletek ugyanúgy adóznak.

Ami különbség lenne, az az, hogy az adózott nyereségükkel mit tesznek. Viszont itt sincs garancia arra, hogy a külföldi multik nem-e itt fektetik be, és arra sem, hogy a magyar multik itt költsék el. Simán lehet, hogy egy jól működő Auchan nálunk nyitna a nyereségéből egy új üzletet, míg a magyar multi akár Horvátországban is terjeszkedhetne, ezzel is ott költve a Magyarországon megkeresett nyereségét.



"Mi történne a dolgozók bérével? Befizetett TB és nyugdíjjárulékaikkal? "


A TB és nyugdíjjárulékkal teljes egészében semmi (afelett eddig sem a munkaadó rendelkezett). A fizetés pedig bértárgyalás után dőlne el (annyit adna a magyar lánc amennyit gondolná, hogy neki megér).

Többnyire a külföldi multik jobban fizetnek, mint a magyarok (Aldi, Lidl legjobban, Auchan-Tesco 2. kategória, CBA 3. kategória), tehát elképzelhető lenne akár egy bércsökkenés is.



"Még egy kérdés, mi történne a környezeti hatások tekintetében? Változna-e vagy romlana a morál?"


Ha a kormány döntése értelmében lennének a külföldi láncok ellehetetlenítve, akkor jó eséllyel az én morálom csökkenne.

Komolyra fordítva a szót, ha jobb lenne nekünk utána (jobb szolgáltatás, jobb árak - ami nem valószínű az első pár válasz miatt), akkor jobban éreznék magukat a magyar emberek, ha nem (ami inkább valószínű), akkor nem.


Ha arra gondolsz, hogy a magyar vagy a külföldi multik védik jobban a környezetet, akkor kb mindegy lenne, ugyanis egyik sem védi. Talán a külföldi jobban betartja a törvényt.

2015. jan. 1. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/60 anonim ***** válasza:
90%
Az árak biztosan emelkednének. Ahogy a boltokban is romlana a munkamorál. Például először nyugodtan rakodna az eladó, majd ha végzett, akkor jöhet a "másodrangú" vásárló igényei. Vidéken magyar tulajdonban vannak a boltok. Ha valaki kíváncsi rá milyen az, próbálja ki, vegyen 39 Ft-ért kővé száradt zsemlyét, ami frissen sütve és melegen 15 Ft a multik boltjaiban. Visszasírnánk a külföldi multikat. Ha nem hisszük akkor ki kell próbálni. A magyar csak a vasárnapi nyitvatartások megszüntetését és a pusztítást érti. Értéket teremteni képtelen.
2015. jan. 1. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/60 anonim ***** válasza:
92%
Akinek nem tetszik a multik ittléte, az költözzön vidékre. Ott magyar tulajdonban vannak a boltok. Aztán ha megszagolta milyen a romlott hússzagot árasztó felvágott, ami drágább is mint a multiknál, akkor megváltozik a véleménye. Nagyon vágyhatnak egyesek a szenvedésre. A magyar profi a pusztításban. A boltok hétvégi bezáratása az megy. Értékteremtés az nem.
2015. jan. 1. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/60 anonim ***** válasza:
91%

"átvennék a már tőkeerős és jól működő hazai kereskedelmi hálozatok, láncolatok?"


Egy ilyen huzassal jo esellyel embargo ala kerulne az orszag, par ev alatt megjobban leromlana a gazdasagi helyzetunk, majd lenne egy szep forradalom/polgarhaboru es hatalomra kerulne egy normalis, nyugat fele nyitott kormany, par ev mulva elernenk megint a mostani szintunket.

2015. jan. 1. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/60 anonim ***** válasza:
86%
Ha ez az ország elkezd államosítani, akkor én lemondok az állampolgárságomról az tuti
2015. jan. 1. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/60 anonim ***** válasza:
94%

"átvennék a már tőkeerős és jól működő hazai kereskedelmi hálozatok"


Ilyenek nincsenek, maximum a CBA sorolható ebbe a kategóriába, de a CBA arra sem képes önerőből, hogy akár egy multit átvegyen a nagyobbakból, nem, hogy mindent.


"Okozhatna-e fennakadást, áremelkedést a vásárlók szempontjából nézve a dolgot?"

100%. Ha megnézed a piaci felméréseket a CBA az egyik legdrágább MO-n. Ha még "egyeduralkodóvá" is válnának a piacon és diktálhatnák az árakat akkor még ennél is drágábbak lennének a konkurencia hiánya miatt. Kb. sarki kisbolt árszínvonalat érnének el tippre, ami +20-30% a jelenlegihez képest.


