Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Ez reális fizetés táppénz alatt?

Ez reális fizetés táppénz alatt?

Figyelt kérdés

Jövő hónapban szülök, itthon vagyok táppénzen 9-es kódon. A bruttó fizetésem 295.500 Ft, most a berpapírom szerint 137.000 Ft-ot fogok kapni. Csak nekem tűnik kevésnek? Úgy tudom a bruttó fizetés 60% a táppénz. Igaz, hogy a legutóbbi táppenzes papírom csak múlt hónap 22-ig szólt, tehát nem a teljes augusztus, de akkor is.

Kérlek kedves hozzáértők javítsatok ki ha valamit rosszul tudok, tévedek. Előre is köszönöm



2021. szept. 2. 20:10
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Reális. Azt a 8 napot a jövő hónapban kapod meg. Majdnem a harmada csúszik a táppénzednek.
2021. szept. 2. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Pontosan nem tudhatjuk, ugyanis nem látjuk az előzményeket, és a táppénz-alapot képező jövedelmeidet sem. Lényegtelen, hogy mennyi a szerződés szerinti béred, mert nem feltétlenül az lesz az alap.


A táppénz összegét több tényező befolyásolja, így elsődlegesen az a jövedelem határozza meg, amely után a dolgozó társadalombiztosítási járulék megfizetésére kötelezett, hiszen a számítás során a táppénz alapját e jövedelem naptári napi átlaga képezi.


A táppénz mértéke a biztosításban töltött időtől, illetve az esetleges kórházi ápolástól függően a napi átlagkereset 60 %-a, illetve 50 %-a egy bizonyos maximum összeg figyelembe vételével.


A táppénz összegének meghatározásához meg kell állapítani, hogy rendelkezel-e a jelenlegi munkahelyeden a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számítva 180 naptári napi jövedelemmel. Amennyiben igen, akkor a táppénz alapját ezen 180 napi jövedelem figyelembe vételével kell megállapítani, ha a biztosítási idő folyamatos.

Ha nem, akkor van még egy-két varia, amit most nem írnék ide le.


A táppénz összegének megállapításánál jövedelemként kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló munkaviszonyban elért, a személyi jövedelem-adóelőleg megállapításához, az állami adóhatósághoz bevallott, társadalombiztosítási járulékalapot képező jövedelmet lehet figyelembe venni.


Ha csak a fenti bért veszem figyelembe és az alapján számolok nagyon elnagyoltan, akkor még sokat is kaptál. :)


Valószínűleg a táppénznél figyelembe vehető irányadó időszakban elért jövedelmed (amivel a táppénznél számolnak) magasabb lett átlagban, mint a havi béred egyébként. Ennek csak örülhetsz.

2021. szept. 3. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat. Én laikus módon simán kiszamoltam a bruttóm 60%-át, és arra számítottam, így lepett meg ez az összeg.
2021. szept. 3. 09:28
 4/4 anonim ***** válasza:

Igen, tudjuk. Minden dolgozó elvégez egy szorzást, és úgy gondolja, hogy sínen van.

Azért ez annál kicsit bonyolultabb. :)

2021. szept. 4. 04:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!