Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Kórházi dolgozóknak jár...

Kórházi dolgozóknak jár vasárnapi pótlék az alábbi esetben? (Bővebben lent! )

Figyelt kérdés
Szóval, egy kórházban dolgozok konyhai kisegítőként, közalkalmazotti jogviszonyban. Az egyik kérdésem az lenne, hogy a szerződésben nem vették figyelembe, hogy van érettségim (8 általános van beírva), jelent-e nekem ez bármilyen anyagi hátrányt? A második dolog kicsit hosszabb lesz és leginkább a vasárnapi pótlékról szól. Általában havi 160 órát dolgozunk, minden második hétvégénk szabad. Ezt azzal magyarázzák, hogy a másik két hétvégére járó 4 pihenőnap (tehát amikor dolgozok) heti lebontásban van kiadva fix hétköznapi pihenőnapként. Ez eddig stimmel is, tényleg minden héten van egy nap (mindig ugyanaz a nap), amikor nem dolgozok. Viszont ugye így is dolgozok havonta két szombaton és két vasárnapon, hiszen a betegeknek akkor is enni kell adni. Ezekre a napokra nem járna vasárnapi pótlék (értelemszerűen a vasárnapra), annak ellenére, hogy az "hétköznap van kiadva"? Ha jól értelmeztem, akkor a törvény szerint a folyamatos nyitvatartással üzemelő munkahelyeken (tehát kórház) illetve rendeltetése miatt e napokon is működő munkahelyeken (tehát a kórház) lehet beosztani az embert vasárnapra. Viszont ilyenkor kellene (?), hogy adjanak vasárnapi pótlékot, hiszen (törvényi megfogalmazásban) készenléti jellegűnek minősül - legalábbis véleményem szerint). Ehhez még hozzá jön egy olyan csavar, hogy a beosztásban ténylegesen be vagyunk írva vasárnapi napokra is, a jelenléti ívet is ez alapján töltjük ki, viszont a fizetési papíron úgy van feltüntetve, hogy kizárólag hétköznapokon dolgozunk, nyilván ez alapján is fizetnek. Én látom csak bele a sumákságot a történetbe, vagy tényleg lehet valami gikszer a háttérben? Ha igen, akkor követelhetem-e, hogy visszamenőleg fizessék ki az "elcsalt" napokat?

2019. okt. 18. 18:15
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

"Szóval, egy kórházban dolgozok konyhai kisegítőként, közalkalmazotti jogviszonyban. Az egyik kérdésem az lenne, hogy a szerződésben nem vették figyelembe, hogy van érettségim (8 általános van beírva), jelent-e nekem ez bármilyen anyagi hátrányt?"


Én csak erre tudom a választ: mivel maga a munkakör nem kíván meg szakképzettséget, így nem kell figyelembe venniük az érettségidet. Akkor kellene garantált bérminimumot adniuk, ha pl. szakács lennél vagy dietetikus, stb - de a konyhai kisegítő semmilyen szakképzettséget nem igényel - így bizony a minimálbért fizethetik :-(

2019. okt. 18. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A közalkalmazottakra külön törvény vonatkozik, nem a Munka Törvénykönyve. Azt érdemes olvasgatni, ha érdekel, mi hogy van ( [link] ).


De valószínűtlennek tartom, hogy járna valamiért pénz, amit nem adnak. Közalkalmazottnak lenni a közfoglalkoztatást leszámítva a leggázabb minden foglalkoztatási mód közül, ez erre van kitalálva: sok melóért kevés bért, szinte nulla előmeneteli lehetőséggel. Még köztisztviselőként is jóval többet lehet keresni, pedig az sincs a topon.


Régen azért volt jó közalkalmazottnak vagy köztisztviselőnek lenni, mert az legalább "biztos munkahely" volt, és a piaci bérek se húztak el mellette még annyira.


Mára ezek egyike sem igaz.

2019. okt. 20. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!