Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Miért nem éri meg a társadalom...

Miért nem éri meg a társadalom tagjának lenni és dolgozni?

Figyelt kérdés

Egy egyszerű hasonlattal érzékeltetem. Irodalmi adatok szerint a háztájinak a megtérülése átlagban hatszoros. Vagyis például ha valaki befektet krumpli termesztésébe bizonyos mennyiségű pénzt, időt, munkát és tudást, akkor az hatszor nyereségesebb mint ha ugyanezt például egy gyári munkába fekteti és a megkeresett pénzből úgy veszi meg ugyanazt a mennyiségű krumplit.

De mondhattam volna az egészséges halhúshoz való jutás példáját is. Miért Robinson üzemódban előnyösebb hozzájutni ráadásul egy olyan pálmafás szigeten ahol fűtésszámla sincs?

Ennek nem fordítva kellene lenni? Vagyis óriási profittal kellene hogy megtérüljön a bérmunka végzése. Legyen az diplomás munka vagy anélküli.

A rabszolgatartó vagy feudális időkben még érthető hogy nem érte meg dolgozni. De a legújabb korban? Legyen szó szocializmusról vagy az utána következő kapitalizmusnak mondott különös természeti jelenségről.

Amúgy a fenti példa nem csak elmélet, mert egyik tanyasi rokonom önellátó és az év bármely napján ha összefutok vele egyik faluban, akkor akár 8-10 órát is ráér beszélgetni. Arról nem beszélve hogy akkor kel mikor kialudta magát, ismeretlen neki a stressz, boldog és szabad, stb. De mikor még autószerelő volt akkor meg kész idegroncs és alkoholista volt.

De rövidebben is fogalmazhattam volna, miért nem lehet minimum svájci bér hogy megérje dolgozni? Miben különbözünk a svájciaktól? A korrupción kívül.



2019. jan. 7. 12:42
 1/2 anonim ***** válasza:

Nekem megéri dolgozni. Jól keresek, meg tudom venni, amit akarok, és félre is tudok tenni, hogy saját vállalkozást indítsak.

Az összes kérdésedre a válasz a szabad szerződéskötés. Azért nem keresel annyit, mint Svájcban, mert nem az van a munkaszerződésedben. Miért? Mert nem abban egyeztetek meg.

A kapitalizmus lényege a szabad szerződéskötés, a beleelegyezésen alapuló tranzakciók. Ebbe az állam csak beleköp. Ironikus, hogy a kapitalizmust szokták megvádolni azzal, hogy korrupt, a haveroknak kedvez, stb. Pedig pont az igazi kapitalizmus szerint nem kéne akkora hatalom az államnak, hogy erre egyáltalán lehetősége legyen.

Úgy alakítod az életedet, ahogy akarod. Már ha állambácsi nem szól bele. Ha krumplit akarsz termeszteni, termessz. Mondjuk mindenféle idióta engedély kell ahhoz is, szóval itt is az állam akadályozza meg a fejlődést.

Mint láthatod, az állam egy parazita a gazdaság testén, egy nagyra nőtt maffia, amely védelmi pénzt szed, és közben gyakorlatilag semmit nem ad.

2019. jan. 7. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 cro-minyon válasza:
Természetesen lehet az államot csak negatív szereplőnek tételezni, de azért ez nem ilyen egyszerű. Inkább abban látom a hibát, hogy az egész gazdasági rendszer megfoghatatlan értékképződési mechanizmust alkalmaz.
2019. jan. 27. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!