Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Elbocsáthat létszámleépítésre...

Bibi Brew kérdése:

Elbocsáthat létszámleépítésre hivatkozva a munkáltató úgy, ha a munkaszerződésemben nincs meghatározva felmondási idő?

Figyelt kérdés
Határozatlan idejű szerződésem van. Hétfőn közölte velem a szituációt a főnököm és a következő hétfő lenne az utolsó munkanapom, de írásban még nem adott erről semmit (de elképzelhető, hogy nem is fog...). Nincs kilátásban más munkalehetőség.

2023. jan. 4. 09:18
 1/8 anonim ***** válasza:
33%
Hány éve vagy ott? Hány embert rúgnak ki?
2023. jan. 4. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Tavaly máeciusban kezdtem. Nem tudom hány embert érint a dolog... Elég összetett ez a cég (két egymástól független tevékenységi körben vállalkozik a főnököm).
2023. jan. 4. 09:34
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Igen, de a munkáltatónak meg kell indokolnia a felmondás okát.
2023. jan. 4. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
95%
Gondolom kis cégről van szó, nem multiról. Közös megegyezéssel akar elküldeni, ott nincs felmondási idő. Ne írd alá és kész, nem fog tudni kirúgni.
2023. jan. 4. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Létszámleépítésre hivatkozva simán elbocsáthat, ez alapos indok felmondásnál (ha valós, és valóban csökken az elbocsátással az állományi létszám).

A felmondási időt törvény rögzíti, ha nincs a munkaszerződésben rögzítve az jogszabály az irányadó. Esetedben 30 nap, mely alól teljes egészében felmenthet, de ha a munkáltató mond fel, a felére fel is kell menteni a munkavégzés alól.

Tehát esetedben az is rendben van, hogy egy hét munkát kér.

A kérdés, hogy mi lesz a doksikon, mert esetedben, ahogy fentebb is írták, a közös megegyezést ne írd alá, bár ezzel a felmondást nem kerülöd el, csak a feltételei változnak (pl. + 1 havi bér).

2023. jan. 4. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

4-es vagyok A létszámleépítésnek fontos kitételei vannak, nagyon oda kell figyelnie a munkáltatónak, ha el akar valakit bocsátani, mert támadható lehet.


Én a helyedben a következőt tenném:

Ha közös megegyezést akarnak aláíratni veled, amiben rád vonatkozóan nincs kedvezmény (pl. nem kapsz felmentési időt), azt semmiképpen nem írnám alá.

Ebben az esetben 2 lehetőség van, vagy rendes felmondással felmondanak,de ahogy írtam ezt a munkáltatók inkább elkerülik. másik lehetőség, hogy megegyeztek és a közös megegyezésbe beleírtok pl. 1 havi felmentési időt. Ez azt jelenti, hogy az alapbéredet megkapod, de dolgoznod nem kell bemenni, tudsz munkát keresni. Ez utóbbi szerintem a legjobb megoldás mind a két fél részéről.

2023. jan. 4. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az ötös írja, ne írd alá a közös megegyezést, akkor a törvényben rögzített 30 nap felmondási idő van. Mondhatja h ne dolgozz, de ki kell fizetnie. Végkielégítés nem jár.


Egyébként le lehet pontozni az egyes válaszomat, de ezek az infok nem ártottak, mert pl a végkielégítés nem mindegy és a csoportos leépítésre is külön szabályok vonatkoznak.

2023. jan. 4. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Elbocsáthat létszámleépítésre hivatkozva a munkáltató úgy, ha a munkaszerződésemben nincs meghatározva felmondási idő"


Igen, ha van megfelelő oka rá. A szerződésben nem kell leírni a Munka Törvénykönyve 826 oldalát, csak azokat kell benne feltüntetni, amiket kötelezően előír a törvény. Természetesen azon kívül is kitérhetnek benne bármire. Amire nem térnek ki, azt az MT szabályozza.


A felmondási időt az MT szabályozza, tehát ha nincs szó a szerződésben róla, akkor az MT az irányadó.

A munkáltató a felmondását köteles indokolni! A Te esetedben az MT szerinti 30 nap a felmondási idő. A felmondási idő a felmondás közlését követő napon indul el. A felmondás akkor "közölt", ha azt a másik fél tudomására hozzák. Mivel a munkaszerződést csak írásban lehet megszüntetni, ezért a felmondás akkor közölt, ha azt a munkáltató részedre írásban átnyújtja. Másnap elindul a 30 napos felmondási időd.

Mivel a munkáltató mondja fel a munkaviszonyt, ezért a 30 nap felének megfelelő időtartamra köteles felmenteni a munkavégzés alól abban az időpontban, amit Te megjelölsz. Erre az időre (felmentési idő) munkavégzés nélkül is jogosult vagy bérre. Persze saját döntése alapján a teljes 30 napra is felmenthet a munkavégzés alól bérfizetés mellett, de 15 napra köteles ezt megtenni. A felmondási idő utolsó napján szűnik meg a munkaviszonyod. A 30 nap alatt naptári napot kell érteni, nem pedig munkanapot!


Ha valójában nem felmondani akar a munkáltató, mert mondjuk valódi oka nincs rá, hanem csak megszabadulni tőled, és ezért megegyzést ajánl a munkaviszony megszüntetésére, akkor abba csak akkor menjél bele, ha neked is valóban megfelel minden feltétel benne.

A megállapodást írásban kell megkötni, és nem vagy köteles aláírni, ha nem tetszik a munkáltató ajánlata. Ha megállapodás alapján szűnik meg a munkaviszony, az nem felmondásnak számít. Az "közös megegyezéses munkaviszony megszüntetés" lesz és tulajdonképpen kötöttségek nélkül bármiben megegyezhettek.


Én a magam részéről azt kértem, hogy kerüljön a tulajdonomba a céges autó, amit addig használtam. Csak ilyen feltétellel vagyok hajlandó aláírni a munkaviszony megszüntetésére vonatkozó megállapodást, más esetben nem. Egyik főnök szeretőjét akarták a helyemre, azért kellett megszabadulni tőlem. Rábólintottak a kérésemre.

2023. jan. 5. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!