Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Gyed-el kapcsolatban tudtok...

Gyed-el kapcsolatban tudtok információt adni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Lenne pár kérdésem a GYES/GYED-el kapcsolatban, mert sajnos nekem jó pár dolog nem tiszta és tervben van a gyerkőc, szeretném tudni hogy mi-merre-hogyan.


Olvastam, hogy annak ellenére ha az anyuka marad otthon a gyerekkel, akkor is igénybe veheti az apuka a GYED-et a gyermek 169 napos korától. Ebben az esetben az apuka korlátozás nélkül tovább dolgozhat, az anyuka pedig otthon tud maradni a gyerekkel. Ennek hátulütője, hogy az anyuka ebben az esetben fizetés nélküli szabadságot kell igényeljen (ha van élő munkaviszonya) ill. fizetnie kell maga után a TB-t. Ha nincs ebben a pillanatban munkaviszony akkor gondolom a TB-t kell csak fizetnie maga után. Abban az esetben ha ez még így is megéri a családnak akkor elgondolkodtató, már feltéve ha ez így igaz. Viszont mi van a gyermek 169 napos koráig? Az anyuka addig igénybe tudja venni a GYED-et ha jogosult rá? És utána a 169. napon fogja magát és lemondja, majd az apuka igénybe veszi? Mi van akkor ha az anyuka nem jogosult GYED-re, akkor a gyerek 169 napos koráig GYES-t igényel és ezután igényli az apuka a GYED-et?


Na ezekből a kérdésekből láthatjátok, hogy nekem ez nagyon nem tiszta, bízom benne hogy vannak nálam jobban felvilágosultak is a témában. Köszönöm.



2019. jún. 25. 10:47
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha az anyának van a szüléskor munkaviszoynya és az azt megelőző 2 évben legalább 365 biztosított napja, akkor a agyerek születésétől (vagy legkorábban 28 nappal előtte) jogosult csedre. Ha ez lejár, jön a gyed 2 éves korig, majd a gyes 3 éves korig.

Ha az anyának nincs munkaviszonya és/vagy nincs meg a 365 napja, akkor a gyerek születésétől 3 éves koráig csak gyesre jogosult. Ha viszont az apa megfelel a feltételeknek, akkor 169 napos kortól igényelheti ő is a gyedet. Gyed mellett lehet dolgozni, függetlenül attól, hogy melyik szülő veszi igénybe.

Ha az anya otthon van úgy, hogy közben nem kap ellátást, akkor a tb-t magának kell fizetnie. És igen, ha az anya nem jogosult gyedre, akkor az első 168 napban gyest igényelhet, majd azt lemondja, és az apa megigényli a gyedet.

2019. jún. 25. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Ez nagyon hasznos volt, minden kérdésemre választ kaptam. Köszönöm.
2019. jún. 25. 11:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!