Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Fizikai vagy szellemi munka,...

Fizikai vagy szellemi munka, tanulás és/vagy munka? Merre tovább?

Figyelt kérdés

Bizonyos okok miatt nem tudtam az első szakmám után továbbtanulni, amikor ideje lett volna. Pár évig keseregtem emiatt, majd megelégeltem, szereztem egy nyelvvizsgát és leérettségiztem estin. Erre csak azért volt szükség, hogy azt tanulhassam, ami érdekel. El is kezdtem egy középfokú OKJ-t, tavasszal végzek a két éves képzéssel.


Párhuzamosan részidőben eladóként dolgoztam, másodállásokat vállaltam, beugrós és itthonit, ami éppen jött, csináltam. Sokszor hetekig nem pihentem, nem egyszer csúsztam meg a tananyaggal, a munkát mindig előre kellett tennem, hogy fizetni tudjuk, amit kell. Nem találtam sajnos olyan teljes idős állást, ahol tolerálták volna egy kései huszonéves tanulási vágyait, így maradt a heti 20 órás plázás vigyorgás. Egy darabig élveztem is, az első másfél év pikk-pakk elment, jó csapatban, élhető körülmények között, toleráns vezetővel. Tudtak a terveimről, segítettek a beosztásokkal, mindennel, amivel tudtak, ezt próbáltam viszonozni az összes "húzósabb" nap vállalásával. Sokáig működött.


Úgy terveztem, egyetemre vagy FOSZK-ra továbbmegyek, de már nem vagyok biztos semmiben. Minden vágyam lenne továbbtanulni, de úgy érzem, mellényúltam.


Mezei informatikai rendszerüzemeltetőnek tanulok most, már legalább egy éve látom, hogy szép papír lesz a falon, de haszna nem sok. Mindenből dobnak egy kis morzsányit, de semmit nem érzek elégnek ahhoz, hogy valódi szaktudás lehessen belőle. A gyakorlatban alig kapunk használható anyagot, mióta távoktatás van, finoman szólva is le vagyunk szarva, majd megoldjuk ahogy akarjuk. Nem ezért mentem és csesztem el két évet, de ez már veszett fejsze, 3 hónappal a vége előtt hatalmas ökörség lenne abbahagyni. A büszkeségem sem engedné, többek között, mivel kamasz korom óta vágytam arra, hogy informatikai végzettséget szerezzek.


Karácsony előtt kicsúszott a lábam alól a talaj: a sok másodállás több, mint két év után annyira a főállásom rovására ment (dekoncentráltság, demotiváltság, nem volt elég, hogy elvégzem a munkám, mikor már nem tudtam tovább tüncimünci lenni az emberekkel, mert befásultam) - lényeg a lényeg, lapátra tettek. Kedvesen, minden extrát megkaptam, de a lapát az lapát.


Azóta itthon vagyok. Túl sok lett a szabadidőm azt hiszem. Alkalmizni eljárok, elég strapás éjjeli munkát vállalok heti 1-2 napra, mellette kapom az álláskeresőit, minden nap tanulok, próbálom összekutatni az anyagot, ami jó eséllyel kelleni is fog a vizsgához, de mondjuk a későbbiekben is lehet némi haszna.


Közben nyilván állást keresek, de valami elromlott bennem. Rengeteg pozíciót átnéztem, igyekszem summázni a kvalitásaimat, de mindig ott lyukadok ki, hogy semmire nem vagyok alkalmas. Több évet töltöttem kereskedelemben, egy nem egészet gyártósoron, egy évet toborzó-hostesskként, ezek mind csak arra voltak jók, hogy tovább toljam a sulis szekeret, mert mindig rájövök, hogy EZT nem akarom, de kétlem, hogy bármi másra alkalmas lennék. Van még egy hónapom, utána eljön az a pont, hogy bármit el fogok vállalni, amit bírok fizikailag. Lehet, hogy olyat is, amit nem...


Egy feneketlen gödör aljáról pislogok felfelé, megszűnt minden önbizalmam. Világ életemben az a fajta ember voltam, aki keresi a problémákat, csak, hogy legyen mit megoldani, ez adta a lökést, az adrenalint. Festek, fúrok, faragok, cipekedek, autót szerelek ha kell, amíg a gatya fizikumom engedi. Ez segít, de hasznosnak nem érzem.


Most még megfogalmazni is nehezemre esik, miért jutottam idáig. A Covid óta a barátok szinte teljesen elkoptak, család nem is volt, párom van. Neki épp sínre került a karrierje. Én meg csúszok szét. Lassan két hónapja nem beszéltem kívülállóval pár mondaton és felületes csevegésen túl. Lehet ezért lett ekkora katyvasz, amit összeszedtem ide ennyi idő után végre :)


Merre kellene mennem? Hova kellene fordulnom? Van egyáltalán kapaszkodó?



2021. febr. 22. 21:21
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Hany eves vagy? Gondot okozna szamodra ha 25-26 evesen meg tanulnod kellene es otthon elned a szulokkel? Dolgoznal kevesebb penzert azert hogy kesobb tobbet keress?



Par kerdes mielott megprobalok segiteni.

2021. febr. 22. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

27 vagyok, mint írtam, folyamatosan tanulok.

12 éve nem élek a szülőkkel, egy elég kedvező árú albérletben vagyunk még őszig párommal. Aztán vagy meg tudjuk venni (önerő...), vagy nem tudom, mi lesz.

