Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Körübelül egy kezdő Vegyészmér...

Körübelül egy kezdő Vegyészmérnöknek mennyi a fizetése?

Figyelt kérdés
Mennyit kap nettó, megéri-e a szak maga?

#Vegyészmérnök-kereset
2019. nov. 20. 21:30
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó éves vegyészmérnök vagyok, így a helyi egyetemről és a munkalehetőségekről is tudok nyilatkozni.

Az egyetemre a bekerülés nem nehéz, még Pestre se kell nagyon sok pont. És elindult már Miskolcon is a képzés, ahol még mentort is kapnak a hallgatók, több a duális lehetőség és kicsit újabb, innovatívabb tárgyaik is vannak. Itt, Debrecenben maga az egész DE nagyon szép, csak ez a Kémia épület a kis csúnya (tudod, a tipikus DE főépületes képeken az a nagy rondaság bal oldalt). A hallgatói előadók és laborok nem fejlettek, a kutatói laborok sok része igen. Nyílt napon szoktál a diákokat a szép helyekre vinni, meg előadni, hogy milyen menő az aerogél, az intelligens anyagok, stb, de ne tévesszen meg, mert az oktatás nem ezekről szól. Én a laborgyakorlatokat kifejezetten utáltam: mivel többféle tárgy van, mint régen, így a régi 6-8 órás laborok helyett csak 3-4 órások vannak, mégis elvárják, hogy azalatt mindent megcsinálj. Sokszor nem is jó eszközöket kapsz, pl folyik a büretta, ha meg szólsz, akkor a te hibád, ja és mindent neked kell kifizetni. A fizkém labor a legrosszabb, ott is van, hogy full nem működnek az eszközök, vagy nem látszik rajta a szám, így megnehezítik vele az életed; a tanár meg vagy segít, vagy nem. Főleg, hogy a való életben már bőven nem ezekkel a 40-50 évvel ezelőtti készülékekkel dolgoznak. Egyedül a kémtech labor az, ami normális. Mielőtt ide jöttem volna, beszéltem több végzőssel is, és akkor nem hittem el, amikor azt mondták, hogy bizonyos laborokat meg se tartottak, mert nincs rá pénz. Az előadóknak is saját maguknak kell hozni a krétát. Persze a gólyatáborban meg van borkóstolás, tűzijáték, ilyen-olyan DJ, szóval gratu.

Az elméleti tananyag sokszor nehéz, és inkább tanár függvénye. Van, ami tényleg fontos, sok mindent viszont indokolatlanul nehézzé csinálnak, pl az a szerves 3, vicc. Ha a fogalmakat nem pontosan úgy írod le nekik, ahogy ők kiadták, hanem a teljes anyag alapján kicsit máshogy fogalmazol, vagy más helyes dolgot írsz, pontlevonás. És meg lehet nézni, hogy emiatt hány végzős nem tudta időben felvenni a bikémet is pl.

Amit még nem szeretek, hogy a tanárok fele nem is mérnökként kezel minket, hanem csak kis kémikusokként...

Lehetőségek? Az egyetemmel 3 helyre szoktunk menni: Teva, Mol, Borsodchem. Kinek melyik tetszik, nekem valahogy egyik sem. Még a Mol talán a legnormálisabb, de látszik rajta, hogy régen ez volt a TVK, eleg sok irányítóterem régi, olyan kapcsolókkal, mint a Csernobilban voltak. Fizetés? Kifaggatuk őket. 1) eleve mindenhova kell a mester, mert vegyészmérnökből túlképzés van, és ez csak technikusi szintre elég. 2) a BC-ben kezdő fizetés mesterrel bruttó 340 körül van, ès nem sokat nő idővel sem. A molban az egyik mérnök màr sok-sok éve ott dolgozik, ô bruttó 400–at kap. A teva meg hát nem is tudom, mostanában kb mindenki rosszat ír róla, volt létszámleépítés, bezárták a gödöllői telepet is, aztán a rossz hír miatt sokan le is léptek onnan (ráadásul a gyógyszereikre most jártak le a licenszek, így csak azt gyártják, amit mások is).

Én a hallgatókat nem az egyetemre vinném nyílt nalra, hanem ebbe a 3 gyárba: nézd meg, tetszik-nem tetszik, mert mi ide képezzük a diákokat. Az egyetem úgyis csak jót fog mondani magáról, mint ahogy a többi egyetem is. A reàlis kèpet a munka világa adja, az állásbörzèk is pl. Mérnökként nem a vegyészm kell nekik, hanem a gépész- és villamosmérnökök, még a sales pozíciókba is.

Sokan nem is vegyészmérnökként helyezkednek el, vagy végzés után elmennek más szakra. Pl aki gyógyszeriparban akar elhelyezkedni, sokkal jobban jár a gyógyszerészivel, mert ők akkor is többet fognak érni mindig, ez a hozzáállás. Vagy pl van, aki inkább elvégez még egy gazdasági szakot, mert a vegyészmérnökkel nincs sok lehetőség, annyira meg nem tetszik neki, hogy mestert is csináljon.

Egyesek jönnek azzal az ,,érvvel”, hogy márpedig a teva es tvk úgyis az itteni diákokat fogja alkalmazni. Ok. De ez is csak azért, mert pl egy pesti tuti nem fog megelégedni havi nettó 200 ezerrel, mert Pesten egy eladó vagy takarító is megkeres ennyit.

Engem is áltattak sok mindennel, hogy megéri idejönni. Pl hogy nàlunk csak a bankárok keresnek jobban, vagy h most kerül nyugdíjba az első vegyeszmérnöki generáció, és hogy milyen sok munkalehetőség lesz...meg h mi nem vagyunk Pest, mi kedvesek vagyunk laboron. Ja, persze 😂 a kémtechesek még igen, de az analitika...na mind1 is.

Ahhoz képest pedig nagyon sokat kell tanulni, készülni, odatenni magad, hogy mennyire nem vagyunk megbecsülve. Bár az is igaz, hogy az évfolyam több, mint fele nem is idevaló. Egyesek még egy egyszerű tömegszázalékot is elfelejtenek számolni, pedig ez volt a belépő az egyetemre...

Miert akarsz amúgy vegyészmérnök lenni?

Összességében nem akartalak lebeszèlni, csak elmondtam, hogy én miben csalódtam. Úgy jöttem ide, hogy milyen király lesz, meg hogy a vegyészmérnöki bizony nagyon komoly szakma és megbecsült, de ez már nem így van sajnos. Ha megbecsülnek is, az is nagyon sok év nehéz munka után.

2019. nov. 22. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm az értelmes, jól megfogalmazott választ!
2019. nov. 22. 22:13
 3/3 A kérdező kommentje:
Őszintén, fizika és kémia felé érdeklődök, és a villamosmérnök és vegyészmérnök között vaciláltam nagyon :)
2019. nov. 22. 22:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!