Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » A földhivataltól levél érkezet...

A földhivataltól levél érkezett, hogy bejegyezték az önkormányzat elővásárlási jogát a házunkra. Ezt csak így megtehetik?

Figyelt kérdés
Úgy értem, nem is téjákoztattak róla, hogy ilyet terveznek, nem kellett a beleegyezésünk, aláírásunk, hanem mint egy tényt közölték velünk.

2015. febr. 21. 18:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
84%

Semmilyen indoklást nem írtak?


Én azt tippelem, hogy törvény által biztosított elővásárlási jogról lehet szó, ezért jegyezték be minden nélkül.

2015. febr. 21. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
80%
Mesélj még, mik az előzmények!
2015. febr. 22. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Semmi előzmény nincs, azért nagyon furcsa. Tudtommal kb 20 házat érint ez, végig az utcán.
2015. febr. 22. 15:57
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Én szerintem erről lehet szó, tekintve hogy az utcában sokakat, (feltételezem, hogy) egymás melletti házakat érint.


1997. évi LXXVIII. törvény


az épített környezet alakításáról és védelméről


25. § (1) A települési önkormányzatot elővásárlási jog illeti meg az építési szabályzatban meghatározott településrendezési célok megvalósítához szükséges ingatlanok esetében.


(2)


(3) A fővárosban a fővárosi vagy azt a kerületi önkormányzatot illeti meg az elővásárlás joga, amely a megosztott feladatkör alapján az adott településrendezési cél megvalósítója.


(4) Az (1)-(3) bekezdések szerinti elővásárlási jogot az önkormányzat köteles az ingatlan-nyilvántartásba bejegyeztetni. Ha az elővásárlási jog fenntartásának indokai megszűnnek, az önkormányzatnak haladéktalanul kérni kell az ingatlan-nyilvántartásból való törlést.


(5) Az önkormányzat (1)-(4) bekezdésekben szabályozott elővásárlási joga - az országos jelentőségű védett természeti területen lévő és a műemléki ingatlanra vonatkozó elővásárlási jogot kivéve - a más jogszabályokon, illetve szerződésen alapuló elővásárlási jogot megelőzi.


(6) Ha az önkormányzat az elővásárlási joga gyakorlásával kapcsolatos megkereséstől számított hatvan napon belül nem nyilatkozik, az ingatlan elidegeníthető. A bejegyzett elővásárlási jogot az elidegenítés nem érinti.

2015. febr. 22. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Akkor gondolom semmit nem lehet tenni, ki van ez találva..

2015. febr. 22. 21:27
 6/11 anonim ***** válasza:
90%

Hát azért nem ártana bemenni megkérdezni, hogy mi a helyzet. Mert így látatlanban egyáltalán nem biztos, hogy igazam van.


De önmagában az elővásárlási jog miatt nem fog hátrány érni titeket, ha nem akarjátok eladni a házat.

2015. febr. 22. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
74%

"De önmagában az elővásárlási jog miatt nem fog hátrány érni titeket, ha nem akarjátok eladni a házat."

Ha el akarják adni akkor sem, ez pusztán arról szól, ha értékesíteni akarod az ingatlanodat, megegyezel a vevővel az árban stb., megkötitek a szerződést, de az önkormányzatnak elővásárlási joga van. Magyarán ugyan ezen szerződéses feltételek mellett övé lehet az ingatlan.

2015. febr. 23. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
90%
Az esetek nagy részében eladás esetén sem jelent semmi gondot. De azért van amikor igen, de ezek valóban elég speciális esetek.
2015. febr. 23. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Értem, remélem úgy van, ahogy írjátok. Körülöttem azt mondják, és úgy is tűnt logikusnak, hogy ha el akarom adni a házat, akkor az önkormányzat mond egy árat, ami valószínűleg a töredékel lesz annak, mint amennyit ér, és a rendes árért meg már el se tudom adni másnak az elővásárlási jog miatt ( a különbözet meg kell az önkormányzatnak, hogyha át akarja építeni azt a területet). Ez nem szokott előfordulni?
2015. febr. 25. 20:24
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem, az elővásárlási jog nem így működik.

Hanem úgy, hogy el akarjátok adni, és van egy vevőjelölt, aki ad nektek egy ajánlatot. Pl. hogy 10 millióért megveszi a házatokat.

Ekkor nektek először fel kell ajánlani az önkormányzatnak, hogy vegye meg 10 millió forintért. Az önkormányzat erre vagy azt mondja, hogy igen, megveszi ennyiért vagy hogy nem veszi meg. Tehát nem mondhatja azt, hogy nem kell 10M-ért, de 5-ért megveszem. Vagy a külső ajánlatnak megfelelően (tehát olyan áron veszi meg, amit a vevőjelölt kínál) vagy nem veszi meg.

Tehát nem az önkormányzat mond árat!!!


Az meg, hogy van rajta egy elővásárlási jog, nem hinném, hogy befolyásolja az árat, mivel nem jelent igazi terhet, ez nem vételi jog vagy jelzálog vagy hasonló.



Ezért mondtuk, hogy igazából nem jelent ez hátrányt. Szóval ez nem ilyen kisajátítás vagy hasonló, ne aggódj!

2015. febr. 25. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!