2021. febr. 22. 22:34
 3/8 anonim ***** válasza:
15 éves korod óta nem a szülőkkel élsz? Wow... Ez durva, hogy tudtad egyáltalán finanszírozni, vagy szülők?
2021. febr. 22. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
44%
Vannak olyan szakmák amikkel jelenleg jóval nagyobb anyagi biztonságot tudsz teremteni mint jópár egyetemi diplomával. De egy Foszk végzettségnèl biztosan. Kőműves, ács, bádogos, villanyszerelő, víz és gázszerelő most nagyon megy. Itt van pl: a bádogos. Egy évbe kb 30 ha végez belőle itthon egy ekkora országban. Aztán csatornán kívül egyre több a fém szegély a házakon illetve a fém fedés is. Akkora hiány van belőle, hogy csak nah. De ez csak egy példa volt. Tanulj egy normális szakmát vagy egy keresett diplomát szerezz. ( Foszknak nem sok értelme sztem. ). Vagy ugyanez lesz 5 év múlva is. Tengődés.
2021. febr. 23. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
46%

Szerezz valami "hagyományos szakmát": villanyszerelő, bádogos, kőműves, burkoló, vízvezeték-, gázszerelő stb.

Ennyi idősen egyetemi képzésnek, főleg ha az első nem sok értelme van szerintem. Egyrészt csak levelezőn/távoktatásban tudnád csinálni, mivel (gondolom) muszáj doloznod, komoly szakot így meg marha nehéz. Ráadásul a legtöbb egyetemi képzés legalább 3 és fél éves és akkor ez még csak az alapszak, ami nem sokat ér. MSc-vel együtt, amikor már tényleg viszonylag használható tudást kapsz, legalább 5-6 év.

Ugyanez igaz szerintem a sok "kamu" papírra, képzésre is. Jórészük teljesen felesleges, soha, semmilyen előnyt, valós tudást nem fog adni.

A másik dolog a szakma melett, ha elmész sofőrnek. Ha már van B-s jogsid akkor egyszerűbb a helyzet, mellé csinálsz pl. C kategóriát és jó is vagy. Tudom ez sem olcsó (320+ ezer legalább), de legalább nem tart évekig és lesz egy használható, jól fizető szakmád.

2021. febr. 23. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Így is van ember, aki egyetemre vagy FOSZK-ra akar menni, küldjed el szakmát tanulni! Nevetséges vagy :D

Kérdező, egyetem mellett lehetsz gyakornok. Ebből a szempontból talán pont az IT-sok vannak a legjobb helyzetben. Persze nem az első 1-2 évben, hanem a vége felé. És úgy nem "pályakezdőként" jössz ki a diplomaosztóról, hanem már lesz szakmai tapasztalatod is, és sokszor át is veszik főállásba a gyakornokot. Előtte meg nagyon sokan diákmunkáznak egyetem mellett, hogy ne dögöljenek éhen a kollégiumban. Egy jó lehetőség lenne neked egy duális IT egyetemi képzés. Ilyen van pl. az Óbudain is.

2021. febr. 23. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
6: és a foszk-os végzettségben továbbra sem igen látok hatalmas karrier lehetőséget. Persze kinek mi az igénye.
2021. febr. 23. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Igen, 15 éves korom óta. Akkori partneremmel éltem pár évet. Nem nagyon volt választásom, így utólag nézve, de persze másképp éltem meg akkor, félig még gyerekként. Akkor sem és most sem számíthatok családra, bár legalább a beszélőviszony részben helyre állt nem is olyan régen néhány családtagommal. Ennél több viszont nincs benne.


Sokat gondolkodtam elektronikai vagy villanyszerelői szakmán, de (ugyan cukorból nem vagyok) lány létemre azért bádogosnak nem mennék.


Akármi is a profitábilis, az informatika volt nekem mindig a vágyott szakirány, a csalódásom csupán a téves választásnak köszönhető. A hálózatos irányban is találtam érdekes elemeket, folyamatokat, de mindig a programozás vonzott igazán. Részeleme a képzésnek, de nem kaptunk sokkal többet belőle, mint hogy "ez is létezik", így önállóan tanulom.


Ez a bosszantó... elmegy az ember egy középszintű képzésre, és "átrugdossák", de a normális tananyagot magának kell összekukáznia. Ha nem a papírról lenne szó, esküszöm, többre mentem volna, ha két évig itthon tanulok a youtube-ról éjjelente, és ezt minden túlzás nélkül állítom.


Egyébként tavaly lett meg a B jogsi, utána pedig egy apró autócskát is összekapartunk, nagyon sok küszködés árán. Nem sok érzékkel vágtam bele, így a végeredmény marha drága lett, de legalább ezt is felírhatom a "megoldottuk" listára. Piszok nagy eufória volt, mikor közölték, hogy átmentem.


Szóval a leltár jelenleg: érettségi, angol nyelvvizsga (tudással együtt), jogosítvány, egy ruhaipari végzettség, amiben gyakorlatilag soha nem dolgoztam. Nyárra pedig elvileg egy informatikai is bekúszik. Némi kis svéd tudás, gyenge és haszontalan (hobbi). Nem érzem piacképesnek magam jelenleg, sajnos. Annak mégsem látom értelmét, hogy olyat tanuljak, ami szemernyit sem érdekel, de tanulni nagyon is akarok még, nem gondolnám, hogy valaha is abbahagyom, legfeljebb az iskolán kívül folytatom, amikor már nem tudom megoldani.


Plusz egy infó: nem fővárosi vagyok, durván egy órára vagyok vonattal Pesttől.

2021. febr. 23. 22:08

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!