"adózás szempontjából jobban járna-e Magyarország? "

Biztos, hogy nem. Tesco, Auchan, Spar, Lidl, Aldi mind mind 100%-ig szabályosan működnek (ha másért nem, akkor azért, mert heti szintű vendég mindegyik cég központjában a NAV). Ellenben a CBA-val, aki bizonyítottan adót csal offshore cégeken keresztül ( [link] ). Persze mivel fityesz barát a cég, ezen átsiklik a NAV elég könnyen. Azt meg senki nem gondolhatja, hogy ezzel a szép szokással szakítana a cég ha egyeduralkodóvá válna. Ennek persze egyenes következménye, hogy kevesebb pénz folyik be az államkasszába. Persze ezt már most is jól látható, hogy nem érdekli a kormányt, hiszen a haverok jól járnak, onnan meg visszacsurran a nokiás doboz.


"Mi történne a dolgozók bérével? Befizetett TB és nyugdíjjárulékaikkal? "

Csökkene, egyértelműen. Jelenleg is a CBA fizet a legkevesebbet az alkalmazottainak, ráadásul az egyetlen multi, ahol nem is titok, hogy mivel franchise rendszer sokszor "zsebbe" kapnak a dolgozók (így nuku TB, nuku nyugdíj, nuku táppénz...), illetve szinte soha senkinek nem fizet túlórát.


"mi történne a környezeti hatások tekintetében? Változna-e vagy romlana a morál?"


Nézz körbe 10 CBA-ba és 10 egyéb multiba (Lidl, Aldi, Tesco, stb...) Aztán vonj le kb. 30%-ot a CBA kiszolgálási minőségéből. Na ilyen lenne az általad vízionált megoldás.

2015. jan. 1. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/60 A kérdező kommentje:

Nem államosítás lenne, hanem tulajdonoscsere. A CBA vagy Coop stb nem a Magyar Állam tulajdonai.


De van egy másik fontos megközelítési szempont is, egy másik nagyon fontos kérdés, mégpedig az, hogy azok a hazai termelő, gyártó és szolgáltató cégek milyen szinten pofitálhatnának ebből a gazdasági szerepcserőből, ha az valójában realizálódna? Itt gondolok pl a tényleges beszállított termékek, szállítmányok utáni, feléjük történő kifizetések határidejeinek változására, tehát, pl hamarabb megkapnák-e az ellenértéket, avagy a pénzátutalások valós megtörténtének ideje növekedne-e a szállítási időpontokhoz, tehát a fizetési igény (ellenérték) időpontjához képest?

2015. jan. 1. 18:40
 8/60 A kérdező kommentje:
A hazai termelő, gyártó és szolgáltató cégek alatt azokat a gazdasági szerveződéseket értem, akik a külföldi multik alárandelt beszállítói stb.
2015. jan. 1. 18:43
 9/60 anonim ***** válasza:
86%
látom mostanában sem divat közgazdaságtant tanítani az iskolákban...
2015. jan. 1. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/60 anonim ***** válasza:
92%

" azok a hazai termelő, gyártó és szolgáltató cégek milyen szinten pofitálhatnának ebből a gazdasági szerepcserőből, ha az valójában realizálódna?"


Semmennyire. Sőt, mivel megszűnne a potenciális felvásárlópiacaiknak jelentős része, így még rosszabb alkupozícióba is kerülnének. Példa:

Szezonja van az epernek. A magyar epertermés - nem titok - nem fedi le a szezon alatt a piaci igényeket. A multi cégek vállalták, hogy x%-nyi MAGYAR terméket tesznek ki a polcaikra. Így Auchannak, Tesconak, Sparnak mind-mind SZÜKSÉGE VAN adott tonnányi MAGYAR termékre. Ha egy epertermelő tudja, hogy a Sparnak még kell 10,000 tonna magyar termék a kvótájához akkor alkupozícióba van.


Ha nincs auchan, nincs teso és spar, csak CBA akkor ugyan ez a beszállító nem lesz alkupozícióba, hiszen a magyar termék kvótát nagyon könnyű lesz teljesíteni, onnantól kezdve meg csak a piaci ár fog diktálni - ami a külföldi (sokszor rosszabb minőségű import) termék esetén lényegesen alacsonyabb, mint a magyar termék esetén.


" szállítmányok utáni, feléjük történő kifizetések határidejeinek változására, tehát, pl hamarabb megkapnák-e az ellenértéket, avagy a pénzátutalások valós megtörténtének ideje növekedne-e a szállítási időpontokhoz, tehát a fizetési igény (ellenérték) időpontjához képest?"


Ez valószínűleg nem változna, vagy pont a fent említett kiszolgáltatottság miatt csak negatív irányba.


A piaci verseny MINDEN szereplőnek érdeke!

2015. jan. 1. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!