Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » 2009 november 30-án keletkezet...

2009 november 30-án keletkezett tartozást jogosan követelnek-e rajtam?

Figyelt kérdés

Egy volt munkáltatónál 2009-ben keletkezett tartozásomat most akarják rajtam behajtani. Múlt héten kaptam a felszólító levelet, hogy fizessem be 8 napon belül, viszont oda írták, hogy 30 napom van rá reagálni, írásban.


Kértem emailben, hogy minden a rendelkezésükre álló dokumentumot küldjenek el nekem.


1. Nos elküldték az akkori szerződésem másolatát,

2. azt hogy feladták tértivevényesen, a szerződés megszüntetését 2008.06.20 dátummal.

3. Meg egy általuk készített excell táblázatot amiben részletezik, hogy miből áll össze a tarozásom. Több tételből adódik ki.

A legkorábbi dátum a táblázatban az 2008.07.31. a legrégebbi meg 2009.11.30.


Tudom, hogy változott az a Ptk, viszont nem tudom, hogy ebben az esetben jogos-e a követelésük vagy már elévült. Főleg, hogy van ami már majdnem 6 éves tartozás.



2015. jún. 17. 15:44
1 2 3
 1/26 A kérdező kommentje:

Magában a szerződésben nincs egyéb hosszabb határidő meghatározva az esetleges tartozások elévülésére.

Illetve van egy olyan pontja, hogy a cég a szerződés felbontása után két évvel köteles elszámolást küldeni nekem. Ez sem történt meg.

2015. jún. 17. 15:57
 2/26 anonim ***** válasza:

Nem tudjuk, hogy milyen tartozást követelnek Rajtad, és tettek ez ügyben már előtte is lépéseket.

Éppen ezért nem tudhatjuk, hogy tényleg elévült-e a tartozásod, vagy sem. Elméletileg sok mindennel hosszabbodhat, és újra indulhat az elévülés. Erről a "sok mindenről" nem tudunk...

2015. jún. 17. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
55%
Egy elévült követelést is jogszerűen követelhetnek tőled, legfeljebb semmivel (bírósággal sem) tudják kikényszeríteni, hogy fizess.
2015. jún. 17. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 A kérdező kommentje:

Elvileg más dokumentum nincs.

Lehet, hogy korábban is jött felszólítás, de erről nincs semmi dokumentum ami alátámasztaná. Nem tudok róla, hogy bármikor is ajánlottan vagy tértivevényesen jött volna felszólítás, csak most küldték tv-sen, de a régi céget most felvásárolta egy új. Már régen nem lakom azon a címen. Ezért is kértem a másik felet, hogy küldjön el mindent ami a rendelkezésére áll.


Tudom, hogy más úton is megpróbálhatják behajtani, viszont engem most konkrétan a bírósági út érdekel.


A tartozás egyébként pénzbeli vagy nem tudom, hogy hogy máshogy értitek a kérdést.

2015. jún. 17. 18:00
 5/26 anonim ***** válasza:

Ahogy már leírták, sok mindentől függ, de nagy esély van rá, hogy ez már az elévülés kategória. Egyébként az elévülés ideje 5 év, és a régi Ptk. szerint az értesítés megszakítja ezt az időt, ez lenne itt a fontos. (Az új Ptk. szerint ilyen már nincs, de ez régi ügylet, úgyhogy a régi Ptk. vonatkozik rá.)


Majd ha elküldtek neked mindent, akkor fogsz tisztán látni.


"Tudom, hogy más úton is megpróbálhatják behajtani"

Hát nem nagyon, illetve nem tudom, mire gondolsz. A bírósági úton kívül igazából csak az működhet, hogy "légyszi, fizesd már vissza", de ha nem akarod, akkor nem kell. Esetleg próbálkozhatnak fizetési meghagyással, de az csak akkor működne, ha nem mondasz ellent, különben az is a bíróságra kerül. A bíróságon meg egyszerűen hivatkozhatsz az elévülésre.

2015. jún. 17. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
kilépőpapírjaidon volt tartozás feltüntetve?
2015. jún. 17. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 A kérdező kommentje:

Nem volt semmi, de a megbízási szerződés értelmében a kilépéstől számítva 2 éven belül keletkezhetett tartozásom. Az általam kötött (értékesített) később felbontott szerződések után. Amikről két évvel később el kellett volna számolni a céggel. Ezt a mb. szerződés tartalmazta. Ez sem történt meg, a szerződéseim aktuális állapotáról sem kaptam semmilyen tájékoztatást, már akkor sem mindig, amikor még ott dolgoztam, de utána meg már abszolút semmit sem.


Pl 2008. júliusában az általam kötött és utólag felbontott szerződésről már júniusban tudni lehetett, hogy gond van vele vagy az ügyféllel, de erről nem tájékoztattak időben, pedig csak június közepén szűnt meg a megbízási szerződésem a céggel.

2015. jún. 17. 21:43
 8/26 A kérdező kommentje:

Pedig ha akkor megtudom, hogy gondok vannak, akkor még tudtam volna tenni valamit. De 6 év után már semmit sem tudok tenni.

És nem én vagyok az egyetlen mert vannak volt kollégáim akikkel még mindig tartom a kapcsolatot. Egyelőre csak én kaptam ilyen felszólító levelet.

2015. jún. 17. 21:44
 9/26 anonim ***** válasza:

No így más kicsit jobban érthető a dolog.


Szinte biztos, hogy elévült a "tartozásod", és még jól jöhet Neked az, hogy a volt foglalkoztatód nem tartotta be a szerződésben szerepelteket sem. Ez egy jó hivatkozási alap.

2015. jún. 18. 05:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
26%
Azért nem semmi, hogy nem azon agyalsz, hogy a tartozásodat miként tudnád kiegyenlíteni, hanem azon, hogy miként bújhatsz ki alóla. Simán kivitelezhető, hogy ne évüljön el. 2014-ben elindíttatnak egy eljárást máris ott a tartozásod elévülési idején belül indult az ügy, és annak is lesz egy elévülési ideje. Amit aztán újra lehet kezdeni ismét, mielőtt az elévülne.
2015. jún. 18. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!