Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Örökölt lakás eladásánál adózás?

Örökölt lakás eladásánál adózás?

Figyelt kérdés
5 év eltelte előtt adóköteles. Hol tudom meg, hogy mennyi az adó összege?

2016. jan. 7. 17:59
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Csak akkor adóköteles, ha származik belőle adóköteles jövedelmed. Ha nem származik, akkor nem adóköteles.


Adó mértéke: 2015. évben történt értékesítés esetén 16 %, 2016. évben történt értékesítés esetén csak 15 % lesz.

2016. jan. 7. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2016. jan. 7. 21:59
 3/15 A kérdező kommentje:
Érdemes kivárni az öt évet most gondolkodtam magas a %!
2016. jan. 7. 22:10
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Budapesten nagyon magas áron kilehet bérbe adni, jól is kereshetsz vele.
2016. jan. 7. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy megértetted-e, amit az első írt. Tehát csak a belőle származó jövedelem adóköteles.


Ha örökségnél a lakást 10 milliós értékként került a tulajdonodba, és 11 millióért adod el, akkor az 1 millió után kell adóznod (ha 10 millióért adod el, akkor nem kell).

2016. jan. 8. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Kedves "utolsó". Nagyon köszönöm, pont meg akartam kérdezni, mert tényleg nem értettem.
2016. jan. 11. 14:22
 7/15 anonim válasza:

Én valami olyant hallottam egy ügyvédtől, ha pl. 10 millióra értékelnek hagyatékin akkor ha eladod 11-ért, akkor a 10 millióból még valamiért le kell vonni 25%-ot és így a 7,5 millió és a 11 millió közötti összegnek kell a 15%-át adózni.


Nem tudom, ez igaz-e mert csak egy forrásból hallottam eddig.

2016. jan. 28. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Ez attól függ, hogy örökösödési illetéket kellett-e fizetni utána, vagy sem.


Az értékesítésből származó adóköteles jövedelem meghatározására több variáció van. Ez attól is függ, hogy milyen módon jutott az illető az értékesített ingatlanhoz. Tehát nem mindegy, hogy vásárolta, örökölte, cserélte, vagy ajándékba kapta.

Az ügyvéd által mondottakat pontosan ezek a feltételek befolyásolják.

2016. jan. 29. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim válasza:

Kedves "nyolcas"!


Apámtól örököltem. Vagyis, egyenes ági öröklés történt, tehát illeték fizetési kötelezettség nem keletkezett akkor.


Akkor így ha 10M-ra volt értékelve hagyatékin, 11M-ért adom el, akkor a 16% (illetve most már 15%-os) adót 1M után kell fizetnem, vagy 10M-25%=7,5M és a 11M közötti 3,5M után?


Köszönöm szépen.

2016. jan. 29. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

A jövedelem megállapítása a következőképpen van:


Értékesített ingatlan után kapott bevétel csökkenthető a megszerzésére fordított összeggel és az ezzel összefüggő más kiadásokkal, amit hitelt érdemlő irattal igazolni kell.

Ha az ingatlan szerzése örökléssel, ajándékozással történt, akkor szerzési érték az illetékkiszabáshoz figyelembe vett érték. Ha a hatóság nem szab ki illetéket (mint a fenti esetben sem), akkor szerzési értéknek a hagyatéki leltárban feltüntetett érték, vagy a hagyatéki eljárás során az ingatlan értékeként feltüntetett egyéb érték számít.


Ajándékozással megszerzett ingatlan értékesítése esetén van az a bizonyos 75 %-os "költség" levonásos dolog, ott is csak akkor, ha egyébként az ajándékozás után nem volt illetékkiszabás.


Tehát a fenti öröklés esetén az értékesítés bevételéből levonható a hagyatéki leltárban meghatározott ingatlanérték, valamint az örökléssel járó egyéb (igazolt!) kiadások. Ilyenek például az ügyvédi költségek, a megfizetett örökösödési illeték összege (ha szabnak ki), földhivatali eljárási díj összege, stb.

Ezek levonása után fennmaradó rész a SZÁMÍTOTT ÖSSZEG, amelynek csak bizonyos százaléka számít adóköteles jövedelemnek annak függvényében, hogy az öröklés éve és az értékesítés éve között mennyi idő telt el.

Adóköteles jövedelem a számított összegnek a 100 %-a a megszerzés évében és az azt követő évben, 90 %-a a megszerzés évét követő 2. évben, 60 %-a a 3. évben, 30 %-a a 4. évben, és 0 %-a a megszerzését évét követő 5. és további években.

Vagyis a megszerzés évét követő 5. vagy további években történt értékesítés esetén már "adómentessé" vált az ügylet.


Fentiek alapján kell levezetni az adóköteles jövedelem számítását és meghatározni a fizetnivalót, ha lesz.


Az SZJA mértéke 2016. évben 15 %, 2015. évben 16 % volt. Nem tudom, hogy melyik évben értékesítetted az ingatlant.

2016. jan. 30. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!