Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Számít e, ha saját magam...

Számít e, ha saját magam védettem le az általam írt dalokat egy zenekarban? Enyém a szám szerzöi joga?

Figyelt kérdés

Arról lenne szó, hogy egy zenekarban, ahol gitároztam, én írtam a számok zomét, és még 2015 októberében azt csináltam, hogy feljátszottam a számokat, kiírtam cd-re, és feladtam magamnak postán. A borítékot aláírtam, és lepecsételtem (dátum hivatalos postai pecsét). Mivel a levelet magamnak adtam fel, a tulajdonomat képezik, mint ahogy az a cd-n is fel van tuntetve, hogy a számok az enyémek, én írtam öket xx.xx.2015-ben.

Ha a zenekar feljátszaná, és kiadná a számokat úgy, hogy mint szerzö nem engem tuüntet fel, mennyi jogom van öket perelni?



2016. jan. 2. 18:38
 1/10 anonim ***** válasza:

Tudtommal semennyi, mivel ez nem hivatalos levédetés.


Amúgy, hogy bizonyítod egy esetleges per esetén, hogy te írtad?

2016. jan. 2. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Hát, nem tudom, ez mennyire állja meg a helyét, szerzői jogvédő hivatalba kellett volna elvinni és ott pecsételik le a borítékodat (filmes ismerős csinált hasonlót). Lehet, hogy egy esetleges pernél bizonyíték, de az meg sokba kerülne...
2016. jan. 2. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Feltételezem, mivel az álam hivatalos pecsétje rajta van, és aláírás is, posta (hivatalnak számít) mivel én vettem át a borítékot az én tulajdonom, a fáljban bele van írva. Németországban az egyik ismerosom használta ezt a módszert, sikeresen. Kíváncsi voltam azonban egy jogász/szakértoö véleményére is.
2016. jan. 2. 19:10
 4/10 anonim ***** válasza:
Ez önmagában semmit nem ér. Nem bizonyítja hogy a dalok a te szellemi tulajdonod, semmilyen formában. Az hogy rajta van egy postai pecsét meg egy dátum az semmit nem bizonyít. Ezt bármelyik zenésztársad is megcsinálhatná és akkor ha a bíróságon mindannyian bemutatjátok mégis mi alapján döntenék el a dolgot?
2016. jan. 2. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Ez nem hivatalos levédetés, egy esetleges perben is erős fenntartásokkal fogadnák el, mint bizonyítékot.

Ráadásul bebizonyítani, hogy te találtad ki a szöveget és a dallamot is teljesen egyedül, miközben egy zenekarban voltál, hát elég nehézkes és életszerűtlennek is fogják találni.

A szöveg ha teljesen a tied, akkor azt illene feltüntetni.


Ha te már kiléptél a zenekarból, akkor jó kérdés, hogy az azóta készült felvételek után mennyi pénz jár.

De miután manapság a cd-eladások a béka segge alatt vannak, egy kis zenekarnál meg pláne, így annak a pénznek a rád eső töredéke (gondolom nincs semmi megállapodás erről külön) még a hangya seggét sem fogja elérni, szerintem drágább lenne a perköltség. (és eleve közel sem biztos, hogy nyernél.)

2016. jan. 2. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"mivel én vettem át a borítékot az én tulajdonom"


Ja, a CD. Hogy kie a dal mint szellemi tulajdon, az mar teljesen mas kerdes.

2016. jan. 2. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Ennél hülyébb logikát még nem láttam, már bocsi. Ezzel a postás módszerrel az ég világon semmit nem lehet bizonyítani.


- A posta nem állami hivatal, nem hatóság, hanem Zrt., vagyis egy állami tulajdonban lévő cég. Semmivel nem ér többet a pecsétjük, mint mondjuk egy magán fuvarcég pecsétje.


- Azt, hogy átvetted, nem bizonyít semmilyen tulajdonjogot, fizikait és szellemit sem. Az összes pecsét, aláírás, stb. annyit bizonyít, hogy átvettél valamit - még azt sem lehet tudni, mit.


- Az, hogy a fájlba valami be van írva, már jó kiindulása alap lenne, habár ezt is olyan könnyű manipulálni, hogy nem lesz elegendő bizonyíték.


- Nem tudom, Németországban ezt ki játszotta be, de erős kételyeim vannak a sikerrel kapcsolatban.

2016. jan. 2. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Ez mind a te szellemi tulajdonod.. (N)

Olvasd át alaposan amiket belinkelek:

[link]


[link]

2016. jan. 2. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

#8-vagyok, ajánlom még, hogy regisztrálj az Artisjusra és ingyen fel is töltheted az összes művedet, ezzel aztán tökéletesen védve vagy halálod után is, 70 évig :)

[link]

2016. jan. 2. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Idéznék párat Artisjus-tól.


"Az új dalokat, zeneműveket azok megalkotása után azonnal, lehetőleg még az első nyilvános elhangzás előtt érdemes bejelenteni az Artisjusnál."

Ez ugye elmaradt, innentől kezdve (pláne több év távlatából) ez esélytelen.


"Több szerző közös művére, ha annak részei nem használhatók fel önállóan, a szerzői

jog együttesen és - kétség esetén - egyenlő arányban illeti meg a szerzőtársakat"

Ez alapján sem tudod levédetni.


"Ha a művet név nélkül vagy felvett néven hozták nyilvánosságra, a szerzői jogokat a

szerző fellépéséig az gyakorolja, aki a művet először hozta nyilvánosságra."

Gondolom az együttes neve alatt játszottátok, szóval megint csak az együttes (tagjai) a tulajdonosai.


"A szerzők díjigényüket csak közös jogkezelő szervezetük útján érvényesíthetik"

2016. jan. 3. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!