Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Létezik az, hogy a munkáltató...

Létezik az, hogy a munkáltató bejelent anélkül, hogy munkaszerződést készítene velem?

Figyelt kérdés
Főnököm állítása szerint be vagyok jelentve, viszont a munkaszerződést nem írtuk alá. Mutatott egy szerződést a nevemmel és az adataimmal, de nincs kitöltve, aláírva, lepecsételve, semmi. Mondtam neki, ez így nem ok, mert ez kellene, de mondta, hogy ne aggódjak, nem kell, mert van egy ilyen új rendszer, hogy ha kapunk ellenőrzést, akkor megmondom a nevem és a szig. számom és tudják csekkolni gépen keresztül, hogy be vagyok-e jelentve. Van ilyen tényleg? Hogyan tudom ellenőrizni, hogy tényleg be vagyok jelentve?

2015. nov. 18. 20:06
 1/5 anonim ***** válasza:
20%
Téged átvernek.
2015. nov. 18. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen, létezik.


A bejelentés munkavégzés esetén kötelező. A munkavégzésnek feltétele az írásos szerződés, de a jogszabály kivételeként gyakorlatilag a szóbeli szerződés is elfogadható.


A bejelentéshez technikailag sem szükséges a szerződés megléte. Ami kell, az a személyes adataid, munkaköröd (FEOR kód), és heti óraszámod. Engem is bejelentettek legutóbb teljesen tisztességesen, időben, de a főnökség trehánysága miatt a szerződést kb. 1 hónappal később írtuk csak alá.


A főnököd indoklása félig-meddig megállja a helyét, a bejelentés ellenőrizhető az adóazonosító jeled alapján, és nem fog senki büntetést kapni, mert nincs szerződés. Ellenben a szerződés nem azért kell, hogy ne büntessen meg a hatóság, hanem hogy pontosan tudjátok, milyen jogaitok és kötelezettségeitek vannak egymás felé. Pl. milyen fizetést fogsz kapni, ha nincs aláírt szerződés? Minimálbért? De azt is csak azért, mert kötelező...


Egyébként mindenki megnézheti, hogy be van-e jelentve, Ügyfélkapu kell hozzá, és a NAV (eBev), valamint az OEP rendszerében is látszik, ki, mikortól, milyen FEOR-ral jelentett be.

2015. nov. 18. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Az oep-ügyfélkapu oldalon megtaláltam, ott rendben is van minden.

Azt meg tudom nézni valahol, hogy 6 vagy 8 órában vagyok bejelentve?

1. hónapban 6 volt, aztán mondta főnök, hogy következő hónaptól (ami most van) 8-ban leszek.

2015. nov. 18. 20:50
 4/5 anonim ***** válasza:

2. válaszoló jól tudja.

A munka megkezdésétől számított 30 napon belül jogod van felmondani a munkaviszonyt arra hivatkozva, hogy nem kaptál írásbeli munkaszerződést. Utána már nem hivatkozhatsz erre. Tehát nem biztos, hogy minden esetben átvernek. De az írásbeli szerződése megléte egy idő után feltétlenül kell!

2015. nov. 19. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A 2-es remekül összefoglalta, ez a kulcsmondat:


"Ellenben a szerződés nem azért kell, hogy ne büntessen meg a hatóság, hanem hogy pontosan tudjátok, milyen jogaitok és kötelezettségeitek vannak egymás felé. Pl. milyen fizetést fogsz kapni, ha nincs aláírt szerződés? Minimálbért? De azt is csak azért, mert kötelező..."

2015. nov. 19. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!