Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Villamosmérnöki szakmák...

Villamosmérnöki szakmák között nagyságrendileg mekkora eltérések vannak fizetés tekintetében; kiket fizetnek meg jobban?

Figyelt kérdés

Még nem igazán látom át a dolgokat, de nekem úgy tűnik, hogy a szoftverfejlesztőknek jobb lehetőségeik vannak mint például az energetikával foglalkozóknak. Próbálom nagyjából behatárolni hogy melyik szakirányban milyen lehetőségekre számíthatok majd, viszont kevés helyen van bérsáv megadva, így nehéz tájékozódnom.


A helyzetet az sem könnyíti, hogy rengeteg eltérő irány van, a robotprogramozóktól a villamossági tervezőkön át a képfeldolgozással foglalkozókig.


(Nyilvánvalóan nem csak a fizetés számít karrierválasztásnál, viszont nem akarok rájönni évek múlva hogy ilyen tekintetben rosszul döntöttem. Jelenleg gyakornok vagyok, ipari automatizálással foglalkozó cégnél.)



2021. aug. 20. 21:29
 1/6 anonim ***** válasza:
14%
A nagyságrend az a tízes hatványai.
2021. aug. 20. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
94%

Általánosan elmondható, hogy minél nagyobb a fejlesztői igénye az adott munkakörnek, annál jobb a fizetés. Egy beágyazott fejlesztő, vagy egy olyan programozó aki nem csak a gép oldalát programozza le mondjuk egy adatgyűjtésnek, hanem a PC oldalát is, jobban keres mint az, aki csak a vezérlőkkel foglalkozik. Ez utóbbi munkakörben pedig jobban fizetnek, mint egy egyszerű tervező pozícióban. A tervező pozik közül is, pl. egyedi gépgyártásban jobban fizetnek mint berendezésgyártásban.

Egyébként munkáltató függő java részt. Kaptam már ajánlatot beágyazott fejlesztőként bruttó 800-ért, PLC programozóként 850-ért, egyedi gép villamos tervezőként 900-ért, berendezésgyártásban tervezőként 700-ért, és relatíve bonyolult rendszerek (automata raktárak) PLC programozójaként bruttó 600-ért is. Van ahol a bruttó 650-re már húzzák a szájukat, van ahol ugyan abban a munkakörben 850+cafetériát kérdés nélkül kifizetnek. 4 év vegyes tapasztalattal ajánlottak ilyen béreket.

Ipari automatizálásban ha nem egy multinál vagy automatizálási mérnök, vagy egyedi gépgyártásban nem dedikált villamos tervező vagy, rengeteget fogsz túlórázni és terepen szo_ni. Mindenképpen olyan céghez érdemes menni, ahol valóban kifizetik a túlórákat. Könnyen becsúszhat olyan hónap ha beüzemelés van, hogy a bruttód megkapod nettóban.

Amit én elkerülnék a helyedben, az a berendezés gyártás, műszaki előkészítés. Dög unalom, vacak fizetések, sok stressz, nem vezető pozícióban folyamatos konfrontáció a szerelő kollégákkal, relatíve sok abszolút nem mérnöki, de még csak nem is műszaki jellegű munkavégzés. Az ipari automatizálásban jó helyen vagy, rendkívül komplex mérnöki tudást igénylő munkakörök tömkelege, a szakmán belül jónak mondható fizetések, túlórázási lehetőség, és egyáltalán nem unalmas. Egyetlen hátrányát tudom felróni szakmailag, hogy a cégek többségénél a villamosipari szabványismeret nem létező fogalom. A vezérlések nagy része egy tákolás, még a nevesebb cégeknél is. Az a lényeg hogy a gépbiztonság megfelelő legyen, a többi le van tojva.

2021. aug. 21. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
95%

Azokat fizetik meg a legjobban, akik tényleg mérnöki munkát végeznek. Műszaki előkészítőként, garanciás, szervízmérnökként és hasonló munkakörökben egyáltalán nem fizetnek jól, cserébe még a munka is unalmas. Persze van olyan, akinek ez tetszik, de nem a tényleg tehetséges mérnökök választják ezeket a munkaköröket.

Saját meglátásom szerint ezeken a helyeken fizetnek a legjobban (+ valódi alkótói mérnöki munkát végzel):

Ipari automatizálás: PLC, egyedi géptervezés

Félvezetők: FPGA, ASIC, SoC, IP

Beágy: Mikrokontroller, SoC, HW-SW

NYÁK tervezés (4+ réteg felett)

Az energetikában tervezőként nagyokat lehet szakítani, de okosan kell helyezkedni.

2021. aug. 21. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
76%
Mechatronikai mérnökként lehet foglalkozni PLC programozással, egyedi géptervezéssel? Mi a véleményetek? Persze azt tudjuk, hogy kevés amit egyetemen tanítanak, de felveszik egyáltalán az embert friss diplomásként ilyen munkakörökbe?
2021. szept. 12. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
70%

Ha van egy minimális tapasztalatod PLC-ben, és legalább 1 környezetet behatóan ismersz, akkor fel. Mechatronikai vagy villamosmérnök, illetve mérnök informatikus végzettség szokott lenni a követelmény az álláshirdetésekben. Én diploma nélkül dolgoztam 4 évig mint PLC programozó, váltásnál sosem volt baj hogy nincs diplomám.

Ha 0 tapasztalatod van benne, akkor érdemes megközelíteni úgy a munkakört, hogy direkt olyan pályakezdő munkára jelentkezel, ahova a te diplomád a követelmény, és a munkahelyen orientálódsz a PLC-k felé. Arra figyelj, hogy olyan gépgyártóhoz menj ahol nincsenek élesen elszeparálva a munkakörök. Sajnos a gépgyártók is elkezdtek dedikált csoportokat létrehozni, ami nagy projektnél (komplett sorok) jó, de kisebb vagy közepes gépeknél (önálló gép vagy gépcsoport) inkább hátráltat mint előre visz. Továbbá ha a gépgyártás vezérlés oldalát vesszük alapul, akkor leszel valóban jó PLC-s ha értesz a mechatronikához és a villamos tervezéshez, de ez fordítva is igaz, akkor leszel jó tervező ha értesz a PLC-hez és a mechatronikához is.

2021. szept. 13. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
82%

...azért azt is vegyétek figyelembe, hogy egy teljesen kezdőt általában nem vesznek fel bonyolult PLC-s rendszerek programozására.

Én a szakirányomon egy évig tanultam többféle PLC programozását (Siemens S7-es, OMRON, Wago, és volt egy kis Zelio okosrelézés is... utóbbi persze annyira nem releváns), elárulom, a lőtéri döglött kutyát nem érdekelte.

2021. okt. 13. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!