Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Haszonélvezeti jogról le...

Haszonélvezeti jogról le lehet mondani? Vagy megszűntetni?

Figyelt kérdés
A tulajdonosok több éve nem jelentkeztek, tartózkodási helyük ismeretlen. Így lehet valamit tenni?

2018. máj. 24. 15:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Természetesen a haszonélvező lemondhat a haszonélvezeti jogról.
2018. máj. 24. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
35%

Tulajdonosnak nincs haszonélvezeti joga. Neki tulajdonjoga van. Haszonélvező az, aki nem tulajdonos, de az általa használt ingatlan használatából eredő haszon (és kár) az övé.

Példa: régebben a házastárs nem örökölt, viszont voltak gyerekei, akik egyenlő arányban örököltek (most már ő is örököl egyenlő arányban). Mindkét örökösnek van lakása. Az özvegy maradt a régi lakásban, de mivel ő nem örökölt, kérte (kérhette) a lakásra a haszonélvezeti jogot, amit az örökségben eljáró jegyzőtől meg is kapott. A lakás tulajdonosai így a gyerekek lettek, az özvegyé lett a haszonélvezeti jog. Nagyon lényeges, hogy ez a jog felülírja (előbbre való), mint a tulajdonjog, ezért az özvegyet élete végéig meg kell tűrni a lakásban. A lakás eladható a haszonélvező beleegyezése nélkül is, netán meg sem kérdezik őt, hogy mit szól hozzá. Kérdés, lesz-e, aki megveszi haszonélvezővel. Erről a jogról le lehet mondani, pl. az új vevő vesz egy lakást neki és kiköltözik. Ezzel megszűnik a haszonélvezeti joga. Erőszakkal megszüntetni ezt a jogot nem lehet, csak beleegyezéssel. A haszonélvező bérlőket tarthat akkor is, ha ő máshová megy lakni (hozzáköltözik valakihez) és egyúttal élvezi a lakás hasznát (a bérleti díjat). Konkrét esetben inkább fordulj ügyvédhez, nehogy megjárj. Semmit sem változtat a fent leírtakon az, hogy a tulajdonos nem látogatja az ingatlant. Viszont az az érzésem, hogy Te nem teszel különbséget tulajdonos és haszonélvező között, pedig - amint fentebb írtam - a különbség óriási!

2018. máj. 24. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Nem reagáltam arra, hogy a tartózkodási helyük ismeretlen. Ezek szerint meg akarod venni, vagy bérbe venni. Ezt csak a tulajdonostól veheted meg. Tudd meg a nevüket és érdeklődj a Központi Lakónyilvántartónál.
2018. máj. 24. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Nagymamám a haszonélvezője egy háznak.Két tulajdonos van, 15-20 éve láttuk őket utoljára. Valószínűleg külföldön élnek, mert régen is ott laktak.

A ház lakatlan, én az unokája megyek ki néha füvet nyírni.Mama fizeti az adókat, szemétszállítást stb.

Régebben lett volna vevő, de az ügyvéd hiába küldözgette a leveleket, a két tulajdonos nem került elő.

Nem akar már fizetni a ház után, én nem fogok pénzt beleölni, mert ha mamám elmegy, akkor se lesz az enyém.

Szóval tulajdonodok nélkül le tud e mondani a haszonélvezetről?

Mert szerintem elég rossz ügyvédnél volt,nem hiszem hogy nem lehet valamit csinálni.

2018. máj. 24. 17:44
 5/13 anonim ***** válasza:

Szóval - a háznak van két tulajdonosa, akik ismeretlen helyen tartózkodnak, a tulajdonukkal nem törődnek, nem látogatják. Nagymamád az ingatlan haszonélvezője, de nem lakik ott, az ingatlan lakatlan. Gondolom lerobbant állapotban van. Te egyszer-egyszer odamész füvet kaszálni, megcsinálni ezt-azt.

Nagymamád lemondhat a haszonélvezeti jogáról. Ajánlom, hogy keress ingatlan ügyekben jártas ügyvédet.

2018. máj. 24. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Ha a nagymamád elhalálozik, megszűnik a haszonélvezeti jog, ami nem örökölhető, tehát nem kell semmit fizetni. Az önkormányzat kutathat a tulajdonosok után, akik ezentúl majd kötelesek adót fizetni, gyomot kaszáltatni stb. Tanácstalan vagyok a szemétszállítási díj ügyében - ugyanis nincs szemét, nincs is mit elszállítani... (Jogtalan jövedelem a szemétszállítónál?). Vagy ezt akkor is kiróják a tulajdonosra, ha nincs szeméttermelés? Nem tudom.
2018. máj. 24. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm, akkor keresek egy másik ügyvédet.

Igen a szemétszállítást akkor is kell fizetni,de van garázsadó is.

És az egyik szomszéd, aki mindig feljelenti mamát, mert gondozatlan a kert.Pedig nyírom rendszeresen, de szerinte virágok kellenének, meg palánták...

Sose kapunk bírságot, de mama idős, kikészül ezektől a levelektől.Eladni nem lehet házat tulajok nélkül.

Gondolkoztam az elbirtokláson, hogy itt megállná e a helyét?

2018. máj. 24. 18:37
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Biztosan állítom, hogy nem birtokolhatod el, mert nem élsz (nem élhetsz, mert semmi jele nincs és nem is tudsz ilyet felhozni), tehát nem élsz abban a tudatban, hogy az ingatlan a tied. Leírok egy valódi esetet: A két háború közötti földosztáskor a parasztok az Országos Földhivataltól vettek földet (a grófi stb. földeket feldarabolták és érdeklődőknek szétosztották). Megíródott a szerződés (ez nagyon lényeges!), a vételárat részletekben fizették (ez is lényeges!), majd jött a háború és a háború után nem volt kinek fizetni a vételár további részleteit, mert megszűnt az eladó, az Országos Földhivatal. A vevők jogosan hitték és éltek abban a tudatban, hogy a szerződéssel megvett föld az övék. Igen - az övék még akkor is, ha a vételár nincs kifizetve. Ez így van most is: veszel részletre valamit, ezzel a tiéd lesz, jóllehet még nincs teljesen kifizetve.
2018. máj. 24. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Oké, köszönöm.Akkor keresek egy ügyvédet aki most már hátha segít leszedni a haszonélvezetet.
2018. máj. 24. 19:46
 10/13 anonim ***** válasza:
Helyesbítek: nem Országos Földhivatal, hanem (ha még jól emlékszem) Országos Földhiteli Intézet, vagy Országos Földintézet volt a neve, de ez most lényegtelen. Jogutódja a háború után nem volt, így az államot perelték a parasztok (ezt a szót a becsületes, földet látástól vakulásig túró emeberrkre, teljes megbecsüléssel írom!), tehát ők az államot perelték, éln pedig az államot képviseltem. Sorra buktam el a pereket.
2018. máj. 25. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!