Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Külföldi állampolgárnak...

Külföldi állampolgárnak eladhatom saját tulajdonomban lévő kültéri füldterületemet?

Figyelt kérdés
Van rá valamilyen törvény hogy mi a minimum vagy maximum ár? Illetve a területen van egy kis házikó is + vezetékes víz, áram is. Ha van valami elgondolás légyszíves írjon!

2018. máj. 17. 21:45
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem lehet eladni szabadon bárkinek, van egy egy prioritási sorrend, és telekmaximum is.


Telekszomszéd, helyben lakó, gazdálkodó prioritásban részesül. Emiatt előbb őket kell nyilatkoztatni, illetve földhivatalban kifüggeszteni az eladásra szánt földet.


Azután lehet csak eladni másnak, de külföldit így szabályozza a 2013. évi CXXII. törvény

a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról:

10. § (1) Ha e törvény másként nem rendelkezik, a föld tulajdonjogát belföldi természetes személy és tagállami állampolgár szerezheti meg. ( Tehát Eu-s állampolgár is megveheti )


18. § (1) A föld eladása esetén az alábbi sorrendben elővásárlási jog illeti meg:


a) az államot a Nemzeti Földalapról szóló törvényben meghatározott földbirtok-politikai irányelvek érvényesítése céljából, valamint közfoglalkoztatás, illetve más közérdekű cél megvalósítása érdekében;


b) a földet használó olyan földművest,


ba) aki helyben lakó szomszédnak minősül,


bb) aki helyben lakónak minősül, vagy


bc) akinek a lakóhelye vagy a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa az adás-vétel tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van;


c) az olyan földművest, aki helyben lakó szomszédnak minősül;


d) az olyan földművest, aki helyben lakónak minősül;


e) az olyan földművest, akinek a lakóhelye vagy a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa az adás-vétel tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van.


(2) Az (1) bekezdés c)-e) pontjában meghatározott földművest - az elővásárlásra jogosultak sorrendjében - megelőzi


a) a szántó, rét, legelő (gyep), vagy fásított terület művelési ágban nyilvántartott föld eladása esetén az a földműves, aki a föld fekvése szerinti településen az elővásárlási joga gyakorlását megelőzően legalább 1 éve állattartó telepet üzemeltet, és a tulajdonszerzésének a célja az állattartáshoz szükséges takarmány-előállítás biztosítása;


b) a szántó, kert, szőlő, gyümölcsös művelési ágban nyilvántartott föld eladása esetén az a földműves, aki számára a tulajdonszerzés célja földrajzi árujelzéssel, továbbá eredetmegjelöléssel ellátott termék előállítása és feldolgozása, vagy ökológiai gazdálkodás folytatása.


(3) A közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányadának harmadik személy javára történő eladása esetében az (1) bekezdés b)-e) pontjában, valamint a (2) bekezdésben meghatározott földműveseket - az elővásárlásra jogosultak sorrendjében - megelőzi a földműves tulajdonostárs.


(4) Az (1) bekezdés c)-e) pontjában, valamint a (2) és (3) bekezdésben meghatározott jogosulti csoportokon belül az elővásárlásra jogosultak sorrendje a következő


a) a családi gazdálkodó, illetve a gazdálkodó család tagja,


b) fiatal földműves,


c) pályakezdő gazdálkodó.


19. § (1) Az államot megillető elővásárlási jogot a földalapkezelő szerv gyakorolja.


(2) A 18. § (1) bekezdés b) pontja szerinti földet használó földműves alatt azt a földművest kell érteni, aki legalább 3 éve használja a földet, ideértve azt is, akit a 65. § szerint a föld kényszerhasznosítójaként jelöltek ki.


(3) Az olyan föld eladása esetén, amely a 18. § (2) bekezdésben meghatározott művelési ágak mellett az ingatlan-nyilvántartásban más művelési ágban is nyilván van tartva, a 18. § (2) bekezdése szerinti elővásárlásra jog abban az esetben áll fenn, ha a 18. § (2) bekezdésében meghatározott művelési ágak valamelyikének, vagy mindegyikének a területnagysága meghaladja a más művelési ágú területnek vagy területeknek a nagyságát.


(4) Az állattartó telep működtetését igazolni kell. Az igazolás céljára szolgáló hatósági bizonyítványt az üzemeltető kérelmére az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv adja ki. A hatósági bizonyítványban a tényleges állattartást és a nyilvántartás szerinti állatlétszámot is igazolni kell.


(5) Több föld egybefoglalt vételáron történő eladására akkor kerülhet sor, ha azok egymással szomszédosak, vagy egy mezőgazdasági üzemközponthoz tartoznak.


Az adásvételi szerződést, a helyi földbizottság vizsgálja meg, többek között az eladási ár alapján is:


"d) az ellenérték a föld forgalmi értékével arányban áll-e, s ha nem, az aránytalansággal a vevő elővásárlásra jogosultat tartott távol az elővásárlási jogának gyakorlásától."

2018. máj. 18. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Ózdi térségében mennyit érhet ebben az esetben 2.5 ha föld ami jelenleg legeltetésre alkalmas. Földhivatalban 2 részre van osztva:

-gyümölcsös(igaz már csak pár darab van meg mivel idős fák)

-illetve van rajta 0.5 ha szántó is

- plusz egy berajzolatlan épület is

Mennyit lehet ezért kérni?

2018. máj. 18. 18:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!