Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Igaz, hogy a szocializmusban...

Igaz, hogy a szocializmusban az volt az elképzelés, hogy ha felépül, akkor mindenki annyit kaphat a javakból amennyit akar?

Figyelt kérdés
Ha ez igaz akkor volt Magyarországra elképzelés időpontokról, hogy kb. mikorra valósul meg ez?
2017. jún. 8. 13:33
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Amire te gondolsz az szerintem a kommunizmus. De ott sem mindenki annyit kapna amennyit akar hanem mindenki egyenlően. Megyarországon ez sosem valósult meg.
2017. jún. 8. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

Igen nálunk nem valósult meg, de úgy tudom sehol máshol se. Ugyanakkor hallottam olyan, hogy az elosztás a szükségletek, vagy az igények szerint történik majd. Mondjuk a kettő nem ugyanaz.

Maga Kádár is azt mondta valamikor a 80-as évek végén, hogy mivel nincs kész (az nem tudom, hogy a szocializmus nincs kész vagy a kommunizmus nincs kész), ezért jelenleg nem a szükségletek, vagy az igények (nem emlékszem melyik volt), hanem a teljesítmény szerint osszuk el a javakat. De ha kész lesz akkor ez megfordul. Csak azt nem tudom, hogy ez egy pillanatnyi demagóg népámító szöveg volt, vagy tényleg ez szerepelt a hivatalos tervezetben. Valamint volt e konkrétabb prognózis, hogy mikorra lesz ez meg?

2017. jún. 8. 13:45
 3/18 anonim ***** válasza:

A kommunizmus (nem szocializmus!) leggyakoribb értelmezése az un. Marxizmus, aminek az alapja az "osztály nélküli társadalom" eszménye.


Ennek az volna a lényege, hogy a megtermelt javakból mindenki SZÜKSÉGLETEI szerint részesedik.


Természetesen ez már eleve egy halva született ötlet, soha sehol nem sikerült még csak a közelébe se jutni a megvalósításnak, ugyanis a hatalmon lévők mindig visszaéltek a hatalmukkal. Továbbá az ember alapvetően egy irigy lény. Ez teljesen normális evolúciós ösztön. Egyszerű példa:

Nekem igényem van 1 50 nm-es lakásra, ahol van légkondi, színes TV és internet. Lehet, hogy neked bőven csak egy 40 nm-es lakásra lenne igényed, ahol scak egy könyvespolc van, de nehogymár én többet kapjak, mint te. Alapvetően társadalmi feszültséget szül az eszme alkalmazása. Ezért van bukásra ítélve.

2017. jún. 8. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

és nem lehet mindenkinek nagy lakása? vagy esetleg olyan nincs hogy valaki azt mondja neki elég ki lakás de valami más viszont kell?


de nem az inkább a baj hogy egy felsőbb hatalom akarta diktálni hogy mire van az embereknek szükséglete?

2017. jún. 8. 14:44
 5/18 anonim ***** válasza:
Ez az elképzelés papíron jól nézett ki, de a valóságban nem lehet kivitelezni. Ahhoz, hogy mindenből-mindenki ingyen vegyen el (kenyér, ruha, kocsi, stb), mindenkinek dolgoznia kellene. De mindenki menne beszerzőkörútra, de dolgozni nem. Hogyan lehetne az embereket ingyenmunkára kényszeríteni? Erőszakkal. Ez pedig már diktatúra, terror állam lenne.
2017. jún. 8. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
na de az nem ingyen munka ha cserébe megkaphat bármit
2017. jún. 8. 15:50
 7/18 anonim ***** válasza:

Nem. Annyi erőforrása egy közösségnek nincs, hogy mindenkinek minden igényét kielégítse. Főleg nem úgy, hogyha az emberek tudják, hogy MINDEGY, hogy mennyit és milyen keményen dolgozol pont ugyan annyi jár neked is, mint annak, aki kidolgozza a szemét. Ennek volt ékes példája MO anno, amikor kötelező volt dolgozni. Ezért minden gyárban volt 2-3 ember akik értettek hozzá és keményen dolgoztak és 20-30, akik akkor se tűntek volna fel senkinek ha nincsenek ott.


Nem is csoda, hogy a 2-3 jó melósnak a hócipője tele volt állandóan.

2017. jún. 8. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

Amit irsz annak az első része szerintem lehetséges robottechnológiával. Gondolj bele, ha egy minimálbérből élő embernek is sokkal többje lehet mint régen egy még szegénynek nem számitó parasztnak. Ő kidolgozta a belét azért hogy ehessen ma meg havi 5000 Ft-ért 35 szolga ereje áll a rendelkezésedre elektromos energia formájában. Igaz ez csak a rendelkezésre állás, ha napi 24 vagy akár csak 8 órában kihasználnád az már hatalmas összeg lenne. De a lehetséged megvan. És ma eléldegélhetsz tesco párizsin tesco zsemlén olcsó zölségeket. mig régen nemhogy segélyt nem adtak, a paraszt önellátó volt, még kötelező is volt minden családnak egy ágyat fentartani egy eg ykatonának arra az esetbe ha a hadba induló hadsereg falvakon történő átvonulás közben valahol éjszakázik. ma pedid segéjért könyörög az ország egy része.


a másik amit irsz az valóban egy nagy probléma.

kapun belüli munkanélküliségnek is nevezték. de én ugy tudom, a szocializmus nem zárta ki a plusz juttatásokat annak aki a többségnél jobban teljesit. szóval igy elviekben el lehetett volna érni, hogy aki kiemelkedő az se érezze baleknak magát. szerintem az hogy a gyakorlat nem ez lett nem az elv hibája, sokkal inkább a végrehajtóké, akik nem követték rendesen az elvet hanem visszaéltek a lehetőséggel.


az azonban igaz hogy az ember valóban ilyen...

2017. jún. 8. 16:55
 9/18 anonim ***** válasza:

A mondandód első részének semmi értelme, már bocs.


A második rész pedig nem kivitelezhető. Az elv lényege, hogy mindenki egyenlő - akkor mégis miként lehetne bárkit extra juttatásban részesíteni?!

Továbbá amikor A munkás semmit nem csinál szinte és kap 1000 ft-ot havonta, míg aki éjt nappallá téve dolgozik kap +150 ft bónuszt az nem fogja motiválni eléggé.

2017. jún. 8. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
a mindenki egyenlő nem egészen ezt jelentette, jelenti amit írsz. a szocializmusban is voltak gazdagabbak és szegények, - hivatalosan is a rendszer elárulása nélkül, - és a lehetőség is megvolt rá. és ma is vannak olyan elképzelések, hogy éhezés és hajléktalanság egyáltalán ne legyen mert alanyi jogon járjon az alap étel és a fedél. s aki hajlandó tenni is valamit, annak járjon több.
2017. jún. 8. 17:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!